Nankör çiftçi!..

“Tarım sektörü, son 6 yılın 5’inde pozitif büyüme göstererek uzun yıllardır görülmeyen bir büyüme trendi yakalamıştır.
Son 8 yılda; tarımsal Gayri Safi Yurt İçi Hasıla cari fiyatlarla yüzde 115 artarak, 2009 yılında 51 Milyar Dolara, tarımda kişi başına gelir yüzde 187 artarak 2009 yılında 2.870 Dolara, tarım ürünleri ihracatı yüzde 176 artarak 11,2 Milyar Dolara yükselmiştir.
Uygulanan tarım politikaları, verilen destekler, teşvik mekanizmaları ve yatırımcılara sağlanan kolaylıklar ile tarım sektöründeki sabit sermaye yatırımlarında ve tarım ürünleri üretiminde de önemli artışlar gerçekleşmiştir.
Türkiye’de 8 yıl öncesine göre yaklaşık olarak; mısırda yüzde 95, çeltikte yüzde 143, ayçiçeğinde yüzde 32, kirazda yüzde 98, turunçgillerde yüzde 42, sütte yüzde 49, su ürünlerinde yüzde 161, beyaz ette yüzde 82, yumurtada yüzde 20, balda yüzde 10 daha fazla ürün elde edilmektedir.
Bugün tarım; Gayri Safi Yurt İçi Hasıla içindeki yüzde 8,3’lük payı, istihdamda yüzde 24,7’lik payı, nüfusun yüzde 24,5’ini barındırması, ihracat içindeki yüzde 11’lik payı ile Türkiye’de ön plana çıkan sektörlerden biri olurken, dünyanın 8. büyük tarımsal ekonomisi olması, 20’den fazla ürünün üretiminde dünyada ilk 5’te yer alması,1530 farklı tarımsal ürünü 177 ülkeye ihraç etmesi ile dünya tarımında söz sahibi, küresel ölçekte rekabet edebilecek bir sektör konumuna gelmiştir.
Doğrudan Gelir Desteği uygulamasına son verilerek verimlilik artışı ve üretimle ilişkisi olmayan destekleme araçları yerine; kalite, sağlık, verimlilik ve kırsal kalkınmayı esas alan 52 yeni destek uygulaması başlatıldı.
2010 yılı ürünlerine verilecek destek miktarlarının önemli bir bölümü üretim sezonundan önce açıklanmış ve üreticilerimizin üretimlerini planlamalarına imkan sağlanmıştır.
Tarımsal desteklerde; 2003-2010 Döneminde cari fiyatlarla yüzde 207, sabit fiyatlarla yüzde 40, dolar bazında ise yüzde 210 artış sağlanmıştır.
2003-2010 döneminde tarım sektörüne aktarılan diğer kaynaklar hariç (fiyat desteği, faiz sübvansiyonu, ihracat desteği vd.); Bakanlığımız cari transferler bütçesinden toplam 36 Milyar 100 Milyon TL tarımsal destek verilmiş olacaktır.
Son 8 yılda 1800 kooperatif projesine 1 Milyar 551 Milyon TL kredi tahsis edilmiş, bu projelerle 178 Bin aileye aynı zamanda istihdam sağlanmıştır.
2006 Yılında başlatılan Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı kapsamında toplam 2.256 proje tamamlanmış olup, 962 proje de devam etmektedir. Kırsal kalkınma yatırımlarının desteklenmesine yönelik toplam 724 Milyon TL hibe desteği verilmiştir.
Ziraat Bankası’nca yüzde 59, Tarım Kredi Kooperatiflerince yüzde 69 olarak kullandırılan yatırım ve işletme kredilerinin faiz oranları, kademeli olarak düşürülerek 2010 yılında yüzde 13’e indirilmiştir. Başlatılan sübvansiyonlu kredi uygulamasıyla bu oran bazılarında sıfır bazılarında ise yüzde 9,75 aralığına çekilmiş ve Ziraat Bankası tarafından kullandırılan tarımsal kredi vadeleri, işletme kredilerinde 18 aydan 24 aya, yatırım kredilerinde ise 5 yıldan 7 yıla çıkarılmıştır. 2002 Yılında 550 Bin çiftçi 529 Milyon TL kredi kullanmış iken, 2010 Yılı Ekim ayı sonu itibariyle yani yılın ilk 10 ayında 1 milyon 135 bin çiftçi, 12,8 milyar TL tarımsal kredi kullanmıştır.
Bakanlığımızın 2011 Yılı Bütçesi toplam olarak 8 Milyar 398 Milyon TL’dir. Bunun; 6 Milyar TL’si çiftçilerimize tarımsal destek olarak ödenecektir. Bütçede geçen yıla göre ortalama yüzde 9,9 oranında artış sağlanmıştır.”
Yukarıda okuduklarınız, Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker’in 2011 bütçe sunuş konuşmasının geniş özeti.

Bakanın penceresinden bakınca tablo şöyle:
Türkiye, son 8 yılda tarımda uçmuş. Bütün istatistiklerde rekor üstüne rekor kırmış. Destekler çığ gibi büyümüş, altyapı yatırımları bitirilmiş, yasal düzenlemeler tamamlanmış, yapısal sorunlar çözülmüş. Türkiye, dünyanın sayılı tarım ülkelerinden biri olmuş.
Bakanlık bununla yetinmedi. Cumhuriyet tarihi boyunca ilk kez kurbanlık hayvanlar ithal edildi. Canlı hayvanın, kırmızı etin her türlüsü dışarıdan getiriliyor. Pamuğa yılda 1 milyar dolar, bitkisel yağa 3 milyar dolar, soyadan mısıra, elmadan sarımsağa kadar her türlü tarım ürünü ithal ediliyor.
Fakat, bu hükümet, bakanlık ne yaparsa yapsın çiftçilere yaranamıyor. Bu çiftçiler gerçekten nankör!
Bu büyük başarıya rağmen “battık”, “öldük”, “bittik” diye ağlıyorlar.
Hem bu kadar destek verilecek, bu kadar ihracat, bu kadar büyüme, bu kadar üretim ve yatırım artışı olacak hem de her şey ithal edilecek. Hangi ülke hangi bakanlık bunu başarabilir?
Eyy çiftçiler, neden ağlıyorsunuz? Bu büyük başarıyı(!) görmüyor musunuz?
Yoksa, Tarım Bakanı’na inanmıyor musunuz?
Sizin yaptığınız düpedüz nankörlük.
Belli ki bunlar Türkiye’de yaşamıyor. Seçimden seçime bu başarıya oy veriyor. Sonra “biz ne yaptık, elimiz kırılsaydı da oy vermeseydik, öldük, bittik” diye ağlıyor.
Unutmayın, 2011 Haziran’ında yine seçim var. Bu başarıyı(!) sürdürmek sizin elinizde. Nankörlük yapmayın!

Ynt: Nankör çiftçi!..

herkezin düşüncesini bilmiyorum ama bölgesel olarak konuşmam gerekirse kazandığından fazla harcamayıp ayağını yorganına göre uzatan bölgemizdeki çifçilerin ekonomileri gayet iyi büyümede var millet habire sıfır traktör alıyor araba alıyor piyasa hareketli hükümetin tarım politikalarını onaylamıyorum tamamen desteklemelere dayalı politikalar yanlış,çarpık uygulamalarda çok ama bence genel olarak ülkede işler rayında gidiyor

rakamlar rakamlar.hep söylerim.yine söylüyorum.tarım sektörü pekçok sektöre can veriyor.bu bir zincir gibi.ama en acı olanda bu zincirin en zayıf halkası çiftçi.zincir bir koparsa vay hallerine.çiftçiye gübre,mazot,ilaç,hayvan yemi,traktör,makina gibi şeyleri satanlar köşeyi dönmüş.çiftçinin buğday,arpa,et ,süt gibi ürünlerini alanlarda köşey dönmüş.çiftçi üretmek için didelenip duruyor.çitfçi kendi özel ihtiyaçlarından kısar.borça girer.kredi çeker yine üretmeye çalışır.külüstür arabaya biner.hasta olsa doktora gitmez.ineği bir gün saman yemese hemen veteriner çağırır.250 yi bayılır.ürünü kaldırır borçlu olduğu için yarı fiyatına satar.kimseye küsmez.tatil nedir bilmez,aklına bile gelmez.sıfır bir lüks araba alıp binemez.çiftçini öyle cukkadan gelirleri yoktur.kazandığı herşey kıdım kıdım alınteri dir.Sizce ÇİFTÇİ BİR TEŞEKKÜRÜ HAKETMİYOR MU?

hacimmet link=topic=36794.msg311269#msg311269 date=1291226577' Alıntı:
herkezin düşüncesini bilmiyorum ama bölgesel olarak konuşmam gerekirse kazandığından fazla harcamayıp ayağını yorganına göre uzatan bölgemizdeki çifçilerin ekonomileri gayet iyi büyümede var millet habire sıfır traktör alıyor araba alıyor piyasa hareketli hükümetin tarım politikalarını onaylamıyorum tamamen desteklemelere dayalı politikalar yanlış,çarpık uygulamalarda çok ama bence genel olarak ülkede işler rayında gidiyor
Ayağını yorganına göre uzatmak kırsal kesimde olduğumuz için kira ödemeyip.meyveyi sebzeyi bahçeden koparıp yediğimiz için masrafımız az.bir avrupalı çiftçi süt üretsede yiyeceği yoğurdu marketten alıyor.buğday üretsede ekmeği dışarıdan alıyor.videolarda görünüyor senede bir sefer kullanılsa bile koca koca makinaları var.burada kimse alamadığı türkiyeye gelmiyor bile.
şu an bağzı şeyler para ediyorsa geçtiğimiz yıllarda bunu üreten kişiler iflas etmiştir.şimdiki üretimde ihtiyaca cevap vermiyordur.

tt 55 ali abimizin şu söylemine çok katılıyorum hatta bizim burada vatandaş arasındada şaka konusu bu 'hasta olsa doktora gitmez.ineği bir gün saman yemese hemen veteriner çağırır.250 yi bayılır'

bu söylenenlere başbakan kendi bile inanmamışki yanına çağırmış azarlamış tablolar ve veriler yanlışlarla doluymuş SEN BANA BİLDİĞİM MATEMATİĞİDE UNUTTURDUN demiş :D ya arkadaşlar çiftçi üretime mecbur bu yüzden bütün olanlar birlik ve beraberlik yok devlet bütün ürünlerini mecbur bana satacak nasıl olsa diye at oynatıyor bir fabrikacı iflas ettim dese kepenk kapatacağım dese aman yapma sigortaları biz yatıralım vergini erteleyelim destek kredi verelim(batmış adama veriyor)DESTEK PRİMLERİMİZ HALA ÖDENMEDİ...ASIL NANKÖR OLANLAR MİLLETİN HAKKINI YİYEN NAMERTLER...

TT 55 link=topic=36794.msg311271#msg311271 date=1291226859' Alıntı:
rakamlar rakamlar.hep söylerim.yine söylüyorum.tarım sektörü pekçok sektöre can veriyor.bu bir zincir gibi.ama en acı olanda bu zincirin en zayıf halkası çiftçi.zincir bir koparsa vay hallerine.çiftçiye gübre,mazot,ilaç,hayvan yemi,traktör,makina gibi şeyleri satanlar köşeyi dönmüş.çiftçinin buğday,arpa,et ,süt gibi ürünlerini alanlarda köşey dönmüş.çiftçi üretmek için didelenip duruyor.çitfçi kendi özel ihtiyaçlarından kısar.borça girer.kredi çeker yine üretmeye çalışır.külüstür arabaya biner.hasta olsa doktora gitmez.ineği bir gün saman yemese hemen veteriner çağırır.250 yi bayılır.ürünü kaldırır borçlu olduğu için yarı fiyatına satar.kimseye küsmez.tatil nedir bilmez,aklına bile gelmez.sıfır bir lüks araba alıp binemez.çiftçini öyle cukkadan gelirleri yoktur.kazandığı herşey kıdım kıdım alınteri dir.Sizce ÇİFTÇİ BİR TEŞEKKÜRÜ HAKETMİYOR MU?
Yorum tam anlatıyor bence çiftçinin halini.

Ağır abim canım kardeşim.hani konuşup konuşupta hep derizya istisnalar hariç diye.sen galiba iastisna dediklerimizdensin.yakıtın litresinden,tarım ekipmanlarına gelen zamlardan,tarım işçilerinin yövmiyelerinden,geçen yıl gübrenin fiyatının 2000 tl olduğundan,bu senede 1000 tl olduğundan,vs,vs haberin vardır . ama nedense mahsülümüzün fiyatı hep aynı kalıyor.senin nankör tarım bakanın bunları o rapora niye yazmamış.ya bukadar toy olmayalım arkadaşlar,yoksa sırtımızdan semeri eksik etmez bu siyasetçiler.bak sade tarım bakanı demiyorum tüm siyasetten bahsediyorum.ben türk çiftçisiyim . çalışıp alın terimi yerim onun için kimse bana NANKÖR DİYEMEZ. ya benim buğdayım 2006 dan beri aynı para yapıyor,bilmen lazım bunu.bu sene buğdayımı ofise 470 den verdim ya.devlet taban fiyatını 550 açıkladı.o fiyatın altında buğday almayacam demişti.söle O NANKÖR TARIM BAKANINA raporuna bunlarıda yazsın.