+ Konuya Cevap Yaz
6 sonuçtan 1 ile 6 arası gösteriliyor
 1. #1

  Üyelik Tarihi
  27 Mayıs 2008
  Şehir
  Kırıkkale
  Yaş
  46
  Mesajlar
  9,410
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Türk traktörcülerin AB'ye uygun motor krizi  AB ' ye uyum amacıyla, traktör üreticilerinin 1 Ocak 2011 ' den itibaren ' ' Euro-3 ' ' tipi daha az emisyon yayan motora geçmesi gerekiyor. Ancak, Türkiye ' de yaygın olarak kullanılan 70 beygir ve altındaki traktörler için henüz uygun ' ' Euro 3 ' ' motor geliştirilemedi.


  Avrupa ' da 90 beygir ve üzerindeki traktörler için Euro 3 motor üretildiği için, Türkiye ' nin ithalat ile de yeteri miktarda Euro 3 motor bulamayacağı belirtiliyor. Yılda ortalama 25 bin adet üretim yapan traktör sektörü, üretim ve satışların durmaması için Euro 3 motor zorunluluğunun en az 6 ay ertelenmesini istiyor.

  Erkunt Traktör Genel Müdürü Zeynep Erkunt Armağan, ' ' Devlet, çevre endişesi ile 100 bin aracı hurda kapsamına alırken, kara motor ile çalışan, hiç bir çevre standardına uymayan 600 bin traktörü hurda olarak görmüyor ' ' dedi.

  Zeynep Erkunt Armağan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı ' nın geçen yıl çıkardığı bir tebliğ ile traktör üretiminde Euro 3 motor kullanma zorunluluğu getirdiğini ve uygulamanın 1 Ocak 2011 ' de başlayacağını söyledi.

  AB ' de 2009 yılından beri traktörlerde Euro 3 motor kullanıldığını belirten Armağan, Türkiye ' de çiftçilerin büyük bölümünün 70 beygir ve altında traktör kullanabildiğini, ancak bu aşamaya kadar motor firmalarının 75 beygir ve altındaki traktörler için uygun Euro 3 motor geliştirmeyi başaramadığını söyledi.

  Motor gücü 90 ve üzerindeki traktörler için Euro 3 motor bulmakta bir sorun olmadığını, ithalatla karşılanabileceğini anlatan Armağan, şu bilgiyi verdi:

  ' ' Avrupa çiftçisi ortalama 100 beygir ve üzerinde güçte traktör kullanıyor. Türkiye ' de ise satılan traktörlerin yüzde 50 ' si 70 beygir ve altında. Avrupa ' da daha çok 90 beygir ve üzerindeki traktörler için Euro 3 motor üretiliyor. 3 silindirli ve küçük beygir gücündeki traktörler için Euro 3 motor üretiminde henüz olumlu sonuç alınmadı. Çok az sayıda üretim yapıyor ve ithalat aşamasında zorlanabiliriz. Ama motor firmalarının bu çalışmalar konusunda olumlu sonuçlar alma aşamasına geldiğini biliyoruz. Ancak, 1 Ocak 2011 ' e kadar bu çalışmaların tamamlanması ve piyasaya arz fazla mümkün görünmüyor. Türkiye ' de bir firma 70 beygir ve altında traktörler için Euro 3 motor geliştirdiğini açıkladı. Ama henüz bu sorunu çözmüyor. Bu aşamada Euro 3 motor zorunluluğunun başlatılması halinde, traktör firmalarının üretimi ve satışı durma noktasına gelecek. Söz konusu mevzuat uyarınca, firmalar, ancak son 5 yıldaki satış rakamlarının ortalamasının yüzde 20 ' si kadar Euro 2 motor traktör satabilecek. Bu durumda, yıllık yaklaşık 25 bin civarında satış yapılan sektörün üretimi ve satışları tehlikeye girecek. Bu nedenlerle traktör sektörü için Euro 3 motor kullanımı zorunluluğunun en az 6 ay ertelenmesini istiyoruz. Çünkü bu sürede, birçok motor firmasının olumlu sonuç alabileceğini düşünüyoruz. ' '

  Euro 3 motor zorunluluğunun uygulanması halinde, çiftçinin kendi üretimi açısından ekonomik olan düşük beygir gücündeki traktörler yerine Euro 3 motor bulunan daha büyük traktörlere yönelmek durumunda kalacağına işaret eden Armağan, Avrupa ' da ortalama traktör kullanım saatinin neredeyse Türkiye ' nin 2 katı olduğunu hatırlatarak, çiftçilerin büyük traktörlere yönelmesinin hem kaynak İsrafına neden olacağını, hem de çiftçinin ekonomik olarak zorlanacağını anlattı.

  -TRAKTÖRÜN, HURDA TEBLİĞİ KAPSAMINA ALINMAMASI

  Türkiye ' de, hem hava kirliliğinin önlenmesi hem de insan ve çevre güvenliğine yönelik riskler nedeniyle, 1985 yılı daha önce üretilen kamyon, çekici, tanker ve otobüslerin hurda kapsamına alındığını hatırlatan Erkunt Traktör Genel Müdürü Zeynep Erkunt Armağan, 30 yaş ve üzerindeki traktörlerin bu kapsama alınmamasına sektör olarak şaşırdıklarını söyledi.

  Türkiye ' de 1,2 milyon traktör parkının neredeyse yarısının, 600 bininin hiç bir çevre standardına uymayan ' ' kara motor ' ' ile çalıştığına işaret eden Armağan, ' ' Devlet, çevre endişesi ile 100 bin aracı hurda kapsamına alırken, kara motor ile çalışan, hiç bir çevre standardına uymayan 600 bin traktörü hurda olarak görmüyor. Bu gerçekten ciddi bir çelişki ' ' dedi.

  Çok yaşlı traktörlerin yenilenmesinin, tarımda verimin artırılması açısından da önemli olduğunu kaydeden Armağan, 2012 yılında bu konuda bir karar alınmasını umut ettiklerini söyledi.

  Sektör verilerine göre, Ocak-Eylül dönemi itibariyle 24 bin 466 adet olan traktör üretiminin yüzde 41 ' ini 70 beygir ve altındaki traktörler oluşturuyor. Aynı dönemde satılan 21 bin 138 traktörün yüzde 50 ' si 70 beygir ve altındaki traktörlerden oluştu.

  Hava kirliliğini önlemek amacıyla morlu taşıtlara getirilen Euro emisyon standartlarına uygun yeni motor, egzoz sistemleri ve yakıt kullanımı Türkiye ' de 2008 yılında zorunlu hale getirildi.

  Euro emisyon standartları, egzozdan çıkan zararlı gaz ve partikülleri, kademeli olarak azaltmayı amaçlıyor. AB, bu kapsamda, 2008 ' de binek araçlarda Euro 4, iş ve tarım makinalarında Euro 3 motora geçti, iş ve tarım makinalarında da Euro 4 motorA geçmeye hazırlanıyor.

  Türkiye ' de ise 1 Ocak 2008 ' de Euro 2 ' ye geçildi ve 1 Ocak 2011 itibariyle Euro 3 ' e geçiş öngörülüyor. Traktörlerde Euro 3 motora geçiş, çiftçiye en az 600 lira daha yüksek bir maliyet getirecek. Euro 3 motorların, aynı güçteki Euro 2 motorlara göre en az 300 avro daha pahalı olduğu belirtiliyor. Bunun traktörün satış fiyatına 800-bin lira yansıması bekleniyor.

  AA

 2. #2

  Üyelik Tarihi
  17 Ağustos 2009
  Şehir
  Eskişehir
  Yaş
  25
  Mesajlar
  204
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Türk traktörcülerin AB'ye uygun motor krizi  euro 3 ne ya new holland tier4-a ya geçti bile ....

 3. #3

  Üyelik Tarihi
  27 Mayıs 2008
  Şehir
  Kırıkkale
  Yaş
  46
  Mesajlar
  9,410
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Türk traktörcülerin AB'ye uygun motor krizi  e bizler teknolojide çok ileriyiz avrupadan biz euro 3 bile geçelim 4 kolay

 4. #4

  Üyelik Tarihi
  27 Mayıs 2008
  Şehir
  Kırıkkale
  Yaş
  46
  Mesajlar
  9,410
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Türk traktörcülerin AB'ye uygun motor krizi  Erkunt Traktör Genel Müdürü Zeynep Erkunt Armağan, ' ' Devlet, çevre endişesi ile 100 bin aracı hurda kapsamına alırken, kara motor ile çalışan, hiç bir çevre standardına uymayan 600 bin traktörü hurda olarak görmüyor ' ' dedi.

  ben hurda indirimine karşıyım.degerinin altında hurda diye atılmasına tamamen karşyım.şuan 71000 di,ye sattıkları lüksü 100000 tl den satarlar.enkötü sıfır traktör 70-80 bin olur.hurda diye tabir edilenin altın degerinde olduklarını bilmiyorlar herhalde çevre bahanesiyle ekmeklerine kaymak çalacakler.o hurdalrın yedek parça derdi tamir derdi usta servis derdi yok.tarlada servis bekleyerek kalma dertleri yok.türk çiftçisini çok zengin paralı sanan bu zihniyet hiç degişmeyecek.aynı traktörleri kalaylayıp kalaylayıp rengini degiştir kaportasını degiştir vitesini degiştir sat türk çifçisine aynen yıllarca renaultun torosları,brodwayları tofaşın doganı şahaini kartalı boyayıp sattıklarını yeni diye şimdi ülkemizdeki traktör fabrikalrı ve ithalatçıları yapıyor.aslında devletin hükümetün tarım baknlıgının bu konuya egilmesi gerkiyor.hurdanın çiftçiye agıra mal olacagını tarım baknıda hükümet de çok iyi biliyor.beb ve bizler eskilerden çok memnunuz vede seviyoruz....

 5. #5

  Üyelik Tarihi
  27 Ekim 2008
  Şehir
  Kayseri
  Yaş
  31
  Mesajlar
  393
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Türk traktörcülerin AB'ye uygun motor krizi  ben bu euro 3 standartlarının gelmesini yeni traktörlerde istiyorum. tabiri caizse herkes aya çıkıyor biz daha 60 ların 70 lerin teknolojisini kullanıyoruz. bu euro motorlarda kademeli olarak mozotun yanma kalitesi artıyor buda az yakıtla yüksek iş anlamına geliyor. çevre kirlilğinin önlenmesi de cabası+ daha sessiz çalışıyorlar.
  ama devletin öncelikle yapması gereken eski kara tren gibi giden araçlara da bir standart getirmesi. eksoz muayenelerini daha radikal ve düzenli yapması çevre açısından daha faydalı olacak kanısındayım.

 6. #6

  Üyelik Tarihi
  27 Mayıs 2008
  Şehir
  Kırıkkale
  Yaş
  46
  Mesajlar
  9,410
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Türk traktörcülerin AB'ye uygun motor krizi  türkiyede hangi araç ta çevre hassasiyeti ön plnada.devlet sadece eksoz vergisini alur kasasına kor.burdaki çevre konusu rant rant rant

+ Konuya Cevap Yaz

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

 1. Türk Traktör 65HP sıfır sandık motor
  Konu Sahibi Teoman UZEL Forum Traktörler
  Cevap: 46
  Son Mesaj : 17.Mayıs.2014, 10:45
 2. STEYR8053 HARARET YAPTI MOTOR BLOĞU ÇATLADI MOTOR YAĞINA SU KAÇIYOR
  Konu Sahibi MAKAK Forum Teknik Bilgiler-Yorumlar
  Cevap: 9
  Son Mesaj : 13.Ağustos.2013, 00:44
 3. Motor Budur TD65D Çift Buna Denir Motor Dev Adeta
  Konu Sahibi NEW HOLLAND TD65D Forum Videolar (Çekimler)
  Cevap: 15
  Son Mesaj : 04.Ocak.2012, 17:04
 4. %40 TASARRUFLU %100 TÜRK MALI MOTOR..
  Konu Sahibi volkanuzel Forum Teknoloji
  Cevap: 6
  Son Mesaj : 01.Eylül.2011, 21:51
 5. Türk Traktör Küresel Krizi Geride Bıraktı
  Konu Sahibi Ağır Abi Forum Teknik Bilgiler-Yorumlar
  Cevap: 2
  Son Mesaj : 17.Şubat.2010, 20:28

Arama Motoru Etiketleri

traktör, tarım, çiftçilik, tarım makineleri, tarım aletleri SEO Blog

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Var
 •  
Yukarı Çık
Hakkımızda
TrakKulüp, Türkiye'nin en büyük çiftçi paylaşım sitesidir. Sitemizde traktörler, biçerdöverler, tarım makineleri, tarım aletleri, çiftçilik, tarım ve hayvancılık ile ilgili 1.000.000'dan fazla mesaj bulunmaktadır.

62.000 üyemiz gibi sizi de aramızda görmek isteriz.
Bizi Takip Edin
trakkulup@trakkulup.net
DMCA.com Protection Status