HAYVANLAR İÇİN PANCAR KÜSPESİ (MELASI) STOKLAMA -PANCAR KÜSPESİ SILAJI

01.02.2010
5,124
1,139
Aksaray

Selamlar arkadaşlar aranızda hayvanları için pancar küspesi kullanan varmı bilmiyorum yada bu şekilde stoklayan varmı bilmiyorum ben aynı sılaj gibi küspeyi traktörle çiğneyip üzerini naylonla kapatıyorum naylonun üzerine toprak ,saman vs. örtüyorum küspe hiç bozulmuyor ve hep tap taze aklıyor.Pancar küspesi süt ineği için getirisi yüksek bir kaba yem süt verimini çok artırıyor besi hayvanları içinde çok güzel oluyor genç hayvanlarda kullanmıyorum ben pancar küspesini.

abcd00010.jpg

abcd0015u.jpg

abcd0020kq.jpg

abcd0019o.jpg

abcd00180.jpg

abcd0009fx.jpg

abcd0010o.jpg

Ynt: HAYVANLAR İÇİN PANCAR KÜSPESİ (MELASI) STOKLAMA -PANCAR KÜSPESİ SILAJI

doğrusunu yapmışşın arkadaşım bu şekilde hiç zayihat olmuyor ama bi veteriner arkadaşım bunu
kulanmanın doğru olmadığını söylemişdi süt hayvanları için ileriye dönük sağlık problemleri yaratıyormuş kemik gelişimini engelliyormuş

tşkler hacimmet güzel paylaşım..
Bizde de var küspe işi ama hayvan olmadığı için küspe kartlarını belli bir fiyata satıyoruz..

guzel paylasım. gule gule yedır ;) hayvan oldugu zaman bızde kusbelık dedıgımız beton korumalı 1 m cukurda 1 m yuksekte 60 mkare bı alan bulunur kusbe yerıne doldurulur ayakla cıgnenir 1. tuzlama az yapılır ve fıskıyelerle 6 7 saat su dıbe ulasması tahmın edılene kadar sulanır ve 2 tuzlama yapılıp bırakılır. naylonlama yapılmaz.

Sağolun arkadaşlar ben bu şekilde yapıyorum bozulma olmuyor ve dökme küspe ekonomik oluyor bu yıl fiyatlar yüksek ama yinede en ucuz kaba yem pancar küspesi
dolcevita link=topic=36628.msg309644#msg309644 date=1290635612' Alıntı:
hacım kuyruk kullan iyi garantili fabrika vermiyormı
yok toprağım bizim fabrika kuyruk vermiyor tonluk paketler var ama pahalıya geliyor bu şekilde ekonomik sonuçta muhafaza iyi olursa aynı küspe

paylaşım için teşekkürler..
dikkat et buralarda bu işleri yaparken motor devirenler oldu.

küspe sütü çoğaltıyor.ama hayvana azot pompalıyor.devamlı kullanımda hayvanın toplam ömrünü azaltıyormuş.duyduğuma göre.küspenin altındaki taşların eridiğini görürsün.

süt verimini yapısındaki potasyumun süt yağını bağlaması sonucu sütteki yağ azalıyor. bu da hayvanın daha fazla litre süt oluşturmasını sağlar. önerilen miktar günlük 4-5 kg. ' dır.

erkek hayvanlarda da kullanılır. fakat vücut yağlarında yumuşama yapar dikkatli olun derim. kasap vitrin kalitesini bozar.

azı yarar çoğu zarar

• Beğen
Tepkiler: çilekçi

Paylaşım için tşk .geçen yıl 60 bu yıl 100 küsür ton yıktırttık :) fabrika bana vermiş olduğu kartları bn kendım getirttiriyorum muhafazayıda sıkıştırıyorum ama üzerini kapatmıyorum seneden seneye gidiyor :)

http://www.trakkulup.net/kazici-ve-yukleyiciler/jcb-kuspe-sikistiriyor/

resimler eski ama hala aynı düzen devam ediyoruz :D

aschkar link=topic=36628.msg309861#msg309861 date=1290713615' Alıntı:
süt verimini yapısındaki potasyumun süt yağını bağlaması sonucu sütteki yağ azalıyor. bu da hayvanın daha fazla litre süt oluşturmasını sağlar. önerilen miktar günlük 4-5 kg.'dır.

erkek hayvanlarda da kullanılır. fakat vücut yağlarında yumuşama yapar dikkatli olun derim. kasap vitrin kalitesini bozar.

azı yarar çoğu zarar
haklısın sütteki yağ oranını düşürüyor dengede vermeye çalışıyorum mısır sılajıyla karışık veriyorum bölgemizde besidede çok kullanılıyor
Ağır abi link=topic=36628.msg309888#msg309888 date=1290718251' Alıntı:
Paylaşım için tşk .geçen yıl 60 bu yıl 100 küsür ton yıktırttık :) fabrika bana vermiş olduğu kartları bn kendım getirttiriyorum muhafazayıda sıkıştırıyorum ama üzerini kapatmıyorum seneden seneye gidiyor :)

bizde fabrika kart vermiyor muhtarım eskiden devlet fabrikaları veriyordu şuan Aksaray Balküpü şeker fabrikasında kdv dahil yaş küspe 23 tl kirayla birlikte 38 tl ye getiriyorlar Kayseriden Kütahyadan Konyadan 45-50 tl ye getiriyorlar geçen yıl beleşti tırını (26 ton alıyor) toplam 400 tl ye getirtiyorduk bu yıl tırını 1000 tl ye getiriyorlar

http://www.trakkulup.net/kazici-ve-yukleyiciler/jcb-kuspe-sikistiriyor/

resimler eski ama hala aynı düzen devam ediyoruz :D

Selamlar arkadaşlar aranızda hayvanları için pancar küspesi kullanan varmı bilmiyorum yada bu şekilde stoklayan varmı bilmiyorum ben aynı sılaj gibi küspeyi traktörle çiğneyip üzerini naylonla kapatıyorum naylonun üzerine toprak ,saman vs. örtüyorum küspe hiç bozulmuyor ve hep tap taze aklıyor.Pancar küspesi süt ineği için getirisi yüksek bir kaba yem süt verimini çok artırıyor besi hayvanları içinde çok güzel oluyor genç hayvanlarda kullanmıyorum ben pancar küspesini.

abcd00010.jpg

abcd0015u.jpg

abcd0020kq.jpg

abcd0019o.jpg

abcd00180.jpg

abcd0009fx.jpg

abcd0010o.jpg
merhaba resimleri acamıyorum