TOPRAK HAZIRLAMADA HANGİ ALETİ KULLANIYORSUNUZ???

Standart pulluk devri bitti deniyor!!!
Çizel pulluk kullananlardan bilgi alabilirmiyiz...
ÇİZEL PULLUK anız aktarılmasında toprağı devirmeden işlediği için kesek kaldırmadığı ve pullukla işlenen tarlada oluşan pulluk tabanını patlatarak, bitkinin su ve mineral maddelerden faydalanma kapasitesini arttırdığı söyleniyor.Aynı zamanda anız tarla yüzeyinde kaldığı için su ve rüzgar erozyonuna karşı koruyucu örtü sağladığı söyleniyor...

cizel_02b.gif

ÇİZEL PULLUK AVANTAJLARI:
1-) İş genişliğinin ve iş veriminin yüksek olması nedeniyle daha az yakıt sarfiyatıyla az zamanda daha çok tarla sürmesi
2-) Toprak işleme derinliğinin pulluk tabanını da kıracak kadar (40-55 cm) yüksek olması
3-) Pulluğa göre daha küçük kesek çıkarması
4-) Pulluk gibi tabanda sert tabaka oluşturmayarak yağmur suyunun alt katmanlara inmesine olanak sağlaması ve toprağın su tutma yeteneğini arttırması
5-) Pulluk tabanının kırılarak bir taraftan bitkinin kök ve gövde gelişiminin arttırılması diğer taraftan kurak mevsimlerde taban sertliğinden dolayı toprak altında var olmasına rağmen yukarıya çıkamayan nemin üst katmanlara çıkmasına imkan tanıması

Ayrıca anız sürümünde ve toprak hazırlamada kullanılan alet ve kombinelerden kullanan arkadaşların önerileri ne olur acaba???

Ynt: TOPRAK HAZIRLAMADA HANGİ ALETİ KULLANIYORSUNUZ???

biz bu yıl ilk defa patlatma ile tarlaları hazırladık ve ektik.
Tarlada fazla kesek olmuyor. Üzerine tırmık çekip ektik. Tarla çok kaba oluyor.
Toprak tv dede izlemiştim. Uzman birisi pulluk önermiyor. Çizeli öneriyordu.

bizede öle derler ama pullugu dayarım alaborayı (rototiller) cekerim güzelce ekinimide ekerim farkı ne derseniz 3 5 sene aynı harketle tarlayı cizelle sürün ekin birda başka bi tarlayı pullukla sürün ekin 3 5 sene icinde pullukla sürmenin cok büyük fark oldugunu göreceksiniz ben sulu tarım yaparım hepsi yagmurlama sistemi ürün ceşidi cok ektigim bitkilerde kök yapısı geniş bitkilerde var bunun icin pulluk şarttır mucbur kalmadıkca cizelle tarla sürmeyin ben sadece cizeli güzden sürülmüş tarlayı baharın havalandırmak icin kullanırım baharlık ürünlerde

Biz daha çizel pulluk kullanmadık ama burada yeni yeni yayılmaya başlıyor ttarlanın yapısına sertliğine göre ikisininde yeri ayrı bence biz pimli pulluk kullanıyoruz nadasta taş yok arazilerimizde eskiden nadas üstüne kobra (rotatiller) kullanıyorduk şimdi alabora (rotatiller) kullanıyoruz 'L' bıçak bizimki dik -yan bıçak rotatillerden çokdaha güzel iş yapıyor

hacimmet link=topic=36254.msg307023#msg307023 date=1289321163' Alıntı:
Biz daha çizel pulluk kullanmadık ama burada yeni yeni yayılmaya başlıyor ttarlanın yapısına sertliğine göre ikisininde yeri ayrı bence biz pimli pulluk kullanıyoruz nadasta taş yok arazilerimizde eskiden nadas üstüne kobra (rotatiller) kullanıyorduk şimdi alabora (rotatiller) kullanıyoruz 'L' bıçak bizimki dik -yan bıçak rotatillerden çokdaha güzel iş yapıyor
yaw toprak dik bıcagı bilirim eski kobralar L bıcakta alabora akrep falan ne ya nerde kullanılır kesek ezermi akrep

valla biz hep pullukla sürüyoruz ardından buğday hasatı zamanından 15 gün 1 ay önce sürdüğümüz tarlaları salyangoz kaz ayağıyla bir güzel ikileme yapıyoruz. ekimden öncede kazayağı + merdane tırmık çekiyoruz. tarlalarda ne ot ne kesek kalıyor halı gibi sonrada ekiiyoruz ama bizim oralarda da patlatmayı seçmeye başladılar bizde patlatmaya dönebiliriz ıuy*u-*

Bestepeli58 link=topic=36254.msg307041#msg307041 date=1289323509' Alıntı:
valla biz hep pullukla sürüyoruz ardından buğday hasatı zamanından 15 gün 1 ay önce sürdüğümüz tarlaları salyangoz kaz ayağıyla bir güzel ikileme yapıyoruz. ekimden öncede kazayağı + merdane tırmık çekiyoruz. tarlalarda ne ot ne kesek kalıyor halı gibi sonrada ekiiyoruz ama bizim oralarda da patlatmayı seçmeye başladılar bizde patlatmaya dönebiliriz ıuy*u-*

Bizde aynısını uyguluyoruz ama uzmanlar pulluğun verimli toprağı öldürdüğünü söylüyor...

hilmibey link=topic=36254.msg307043#msg307043 date=1289324012' Alıntı:
Bizde aynısını uyguluyoruz ama uzmanlar pulluğun verimli toprağı öldürdüğünü söylüyor...
siz o uzmanları konya çumra ovasına gönderin verimli toprak nasıl ölüyormuş veya verimsiz bi toprak nasıl verimli hale geliyormuş aklınaza gelebilecek her türlü tarla ürünü nasıl yetişirmiş pullukla görsünler bu haberi okursanız anlarsınız http://www.tumgazeteler.com/?a=5378702

dolcevita link=topic=36254.msg307031#msg307031 date=1289322159' Alıntı:
ayrıca pulluk sert zemin katmanı kırmak izin dip kazan kullanılır 2 veya 3 bacaklı cizel degil dip kazan toprak zemini musayit olan yerlerde

Yerel tabir toprağım alışmışız aletleri ismiyle zikrediyorum 'kobra:dik bıçak ,akrep:yan bıçak,alabora bizdeki L bıçak hepside rotatiller burada dip kazan yaygın değil aslında arada dip kazanla pulluk sertliğini kırmak lazım
Verimlere gelince trakkulupte bizim aldığımız verimlerde birinci sıralarda Türkiye ortalamasınında çok üstünde

bu aletler traktörün bg gücü arttıktan sonra bu hale geldi öncede en büyük traktör 640 285 di bunlarda böyle şeylerle uğraşamazdı yaygın değildi biz yeni 10 sene oldu 60-56 alalı önce 240 lık vardı 240 çekermi.....

bizim burada hiç kullanılmaz çizel.. bazı seneler sadece biz susuz tarlaları çift külivatör cekerek ekerdik.. ama verim iyi olmaz pulluk gibi.. ama çizel daha derin işliyor.. aslında tarlaya iki çizel vurulsa bi normal bide ona dik yan yani.. ozaman baya bi toprak karıştırılmış olur.. iyi sonuc verecegini düşünüyorum.. ama otu öldürmez pulluk topragı alt ust ettigi için ot tohumlarını çürütür donda ama bu alet topragı cevirmiyor sadece kabartıyor..

pullukla sürümü hiç bir şey tutmaz diye düşünüyorum toprak ters dönecek tarladaki kalan artıklar toprağa gömülecek orada çürüyecek toprak zenginleşecek çizelle bunların hiç birini yapamazsınız ama 3-5 yılda bir tabandaki sertliği kırmak için kullanıla bilir.

maygun10 link=topic=36254.msg307288#msg307288 date=1289466364' Alıntı:
Arkadaşlar,dikbıçaklıya rotatiller, L bıçaklıya rotavatör dendiğini biliyorum.
bende tam bilmiyorum unuttum aslında L bıcak uygun tarla hazırlıgına dik bıcak cok sert kesekler icin sanırım öyleydi