bu yıl sulu tarlaları ne ekmek avantajlı olur ??

04.10.2008
4,134
195

Bu yıl 50dekar tarlamızı şekerpancarı için ayırdık ekmedik.. yarıya ektirecektik fakat bu yıl yarıya ekenler illa tamamen ortak olalım icar parasını verelim sizde işçiligine ortak olun ekelim dediler kabul etmedik.. biim hiç bi avantajımız olmayacagı için.. tarlamızın yarısınıda ucuz icara vermek istemedik.. bu tarlaları ne ekmemizi önerirsiniz.. normalde şeker pancarında 9-10ton veriyor 1 dekarda.. rast giderse 11-12ton da verir.. ama biz çok ilgilenemdigimiz için şeker pancarının zahmetli olacagını düşündük.. alternatif olarak ne ekersek daha iyi sonuc alırız.. ? önerilerinizi bekliyorum.. fig ekmeyi düşündük devlet destegide var.. haziranda hasat edip yerine fasul ye ekebiliriz.. baska fikri olan arkadaslar varsa bizimle paylaşabilirlermi ?
bide mercimek ekebiliriz ama hiç sulu tarlaya denemedik tarlalar agır acaba nasıl olur don silkelermi ?
tarlalar cay kenarın da ve suları kanalla geliyor musait..

Ynt: bu yıl sulu tarlaları ne ekmek avantajlı olur ??

pancardan şaşma.sizin orada iklim biraz soğuk sanırım.10 ton pancar aldın mı dekardan 1300 tl eder.iyi para.50 dekardan 65 000 eder.yeni nesil pancar hasat makinaları var.30-35 bin lira fiyatı.günde 6 kamyon pancar kazıyor.az buçuk çamurda sorun yapmıyor.pancar garanti iş.

kotanız varsa eğer şeker pancarı ekmek hepsinden karlı olur ama ekmediniz ben olsam tarla iyiyse birde suluysa buğday ekerim şimdi harmandada yerine fiğ ekerim bir sezonda tarladan 2 ürün almış olursunuz

hacimmet link=topic=36314.msg307069#msg307069 date=1289326428' Alıntı:
kotanız varsa eğer şeker pancarı ekmek hepsinden karlı olur ama ekmediniz ben olsam tarla iyiyse birde suluysa buğday ekerim şimdi harmandada yerine fiğ ekerim bir sezonda tarladan 2 ürün almış olursunuz
biz fig i erken ekeriz harmanda kaldırırız... harmandan sonra ekersek verimi nasıl olur.. ayrıca yetişirmi ?

ali_kockaya link=topic=36314.msg307066#msg307066 date=1289326311' Alıntı:
pancardan şaşma.sizin orada iklim biraz soğuk sanırım.10 ton pancar aldın mı dekardan 1300 tl eder.iyi para.50 dekardan 65 000 eder.yeni nesil pancar hasat makinaları var.30-35 bin lira fiyatı.günde 6 kamyon pancar kazıyor.az buçuk çamurda sorun yapmıyor.pancar garanti iş.

bu pancar hasat makinası şuan bizim burda hiç yok.. randımanlımı sizce alsak burada iş görür mü ? ve gunde kaç dekar cıkarıyor o makina ? devlet hibe destegi var mı bilginiz var mı ?
pancar ekersek herseyini işçi ile yaptırıcaz buda masraflı oluyor.. dekardan 10ton rahat alırız tarlalar cok kuvetli..

pancarda işçi maliyetleri fazla.bunu düşürmek elinde.önce ekerken ot zehiri atıp çapa maliyetini düşürmek lazım.forumda bunu yapanlar var. makineye gelince.

http://www.torunoglumakina.com/urunler/pancar-hasat-makineleri/8-h4200-elektro-hidrolik-kumandali-bantli-bosaltmali-pancar-hasat-makinesi.html

bizim köyde bir arkadaş bundan aldı.günde 15-20 dekar pancar kazıyor.tek çeker 60-66 ya takılı.Ama komşu köylerde çift çeker nimet e takanlar var.onlar daha süratli ve randımamlı çalışıyor.çünkü 2500kg makina 2500 kg da pancar.5 ton yükle tek çeker çizide gitmekte biraz zorlanıyor.50 dekar pancar eker ve bu makinayı alırsan bu yıl bu makinaya çalışırsın.ama etrafında pancar ekenler çoksa.çalıştırır parasını çıkartırsın.çünkü dekarı 80-90 tl ya kazılıyor.15 dekar kazsan mazot hariç 1000 tl atarsın.bir sezonda makina amorti eder.

bu ayın sonunda kantar kapanacak.ama kimsede pancar kaldı kaygısı yok.sıkışan makinayı çağırıyor.gece gündüz farketmiyor.tarlanın köşesine yığdırıyor.

usta valla randuman verirmi diye bi düşünce var sadeca aklımda.. fiyatı kaç para bu makinanın devlet hibe destegide veriyor sanırım..
aklıma yatmaya basladı bu makina.. cevremizde hiç yok eger piyasada calıştırırsam sezon boyu boş kalmaz ama şöför tutumamız lazım .. bizim vaktimiz yok..
bu makinanın arısazı parcası gideri nedir acaba..
50dekar benim 100dekar da kuzenimin pancarı olur.. zaten işçi ile bunu cıkarırsak baya bi para tutuyor.. devlet hibe destegi verirse iki yılda kendini amorti eder kendi işimde.. seneye daha fazla ekerim..

evet devlet desteği var.şansın varsa %50 sini devlet karşılar.
bizim köydeki torun oğlu nu 28 e aldı sanırım .komşu köyde altınörsü 34 e adılar.biede pancar koop. harmak satıyor o da 32000.
hangi makine daha iyi randımanlı hiç bilgim yok. yalnız alırsan pişman olmayacağına eminim.senin traktör kabinli galiba.makinanın her yerini aydınlatan lambaları var.demek istediğim gece de çalışıyor bu makinalar.burada fabrika sıkışık kamyon bulunmuyor.

ben torunoglunu aradım bugun banada 28bin tl dedi.. çapalama makinasıda alırsam 6 sıralı indirim yapacagını falan söyledi.. yanlız torunoğlu bana hibe destegi yok dedi..
harmak ta guzel görunuyor bunların bir birinden farkı ne acaba ?
http://www.harmak.com.tr/phm-2.htm buna baktım tam uygun traktörüme.. evet traktörüm kabinli ve aydınlatması cok iyi zaten makian üzerindede lambalar var..
valla şuan tarlaları yarıya ekmek isteyen biri var yine.. onunla anlaşırsak yine yarıya verebilirm ama bu makinada devlet destegi olursa bu yıl alırım kesinlikle kalsın kapının önunde :) bizim yakınlarımızda hiç yok.. sıra arası çapa makinasıda almayı düşünüyorum..

ayrıca bu makinayı ilk tarlaya nasıl sokuyorlar mesela heryer pancar traktör pancarları ezmiyormu ince tekerlek mi kullanmak lazım.. bide ilk sıralarda dönüşleri rahat yapabiliyormuyuz.. bizim tarlar 5 ile 20 dekar arasında cok buyuk degil sulu tarlalar.. bunlardada randıman verir mi ? bu yıl almış olsaydım parasını kardeşim çalıştırsaydı akrabalarımıza cıkarırdık herhalde..

ceya023 link=topic=36314.msg307228#msg307228 date=1289416162' Alıntı:
ben torunoglunu aradım bugun banada 28bin tl dedi.. çapalama makinasıda alırsam 6 sıralı indirim yapacagını falan söyledi.. yanlız torunoğlu bana hibe destegi yok dedi..
harmak ta guzel görunuyor bunların bir birinden farkı ne acaba ?
http://www.harmak.com.tr/phm-2.htm buna baktım tam uygun traktörüme.. evet traktörüm kabinli ve aydınlatması cok iyi zaten makian üzerindede lambalar var..
valla şuan tarlaları yarıya ekmek isteyen biri var yine.. onunla anlaşırsak yine yarıya verebilirm ama bu makinada devlet destegi olursa bu yıl alırım kesinlikle kalsın kapının önunde :) bizim yakınlarımızda hiç yok.. sıra arası çapa makinasıda almayı düşünüyorum..

ayrıca bu makinayı ilk tarlaya nasıl sokuyorlar mesela heryer pancar traktör pancarları ezmiyormu ince tekerlek mi kullanmak lazım.. bide ilk sıralarda dönüşleri rahat yapabiliyormuyuz.. bizim tarlar 5 ile 20 dekar arasında cok buyuk degil sulu tarlalar.. bunlardada randıman verir mi ? bu yıl almış olsaydım parasını kardeşim çalıştırsaydı akrabalarımıza cıkarırdık herhalde..
ceya gardaşım torunogluda harmakta bizim memleketin makinasıdır hepsini iyi tanırım dünmak var bizim köylü ayhan dündar makina var bizim köylü çumralı yani bu sezonda 15 gün geceli gündüzlü pancar söktüm 300 dekar falan dahada calışıyor makina ben gitmiyorum yoruldum artık rüyalarıma falan girmye başladı pancar ilk önce kullandıgım makinada 2005 model altınörs aramalı bantlı sistem ayrıca amcamda kendinden motorlu baragellide var makina tavsiyem harmak altınörs bunlar üzerinde düşün saten türkiyede ankara ve konya var makina sanayisi başka yerlerdende araştırma alacagın makine sıra arasına girer ilk başta yani ama yastık başlarını cok geniş ek
misal 5 sıraya eken makina sen 4 veya 5 makinalık yer ek yastıkları yani 20 sıra ve üzeri sökecegin zaman sadece ince teker traktör ve tarlanın köşelerini ac motor ve makina dönecek şekilde geniş olsun yastıkları sayarsın tam ortadan girersin bi köşede diger köşeye ordan dönersin söktügün sıranın yanına yastıkları böyle sökersin ondan sonra tarlan büyükse 2 tane yer acabilirsin göz kararı bi yerden girersin acacagın diger yerden geri dönüş yaparsın veya tarla ufaksa cıktıgın sıranın yanından geri dönersin saten sökmeye başladınmı gerisini cözersin ne demek istedigimi telef dersen fazla olmaz makina üzerine basmazda sıranın pancarı patladır yandaki hazırlayıcının şaplaklarıda cıkartır pancarı yani depoya girmez arkasında bi kişi olması gerekir cıkan pancarı depoya atar girdigin ilk sıralar cok sertleşir makina ve motor aynı yere bastıgı icin oralarda biraz söküm bıcagını indirisn yastıkları ve ortadan acıtıgın zaman istedigin motoru takabilirsin saten alacagın makina full otamatikdir arama falan filan kumanda kutusunuda ögrendinmi hicbi sorun yaşamssın camur ayarını falan servisler sana acıklar işin püf noktalaı vardır onu ne servis söler nede kitaplar yazar bi makinacı bulacan ögrenecen biraz uzun oldu ama inş alatabilmisimdir http://www.trakkulup.net/tarim-ekipmanlari-genel/pancar-hasat-makinasi-baragelli/msg305044/#msg305044 aşagıda bi vido daha var sökerken cekmiştim altınörs

çok tesekkur ederim dikkatle okudum cok acıklayıcı olmuş usta .. cok saol.. bakalım seneye düşünüyoruz artık alacagız belki sezon bittikten sonra fiyatları düşerse yine alabiliriz.. arastırma içindeyim ama keske daha önceden cesaret edip alsaydık şu makinayı... cevremizde hiç yok bu yüzden arastırmamıştık..