Kırsal motorine yasak geliyor

Çiftçinin ucuz olduğu için tercih ettiği kırsal motorin yeni yılda tarihe karışıyor. AB'ye uyum için yapılan değişikliğin kaçak motorini arttırmasından endişeleniliyor.

Çiftçi ve kamyoncuların düşük motorinliye göre ucuz olduğu için tercih ettiği kırsal motorin tarihe karışıyor. Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), Avrupa Birliği’ne uyum kapsamında 1 Ocak 2011’den itibaren 1 milyon litresinde 1000 litre kükürt bulunan kırsal motorinin üretim ve ithalatını yasaklıyor. EPDK 4 yıllık geçiş dönemi belirlerken yasağın ardından kırsal motorinde kaçağın artabileceği belirtiliyor. Ayrıca hükümetin yüksek maliyet nedeniyle çiftçiye yeni bir destek paketi hazırlayıp hazırlamayacağı henüz belirsiz.

Kırsal motorinin litresi 2.96 lira, motorin ise 3.12 liradan satılıyor. Kırsal motorinin litresindeki Özel Tüketim Vergisi 1,2345, motorinde ise 1,3045 lira. Litrede 7 kuruş olan bu fark, KDV etkisiyle birleşince 8.26 kuruşa ulaşıyor. Dolayısıyla pompada 10 kuruş civarında olan farkın 8.3 kuruşu vergilerden kaynaklanıyor.

EPDK’nın 9 Kasım’da Resmi Gazete’de yayımlanan tebliğine göre akaryakıt ana dağıtım şirketleri 15 Şubat 2011’e kadar depolarındaki kırsal motorini tüketecek. 1 Nisan itibarıyla da bayiler istasyonlardaki tankları temizleyerek bu tür motorin satışını sonlandıracak. Bu tarihten itibaren istasyonlarda Eurodizel (düşük kükürtlü) satışı başlayacak.

ÖTV desteği gelebilir

Geçen yıl Türkiye’de satılan 14 milyon ton motorinin 10 milyon tonluk bölümünü kırsal motorin oluşturdu. Bunun yaklaşık 1 milyonluk bölümü de tarım sektöründe tüketiliyor. Çiftçinin kırsal motorine geçişte mağdur olmaması için Özel Tüketim Vergisi iadesi gibi desteklerin yapılması bekleniyor. Ancak Maliye Bakanlığı Gelirler Genel Müdürlüğü’nün şimdilik bu konuda bir çalışması bulunmuyor. Çiftçilere Özel Tüketim Vergisi desteği sağlanması halinde yıllık maliyetin 100 milyon liraya ulaşacağı tahmin ediliyor

Ynt: Kırsal motorine yasak geliyor

sizi bilmem ancak ben kırsal motorini pek kullanmıyordum belki bizim burda ki satış noktalarından da kaynaklanabilir ancak çok duman az iş yaptığı kanaatindeydim. kooparetiflerde opet yakıtları satılıyo traktörün yakıtı (dekar da) düşüyo dumanda yok.

ayrıca destekleme konusuna da pek ihtimal vermiyorum bir ara yapılan bir destek olayıda vardı ama çok etkili değildi. etkisini tarlalarını 1 yıl ekip bir yıl nadasa bırakanlar gördü. biz her yıl tarlaları işlerken onlar iki yılda bir işliyor.
yapıla bilecek en iyi destek çiftçiye tarım kredi kooperatifleri yada il ziraat müdürlükleri vasıtasıyle (en yakın olan hangisiyse) normalden daha ucuza mazot vermek olacağını düşünüyorum.

paylaşım için teşekkürler. hakkımızda hayırlısı...

bende yaklaşık 3 ay dır yüro dizel kullanıyorum ince liğini bilmem ama çok yakmasına yakmıyor bundan önce sürekli kırsal mazot kullanıyordum TM 120 öncede çiftte 15 16 litre yakıyordu şimdide aynı çok yakma olayı olmadı duman olayı yok zaten
şimdide L 95 de kullanıyorum normalde duman yapıyor L 95 şimdi ise biraz azaldı duman sesi değişti
yüro dizel i turbosuz motorlar nasıl yakar orasını bilemem

Kırsal motorin bitiyor çiftçilere 1 milyar liralık yük görünüyor

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’nun (EPDK) AB’ye uyum kapsamında kırsal motorin-normal motorin ayrımına son vermesiyle birlikte yılbaşından itibaren motorinde tek tarifeli özel tüketim vergisi uygulaması başlayacak.

Bu uygulama, kırsal motorin kullanıcılarına yaklaşık 1 milyar lira yük getirecek. Maliye Bakanlığı yetkilileri, yeni dönemde çiftçiler için ayrıcalıklı bir ÖTV uygulamasının mümkün olmadığını belirtirken, bunun yerine çiftçiye motorine dönük ek tarımsal desteğin gündeme gelebileceğini söylüyor.

Yüksek fiyatlı normal motorin

Yeni düzenleme kapsamında yılbaşından itibaren kırsal motorin-normal motorin ayrımı son bulacak ve motorine uygulanan ÖTV’de de, ikili tarife ortadan kalkacak. Halen kırsal motorinden 1.2345 lira, normal motorinden ise 1.3045 lira ÖTV alınıyor. 1 Ocak 2011’den itibaren piyasada sadece normal motorin kalacağı için sadece 1.3045’lik tarife geçerli olacak. Bu da kırsal motorin kullanan tarımsal kesim ve karayolu taşımacılığı yapanların düşük fiyatlı kırsal motorin yerine, yeni yıldan itibaren daha yüksek fiyatlı normal motorin almaları zorunluluğunu beraberinde getirecek. Kırsal ve normal motorin arasında litredeki 7 kuruşluk ÖTV farkı, katma değer vergisi de dahil edildiğinde 8.55 kuruşa yükseliyor. Buna göre, ÖTV ve KDV ile birlikte kırsal motorin üzerindeki mevcut vergi yükü 1.6795 liraya, normal motorindeki vergi yükü de 1.7650 liraya çıkıyor. Yapılan hesaplamalara göre, kırsal motorin ile devlet, yaklaşık 1 milyar liralık ÖTV’den vazgeçiyor.

Mazot desteği düzenlenebilir

Maliye Bakanlığı yetkilileri, şu değerlendirmede bulundu: “Halen kırsal motorin ile normal motorin arasında 7 kuruşluk ÖTV farkı bulunuyor. Çiftçiler için pompa çıkışına göre bir ayrıcalık suistimallere neden olur. Tarımsal destekleme kapsamında çiftçilere sübvansiyon yapılabilir.”

Benzinin litresi 3.79 liraya çıktı

TÜRKİYE’DE akaryakıt firmaları, benzin ve motorin gibi akaryakıt ürünlerinde belirli oranlarda artış yaptı. Artışla birlikte 95 oktan kurşunsuz benzinin litresi 3.71 liradan 3.79 liraya yükselirken, motorin ise 3.15 liradan 3.19 liraya çıktı. Bu artışla birlikte 55 litrelik benzinli bir otomobilin deposunu doldurmanın maliyeti 208 lirayı geçti. Bu artışla benzinin litresinin 4 liraya ulaşmasına 21 kuruş kaldı. 1 Ocak 2011’den itibaren benzinden alınan ÖTV’nin, bu yıl olduğu gibi 20 kuruş artırılması durumunda benzinin litresi 4 lirayı görecek