PULLUK DEVRİ BİTMİŞTİR...

Ynt: PULLUK DEVRİ BİTMİŞTİR...

TT 55 link=topic=36702.msg310351#msg310351 date=1290892622' Alıntı:
düzinelerce pulluk üreten fabrika atölye var onlar ne olacak.

Pulluk üreten firmalar var diye pulluktan vazgeçmeyelimmi şimdi:)))
O firmalarda zamanla çizel pulluk üretimine ağırlık verecek...
Avrupada pulluk kullanımı yok artık.
Türkiyeden fransa almanya ve daha birçok avrupa ülkesine çizel pulluk gönderen firmalar var artık...
02bacc90dbc437d5d8905c7717c44a60.JPG

Yukarıdaki videoyu kendim kaydettim sizlerle paylaşmak istedim...
traktörüm john deere 5625 tarla pancar yeri...
1-bu tarlayı kamyon geçen yerler beton gibi yapmış pulluk bile geçmez,toprak köpürdü çizel pullukla
2-pullukla sürsek adam boyu kesek kalkar üzerine dizkaro kazayağı derken...
3-3 metreye yakın yer götürüyor,traktör yolda gider gibi gidiyor,ekstra ekipman kullanmaya gerek kalmıyor
4-ertesi gün yağış gelecek 1 günde sürüp ekmek gerekiyor

4lü 14lü pulluk alacaktım onun yerine çizel pulluk aldım...
Yani kısacası her yönüyle tasarruf hem yakıttan hem zamandan...

pulluğun yeri ayrıdır kardeş.hele bizim burlarda sağlam devirmedinmi toprağı yani derin sürmedinmi hem çok ot oluyor hem verim olmuyor.çizel bende de var.ewet iyi iş yapıyor.bn sadece nadas yerlere kullanıyorum.anızı pulluk ile işliyoruz.

ÇİZEL PULLUK AVANTAJLARI:
1-) İş genişliğinin ve iş veriminin yüksek olması nedeniyle daha az yakıt sarfiyatıyla az zamanda daha çok tarla sürmesi
2-) Toprak işleme derinliğinin pulluk tabanını da kıracak kadar (40-55 cm) yüksek olması
3-) Pulluğa göre daha küçük kesek çıkarması
4-) Pulluk gibi tabanda sert tabaka oluşturmayarak yağmur suyunun alt katmanlara inmesine olanak sağlaması ve toprağın su tutma yeteneğini arttırması
5-) Pulluk tabanının kırılarak bir taraftan bitkinin kök ve gövde gelişiminin arttırılması diğer taraftan kurak mevsimlerde taban sertliğinden dolayı toprak altında var olmasına rağmen yukarıya çıkamayan nemin üst katmanlara çıkmasına imkan tanıması

valla bende hepsi var pullugu tizeli alaborası pullk özellikle 3 tane bazı ürünler pulluk ister bazı ürünler tizel ister sen ekin ekcen diye tizel cekmisin acaba pullukla sürmeden pancar yetişirmi havuc yetişirmi mısır yetişirmi kuru fasulye yetişirmi ? eyer verimli iyi bişey olsaydı 3 pulluk yerine 3 tene tizel olurdu buralarda genelllikle herkezin evinde aynı avrupada sistem var bazı ürüne pulluk bazı ürüne tizel ürün ceşidi cok ekenler pullugu kaldıramazlar

Arkadaşlar,Türk köylüsünden başka pulluk kullanan yok diyebilirim.Sadece mısır saplarını toprağa karıştırmak için pulluk kullanılabilir.
.Alt üst edilen toprak güneşin ultraviyole ışınlarından dolayı yeni toprak oluşmasını önlüyormuş.Bu olay uzun yıllar devam eden bir olay.
Çizel toprağı alt üst etmiyor ,yırtıyor.Bu nedenle hem yeni toprak oluşması sağlanabilir. Hemde erozyon önlenir.Hatta Toprak İşlemesiz Tarım(TİM)gündemdedir.

bu konuyu bende çok düşündüm. Bu sene buğday biçtiğimiz yerleri saplarını dağıtıp çizel çektik bıraktık kasım ayında iese pullukla derin sürüm yaptık. Ben 15 dölüm kadar yeri çizelli bıraktım. Yerler buz tutunca birkere dahaçizel veya tiller çekip bırakıcam bakalım pullukla işlenen yerile bir verim farkı olaçakmı

tarla pullukla işlenmesi gerekiyorsa pullukla islenmeli hicbir ekipman pullugu tutmaz.sürülen toprak başka oluyor

maygun10 link=topic=36702.msg310457#msg310457 date=1290942403' Alıntı:
Arkadaşlar,Türk köylüsünden başka pulluk kullanan yok diyebilirim.Sadece mısır saplarını toprağa karıştırmak için pulluk kullanılabilir.
.Alt üst edilen toprak güneşin ultraviyole ışınlarından dolayı yeni toprak oluşmasını önlüyormuş.Bu olay uzun yıllar devam eden bir olay.
Çizel toprağı alt üst etmiyor ,yırtıyor.Bu nedenle hem yeni toprak oluşması sağlanabilir. Hemde erozyon önlenir.Hatta Toprak İşlemesiz Tarım(TİM)gündemdedir.

Aynen katılıyorum...