erkunt 80t ye intercooler taktırmayı düşünüyom

Ynt: erkunt 80t ye intercooler taktırmayı düşünüyom

İntercooler, turbodaki sıcak egzoz gazı sebebiyle ısınan havanın, silindirler içine verilmeden önce tekrar soğutularak oksijen miktarının artmasına, dolayısıyla yanmanın daha verimli olmasına yarar. Fakat uygun boru çapı, uygun intercooler peteği kullanılmadan yapılacak uygulamalarda yarardan çok zararı olacaktır. Çünkü turbo ile emme manifoldu arasına koyulan her parça, hava direncinin artmasına, dolayısıyla turbonun zorlanmasına neden olacaktır. Servet ve nimetlerdeki motorların turbosu, intercooler kullanımı için yeterli kapasitede değildir. Eğer bu motora intercooler gerekli olsaydı zaten intercoolerlı olarak üretilirdi. Yurtdışı için ürettiğimiz intercoolerli Euro 3 Perkins motorlu traktörlerimiz de var, fakat bu motorların turbolarının kapasiteleri daha fazla. Ki bu motorlara intercooler monte etmeden önce peteğin ve boruların uygunluğunu bulmak için birçok test yaptık.

Sonuç olarak hiç bir ek performans alamayacağınız, hatta performans kaybı yaratabilecek pahalı ve amatörce intercooler uygulamalarından uzak durmanızı öneririm.

Avrupada 2008 ' den beri traktörlerde Euro-3 motor zorunlu hale getirildi. Bu nedenle Erkunt, Euro-3 motoru zorunlu kılan ülkeler için 3 ve 4 silindirli Euro-3 motorlu traktörler üretiyor. Türkiye için ise 2008den beri euro-2 motor kullanımı zorunlu kılındı. 2011de de euro-3 zorunlu olacak. Bu nedenle Türkiye için şu an sadece euro-2 motorlu modeller üretiliyor. Sonuçta Euro-3 motorlar fiyat olarak çok daha pahalılar ve yerli üreticilerin tamamı euro-2 motor kullanırken bizim euro-3 kullanmamız, rekabet açısından bizi zayıflatır. Türkiye ' de euro-3e geçildiğinde avrupaya verilen motorların tamamını Türkiye ' de de görebilirsiniz.

Mesela bazı arap ve Afrika ülkeleri için de 4 silindirli Euro-0 motorlu modellerimiz var, çünkü onlar için çevreyi az ya da çok kirletiyor olmanın bir önemi yok. O ülkeler sadece traktörün fiyatının düşük olmasına önem veriyorlar. Bu modelleri de ülkemizde satmamıza yasal olarak mümkün değil.

ceya023 link=topic=36449.msg314375#msg314375 date=1292158758' Alıntı:
ersan bey yurt dışı için üretilen modeller neden yurt içine satılmıyor ?

ersanakyai link=topic=36449.msg314658#msg314658 date=1292222523' Alıntı:
Avrupada 2008 ' den beri traktörlerde Euro-3 motor zorunlu hale getirildi. Bu nedenle Euro-3 motoru zorunlu kılan ülkeler için 3 ve 4 silindirli Euro-3 motorlu traktörler üretiliyor. Türkiye için ise 2008den beri euro-2 motor kullanımı zorunlu kılındı. 2011de de euro-3 zorunlu olacak. Bu nedenle Türkiye için şu an sadece euro-2 motorlu modeller üretiliyor. Sonuçta Euro-3 motorlar fiyat olarak çok daha pahalılar ve yerli üreticilerin tamamı euro-2 motor kullanırken bizim euro-3 kullanmamız, rekabet açısından bizi zayıflatır. Türkiye ' de euro-3e geçildiğinde avrupaya verilen motorların tamamını Türkiye ' de de görebilirsiniz.

Mesela bazı arap ve Afrika ülkeleri için de 4 silindirli Euro-0 motorlu modellerimiz var, çünkü onlar için çevreyi az ya da çok kirletiyor olmanın bir önemi yok. O ülkeler sadece traktörün fiyatının düşük olmasına önem veriyorlar. Bu modelleri de ülkemizde satmamıza yasal olarak mümkün değil.
e o zaman erkunt 2011 den itibaren daha güzel motorlar çıkartmaya çalışacak anlaşılan eski erkuntları alan pişman olacak cunku yenisi çıkınca eskilerin yuzune pek bakılacagını sanmam

Yurtdışına üretilen traktörlerin şu an yurtiçi için üretilen traktörlerden pek farkı yok. Sadece çevreyi daha az kirletiyorlar o kadar. Motorun Euro 3 olmasıyla performans olarak çok belirgin bir artış olmuyor. Kaldı ki bu tereddütünüz sadece Erkunt için değil, diğer bütün yerli markalar için olmalı. Sadece Erkunt değil, herkes euro-3 ' e geçecek. Bu bahsettiğim durum da hemen ocak 2011de olacak bişey değil. Firmalar, ellerindeki motor stoklarını bitirene kadar euro-2 üretimine devam edecek.

Bence Euro 3 ' e geçilmesi, çiftçiyi traktörlerin performansının artmasından ziyade fiyatlarının artması olarak etkileyecektir.

Erkunt Nimetler de ilk üretilirken euro-1 olarak üretilmeye başlanmıştı, 2008de euro-2 motora geçildi. Kaç çiftçinin bundan haberi var? 2008 model nimetler, 2007 model nimetlerden daha iyi çekiyor diye bişey duymadım kimseden.

cazgin0020 link=topic=36449.msg314659#msg314659 date=1292225561' Alıntı:
e o zaman erkunt 2011 den itibaren daha güzel motorlar çıkartmaya çalışacak anlaşılan eski erkuntları alan pişman olacak cunku yenisi çıkınca eskilerin yuzune pek bakılacagını sanmam

ersanakyai link=topic=36449.msg314663#msg314663 date=1292228761' Alıntı:
Yurtdışına üretilen traktörlerin şu an yurtiçi için üretilen traktörlerden pek farkı yok. Sadece çevreyi daha az kirletiyorlar o kadar. Motorun Euro 3 olmasıyla performans olarak çok belirgin bir artış olmuyor. Kaldı ki bu tereddütünüz sadece Erkunt için değil, diğer bütün yerli markalar için olmalı. Sadece Erkunt değil, herkes euro-3 ' e geçecek. Bu bahsettiğim durum da hemen ocak 2011de olacak bişey değil. Firmalar, ellerindeki motor stoklarını bitirene kadar euro-2 üretimine devam edecek.

Bence Euro 3 ' e geçilmesi, çiftçiyi traktörlerin performansının artmasından ziyade fiyatlarının artması olarak etkileyecektir.

Erkunt Nimetler de ilk üretilirken euro-1 olarak üretilmeye başlanmıştı, 2008de euro-2 motora geçildi. Kaç çiftçinin bundan haberi var? 2008 model nimetler, 2007 model nimetlerden daha iyi çekiyor diye bişey duymadım kimseden.
Ersan Abi erkunt 90-100 hp lik traktör üretmeyi düşünmüyor mu acep.

Senin tarktörünün motoru da euro motor zaten. Üstte de yazdığım gibi, nimetler ilk önce euro-1 olarak üretildi, sonra euro-2ye geçildi. Şimdi de Euro-3e geçilecek ve nimet yine 3 silindirli olacak.

4 silindir konusunda ise; şu an 'Türk Traktör' de td80d adıyla 3 silindirli yeni bir model çıkardı. Eğer 4 silindirli motorlar bu kadar revançta olsaydı böyle bir model çıkarmazlardı değil mi? Uzel de 3 silindirli perkins motorlu ve 4 silindirli deutz motorlu traktörler üretiliyor. 3 silindirli perkinsler hiç mi tutulmuyor sence?

cazgin0020 link=topic=36449.msg314728#msg314728 date=1292248585' Alıntı:
tamamda abi yeni çıkacaklar euro motor ve 4 silindir olunca 3 silindir perkins motoru neden tutsunlarki

900-100bg konusunda ise forumda daha önce bir konu açılmıştı.

ranger link=topic=36449.msg314750#msg314750 date=1292252810' Alıntı:
Ersan Abi erkunt 90-100 hp lik traktör üretmeyi düşünmüyor mu acep.

ersanakyai link=topic=36449.msg314982#msg314982 date=1292308417' Alıntı:
Senin tarktörünün motoru da euro motor zaten. Üstte de yazdığım gibi, nimetler ilk önce euro-1 olarak üretildi, sonra euro-2ye geçildi. Şimdi de Euro-3e geçilecek ve nimet yine 3 silindirli olacak.

4 silindir konusunda ise; şu an 'Türk Traktör' de td80d adıyla 3 silindirli yeni bir model çıkardı. Eğer 4 silindirli motorlar bu kadar revançta olsaydı böyle bir model çıkarmazlardı değil mi? Uzel de 3 silindirli perkins motorlu ve 4 silindirli deutz motorlu traktörler üretiliyor. 3 silindirli perkinsler hiç mi tutulmuyor sence?

900-100bg konusunda ise forumda daha önce bir konu açılmıştı.
tamam abide benim motor perkins motor euro 2 pompa galiba ama motoru da euro olmayacakmı yoksa sadece pompasımı euro 3 olacak yani yeni çıkanlar mesela dedinya 2007 ler euro 1 2008 ler euro 2 die 2008 ler daha çok çekiyo die bu yeni modeller bizimkinden daha iyi cekecek o zaman değilmi?

cazgin0020 link=topic=36449.msg314986#msg314986 date=1292309705' Alıntı:
tamam abide benim motor perkins motor euro 2 pompa galiba ama motoru da euro olmayacakmı yoksa sadece pompasımı euro 3 olacak yani yeni çıkanlar mesela dedinya 2007 ler euro 1 2008 ler euro 2 die 2008 ler daha çok çekiyo die bu yeni modeller bizimkinden daha iyi cekecek o zaman değilmi?
pompası sadece euro 2 olmaz euro1-2-3 motorun komple emisyon degerlerine göre belirlenir.. yani senin nimet euro2 motor dur.. euro3 motorla senin nimet arasında gözle görulur performans degişimi olmaz kanaatindeyim nimet 70bg e kadar bi traktör.. motor güçünü yukseltmezler..

Arkadaslar emisyon degerleriyle gücün bir baglantısı yok.yukarıda yazılanlar gibi sadece cevreye verdigi zarar.Erkunt 80T ye intercooler takılırmı bilemiyorum yada söyle diyelim takılınca sonucu ne olur ne kadar verim alınır denemek görmek lazım.ben kendi traktörüm icin düsünüyorum Jd 5820 uzun zamandır arastırdım.Yer olarak cok kısıtlı yeni 5100R serisini inceledim.Şuan finlandiya da bir firmayla irtibattayım sadece turbo intercooler pompa v.s siteyi inceledim oldukca profesyonel calısmalar yapmışlar.Havayı suyla sogutan intercooler takmıslar traktörlere.onlarında yardımıyla yakın zamanda uygulamaya başlıycaz.Daha önce 2tane yaptıklarını söledi.türkiye de yapan var mı bilmiyorum ben bulamadım.Servis zaten böyle birseyi üstlenmek istemiyor.Acele etmiyorum zaten traktör yatıyor kesin ve emin adımlarla olsun istiyorum.

her motorun kenndine has bir yapısı vardır, şimdi siz servete intercooler taktırdığınızda ersan abininde dediği gibi uygun bir intercooler olabilecekmi, diyelimki uygun bir intercoller taktırdınız ve ayarlarınıda güzel bir şekilde ustalar yaptılar, peki buna aktarma organları, şanzuman diferansiyel dayanabilecekmi, yada motorun iç parçaları buna dayanabilecekmi. bence asıl cevap bulunması gereken noktalar buralarıdır. zaten üst sınırlarda olan bir traktöre böyle güçlendirmelerden kaçınılması gerekmekte diye düşünüyorum.

Motor üreticileri kullandıgımız gerek araclar olsun gerek traktörler hicbir zaman üst sınırlarda bize bunları sunmazlar.her zaman %30-40 kısıtlarlar.intercooler takılan motor 100hp den 130hp cıkmaz.Örnegin Class Ares 547 96 hp 557 104 hp arasındaki fark birinde intercooler var digerinde yok.Benim traktörüm 93hp 5100R 108 hp aktarma organları bircogu aynıdır.Fabrika model degistirir ama icindekileri kolay kolay degistirmez mecbur kalmadıkca cünkü onlar icin hepsi birer maliyettir.Rakamlar arasında ucurum yok traktörüne intercooler takmak isteyen arkadasların beklentileride bu yönde olsa gerek kimse başlıbaşına intercooler takıp 30-40hp güc beklemiyor.Bence daha ciddi güc artısları icin o dediginiz problemlerle karsılaşılabilir mesala turbosu olmayan bir traktöre turbo takmak intercoolerden daha ciddi.

ersanakyai link=topic=36449.msg314982#msg314982 date=1292308417' Alıntı:

ÇIKARDI DA NE OLDU TUTULMADIKİ TD80 İ PAKET MAKİNASINDA KULLANDIK BENİM 70-56 VAR PAKET BAŞI 2 KAT YAKIT YAKTI 80

Yurtdışı için ürettiğimiz intercoolerli Euro 3 Perkins motorlu traktörlerimiz de var, fakat bu motorların turbolarının kapasiteleri daha fazla. Ki bu motorlara intercooler monte etmeden önce peteğin ve boruların uygunluğunu bulmak için birçok test yaptık(.ersanakyai ) BURAYI DİKKATLİ OKUYUN.