YABANİ HARDAL......YARDIM....

[glow=red,2,300][/glow]Arkadaşlar Haşhaş ektiğim tarlanın birisinde çok aşırı miktarda yabani hardal (sarı çiçekleri olan) çıkmış.Eksen o kadar olmaz.çapalatsamda fayda etmeyecek.tek umudum kışın don olayında hardalın ölüp haşhaşın sağ çıkması.genelde baharın çıkan bu hardal bitkisi havaların güzel gitmesinden dolayı sonbaharda çıkmış.sizce yabani hardal kıştan etkilenir mi?bilgi ve tacrübelerinizi lütfen paylaşın.yoksa geç olmadan bu haşhaşı bozup tekrar ekeyim mi? :S :S :S :S :S :S[glow=red,2,300]

Ynt: YABANİ HARDAL......YARDIM....

don olayı topraga işlediginde hardal köku donarsa fılızlenen tohumlar ölecektir buda bahara capalanması gereken hardal mıktarında azalma olusturur yanı tarlan daha temız olur dıye dusunuyorum. tek sorun denizlide don oluyormu :)

By_eSeS link=topic=36430.msg307869#msg307869 date=1289760373' Alıntı:
don olayı topraga işlediginde hardal köku donarsa fılızlenen tohumlar ölecektir buda bahara capalanması gereken hardal mıktarında azalma olusturur yanı tarlan daha temız olur dıye dusunuyorum. tek sorun denizlide don oluyormu :)

ben çivrilde oturuyorum.evet burada don oluyor.burası afyon ile denizli arasında geçiş iklimi.ışıklı gölünün de ılıman bir etkisi var.ama keskin bir poyraz eser bir başladımı herşey donar.

o zaman donarlar seneyede fılızlenmemiş tohumlar yeşerir. hardal sorunu bendede var nadas tarlayı bazı dusumlardan dolayı suremedık ve 1 metre boyunda hardallarım oldu kurudular ama yanmıyolar sursem olmaz tırmıklıyorum oda olmuyo bırısı ot bıcme ile biç dıye bı onerıde bulundu ne yapsam bılmıyorum ;)

biçersin ama biraz hırpaladın mı tohumlar yine dökülür.en iyisi biçip römorka yükleyip gitmek yada yakmak.tırmıkla tohumlar tarlaya dağılır tekrar.genelde aynı hatayı yaparız.mesala tarlanın bir köşesinde sirken olur.tırmığın dişleri arasına takılır.ve tohumlarını döke döke tarlanın yüzeyini dolaşır.zaten hardal defalarca sürsende ölmüyor her seferinde dipteki yeni tohumlar yüzeye yaklaşıyor ve tekrar hardal çıkıyor.ayçiçeğine attığımız trifularin içeren içeren bir ot zehiri var.üzerinde yabani hardalın sorun olduğu yerlerde kullanmayın diyor.galiba bizim hardal ondan çoğaldı.

tohumlar coktan dokuludü yeşilken suremedik sapları ayakta kaldı :( ben yerine arpa ekicem seneyede hardalın kökunu kazırım tarladan... sen hashas ektıgıne gore tarlan kuvvetli e hardalda kuvvetlı ve hardalın işi gucu tohum yapmak. ondan covalmıstır onlar.

By_eSeS link=topic=36430.msg307873#msg307873 date=1289761658' Alıntı:
tohumlar coktan dokuludü yeşilken suremedik sapları ayakta kaldı :( ben yerine arpa ekicem seneyede hardalın kökunu kazırım tarladan... sen hashas ektıgıne gore tarlan kuvvetli e hardalda kuvvetlı ve hardalın işi gucu tohum yapmak. ondan covalmıstır onlar.
bizim buaralarda arpa ya yatıyor.evin almıyor yada hastalık buluyor.arpayı bıraktım tritikale ekiyorum.sap verimi de dane verimi de güzel.şu anda arpa buğdaydan pahalı.dolusu (11 kilo) 7 lira.kilosu 60 kr. u geçer.buğday ise 50-55 kr.6 sıralı arpalar varmış.süper verimi var diyolar.ama hasadı önce geliyormuş.o zamanlar tek başıma biçerdöver bulamam dökülür diye düşündüm ekmedim.

evet burda biz ona tırtık ali diyoruz :D neden oyle demişler bilmem bızde ekmıstık gecen sene 10 ton kadar sattım arpadan bıraz pahalıya gıtmişti . dedıgın gıbı kuraga cok dayanıklı ve cok verımli. tohum ayırmadım cunku arpa karısmıstı

aydınlattıgın icin teşekkur. ben oyle duydum burda oyle gıder daha köy agızzı işte sımdı sorsam tırtık alı nerden gelıyo dıye burdan bırıne emınım ali tırtık dıye bırı bulmustur dıye bı cevap alıcam :)

şaka maka burada ekmek isteyen çok tohum yok.ben geçen sene ekmiştim.hayvanlara yedirmek için depoladım.eş dost tohum ver diye başımın etini yiyor.arpayla değiştik biraz 10 tritakaleye 13 arpa orantısı ile.bu sene tohum sıkıntısı var biraz.

soğan tohumu aldı başını gitti.