Şeker kotası yüzünden fabrikalar yatıyor

Adapazarı Şeker Fabrikası Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Aya, fabrikanın, düşürülen üretim kotası nedeniyle yüzde 70 eksik kapasiteyle çalıştığını söyledi.
Aya, yaptığı açıklamada, Şeker Kurulunca fabrikanın üretim kotasının 60 bin tondan 31 bin tona düşürüldüğünü hatırlattı.

Düşürülen kota nedeniyle fabrikanın oksijen çadırında yaşam mücadelesi verdiğini ifade eden Aya, ' ' Oksijen çadırından çıkmamız için kotamızın önümüzdeki kampanya sezonunda mutlaka yükseltilmesi gerek. Yıllık üretim kapasitemiz 99 bin tonken, bugün 31 bin ton şeker üretiyoruz.

Fabrikamız yüzde 70 eksik kapasiteyle çalışıyor. Oksijen çadırından çıkıp, bu şehre ve bu ülkeye kazandıran bir fabrika olmak istiyoruz ' ' dedi.

Şeker Kanunu ' nda bazı yeni düzenlemelerin yapılmasının beklendiğini ifade eden Aya, ' ' Düzenlemelerin kota ve ekim alanlarında yapılan kısıtlamaların önünü açmasını bekliyoruz.

Bu kanunun sektörün önünü açacak şekilde yeniden düzenlenmesini bekliyoruz. Bu bizim kurtuluşumuz olacak ' ' diye konuştu.

Adapazarı Şeker Fabrikası, 1999 yılında yaşanan deprem felaketinde hasar görmüş, 7 yıl boyunca kapalı kalmasının ardından 2005 yılında özelleştirilerek Adapazarı Pancar Ekicileri Kooperatifi ' ne (APEK) satılmıştı.

İŞTE TARIM POLİTİKASI BU OLMALI BÖYLE OLMALI....

Ynt: Şeker kotası yüzünden fabrikalar yatıyor

valla bizde bu sene az ektik gecen sene 150 dönüm pancar ektik busene 50 dönüm pancar ektik kotaları cok düşürdüler bu sene önümüzdeki sene ne olur bilmiyorum istegimiz kota yı yükseltmelri

pancar şekerıne kota koyup dısarıdan kamıs sekerı ıthal edıyoruz. cıfcı kota korkusu endısesı var dıye pancar ekmekten korkuyor. urettıgı pancarın parasını 6 ay sonra alıyor. verılen avanslar çapaya mazota kesıme yetmıyor. bence %10 luk fıyat düşümü yapıp pancar parasını peşin vermeliler vede kamıs sekerını ıtal etmemeliler. bıldıgım kadarı ıle kamıs sekerı ucuz.

bartu link=topic=36625.msg309609#msg309609 date=1290631040' Alıntı:
özel bir fabrikanın kotasını kim ne sebeple kısıtlıyorki?

Çiftçilere uygulanan pancar kotasının benzeri (şeker kotası) Şeker Kurumu tarafından şeker fabrikalarına uygulanır. Yani her fabrikanın üretebileceği A, B ve C Şeker miktarı bellidir. 2009 yılında Türkiye`de şekerde üretim fazlası olduğu için, 2010 yılı ekilişlerinde bütün fabrikaların ve dolayısyla çiftçilerin kotası düştü. Bu gelecek yıl gene artabilir. Bizim Aksaray (Balküpü - özel fabrika) tahmini; 2010 kotalarının +/- % 3 değişeceği, yani uyumlu çiftçilerde küçük bir kota artışı olacağı yönünde.

peki şeker bukadar bol dışarıdan neden şeker ithal ediliyor.
ithal şekerin fiyatımı çok düşük acaba?

Dışardan (yasal olarak) şeker ithal edilmiyor. Kaçak giren şeker ise bambaşka bir konu.

Evet, Türkiye`de şeker üretim maliyeti çok yüksek. Dolayısıyla devlet subvanse etmese, 1 kg ihraç edilemez.

üretmekten kım korkacakkı sadece bır kişinin tatlandırıcı icin ithal ettigi mısırı kıssınlar bakbakalım kota nasıl artacak
kım oldugunu bılırsınız zannedersem adam 2 mılyon ton mısıt sokuyor ulkeye buda tatlandırıcı oluyor

hacimmet link=topic=36625.msg309840#msg309840 date=1290710220' Alıntı:
bizdede aynı kotalr düştü ama serbest olsa eğer herkez 10000 ton pancar kaldırır Yozgat,Kütahya,Kayseri vs. çoğu ile buradan pancar satılıyor
hacı urettıgın pancarı degerınde satıyorsan sorun yok ama c kota fıyatından satıyorsan sıkıntı

kota neden var var bu pancarda hep sorun oldu.hala sorun birçok şeker fabrikası var burada çalışan istihdam geçindirdiği ailler tarımla pancarla geçenen nufus birçok kdv si var bu işin.