ARKADAŞLAR ANIZA EKİM HAKKINDA NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ ???

Sevgılı arkadslar uzun suredır sıteye gırıs yapmıyordum bugun soyle bır bakayım dedım ve anıza ekım yapmak hakkındakı goruslerınızı merak ettım toprak tv bazı programları ızledım tarlada pulluk kullanmanın sakıncalı oldugunu falan soyluyorlar acaba ne derece dogru gercekten pullukla topragı aktararak yanlısmı yapıyoruz ben bu yıl 10 dekar yerde bır deneme yaptım pulluk yerıne kazayagı ıle tarlayı surup tohumu ektıkten sonra dıskaroyla arkasına tapan takarak tohumun uzerını kapattım bakalım beklıyoruz ne olacak simdı goruslerınızı yazarmısınız cunku dıs ulkelerde uzun yıllardır anıza ekım yapılıyormus acaba bızım cıftcımız bu konuda gerımı kaldı ??

Ynt: ARKADAŞLAR ANIZA EKİM HAKKINDA NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ ???

Pulluk ile devirmek veya anıza ekim biraz tereyağımı iyi, margarinmi meselesine benziyor. Her tarafın haklı olduğu konular var.
Anıza ekimin ve/veya az toprak işlemenin başarısı uygun ekipmana, ekilecek bitkiye ve toprak şartlarına bağlı. Örneğin mısır üretimlerinde uygun mibzeriniz var ise hiç toprak işlemeden buğday anızına veya mısır anızına ekim yapabilirsiniz (3-4 yılda bir dipkazan patlatma çekmeniz gerekebilir).

Tutucu olmamak lazım. 90 yıllarda yurtdışına refakat ettiğim şeker fabrikası müdürleri 6 sıralı söküm makinasını görünce; ' ' Bu makina Türkiye`de çalışmaz - 50 sene sonra gelir vs vs ' ' demişlerdi. Aradan 10 sene geçmedi, ilk makinalar iç anadoluda pancarları sökmeye başladı. Her Holmer, Kleine vs söküm makinasını gördüğümde ' ' uzmaların ' ' yukarıdaki cümleleri aklıma gelir...

bizde bir söz var anıza eksen bile çocuğuna söyleme derler anıza ekilen tarlaların ekini cansız kalıyor gerçi sulan yerlewrde değişebilir

sami ÖZKAN link=topic=36526.msg308732#msg308732 date=1290278319' Alıntı:
bizde bir söz var anıza eksen bile çocuğuna söyleme derler anıza ekilen tarlaların ekini cansız kalıyor gerçi sulan yerlewrde değişebilir
konuda anıza ekimden bahsedilmiyor arkadaşım anızı pullukla sürmeden direk ekimden bahsediliyor.
Loroğlu arkadaşım bizim buralarda senin bahsettiğin gibi ekim yapanı pek duymadım ama bu durum toprak yapısına
göre değişir. bizim butaraflarda 2. mahsül silaj mısır ekiminde tarlaya hiç işlem yapmadan direk ekim yapan
ponömatik ekim mibzeri var ama bu makine biraz pağalı ve buralarda 2. mağsul ekimi fazla olmadığından
bu makinadan alan yok. bu sistem ekimin faydası tarlayı pulluk, çizel gibi ekipmanlar ile işlem yapılmadan
ekim olduğundan hem maliyet hemde tarlanın tavını kaçırmadan işlem yaptığından karlı bir ekim
olanağı sağlıyor.

Buğday anızlarına tekrar huhubat ve mısır ekilecek yerlere Toprak işlemesiz tarım(TİM) uygulanırsa; ilk yıl verim aynı sonraki yıllar verim giderek artıyormuş.Tabii tek şart yabancı ot mücadelesi ilaçla yapmak şartı ile.
Büyük arazilerin çiftçiliğinde büyük tasarruf ve dolayısıyle kâr sağlar.Erezyon önlenmiş.Doğa yeni toprak yapmaya başlarmış.Pullukla alt üst edilen toprak güneşin ultravuyole etkisi ile yeni toprak oluşumu engellenmiş olurmuş.Tabi yıllarca altüst edilen toprak erozyonunda etkiyle verim yapmaz oluyormuş.Bu yüzden ve tassarruf için öneriliyor.