çiftçi kar bekliyor

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Yönetim Kurulu Üyesi, TZOB İç Anadolu Bölge Başkanı Mustafa Hepokur, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ' ' hububat ambarı ' ' olarak bilinen Konya başta olmak üzere İç Anadolu Bölgesi ' nin Türkiye ' nin buğday ihtiyacının önemli bir kısmını karşıladığını söyledi.

İç Anadolu Bölgesi ' nde çiftçinin buğday tarlalarına tohumları Eylül ayının başından itibaren ekmeye başladığını belirten Hepokur, Eylül sonu ve Ekim ayı başındaki bol yağışların ekili alanlarda fazla çimlenmeye neden olduğunu, tarlaların adeta çim ekilmiş gibi göründüğünü ifade etti.

Hepokur, çimlenme nedeniyle buğday tarlalarında bir kökten çıkan başakların sayısının (Kardeşlenme) çoğaldığını dile getirerek, başak sayısının artmasının olumlu ve olumsuz yanlarının olduğunu bildirdi.

Çimlenme ve kardeşlenme ile birlikte toprağın her zamankinden daha fazla suya ihtiyacı olduğunu anlatan Hepokur, ancak Konya, Kayseri, Aksaray, Karaman ve Nevşehir gibi önemli buğday üretim alanlarında Ekim ayının ardından beklenen yağışların bir türlü gelmediğini söyledi.

BAŞAK SAYISI 2 KATINA ÇIKTI

Yaklaşık bir aydır istenilen yağışların gelmemesinin çiftçileri kaygılandırdığını vurgulayan Hepokur, şunları kaydetti:

' ' Bir kökten ortalama 20 başak olurken, bu yıl 35-40 başak olacak. Buğday ekili alanlar baharda daha fazla suya ihtiyaç duyacak. İstenilen yağışlar alınırsa hiçbir sorun olmaz ve beklenenin üstünde verim artışı gerçekleşir.

Ancak yağışların az olması ürünün tarlada kalmasına, buğdayın kalitesinin düşmesine ve buğdayın yemlik olmasına yol açar. Bu yıl geçen yıllardan daha fazla suya ihtiyacı olan ekili alanlar için kış aylarındaki yağışlar da çok çok önemli.

Özellikle toprağın 20-30 santimetre altına kadar inebilen ve topraktaki nem oranını artıran kar yağışları çiftçi için hayat öpücüğü gibi olacak. Kar yağışını dört gözle bekliyoruz.

Kar yağışı İç Anadolu başta olmak üzere buğday eken bütün çiftçilere derin bir nefes aldıracak. ' '

Hepokur, sulak alanlarda yağış azlığının yağmurlama yapılarak giderilebileceğine dikkat çekerek, aşırı su kullanılması durumunda mantar hastalığının baş gösterebileceği uyarısını yaptı.

Ekimlerin halen devam ettiğini vurgulayan Hepokur, ' ' Yüzde 20 ' lik kısım halen ekim yapmadı. Havaların sıcak gitmesi onların şansı oldu. Onlarda kardeşlenme ve aşırı çimlenme sıkıntısı olmayacak ' ' diye konuştu.

Hepokur, çiftçinin arazisini takip altına alması ve topraklarının nem oranlarını tahlil ettirmeleri gerektiğini sözlerine ekledi.

AA

Ynt: çiftçi kar bekliyor

inanmayacaksınız.doga oluştu oluşalı veya nasıl anlarsan öyle deyim.ömrü billah ekilmemiş bir yerim vardı tarlanın rampası erkuntu aldım o tarlaya dedim sürecegim 5 14 aydın pulluk la sonuna kadar batırdım indirdim çok da ot vardı çalı gibi gargalar kartallar başımda dönüyor önce birşey gördüm gibi geldi karga sıgırcık kuşu zannettim çok rampa uyduk şeytana erkuntu vurduk iniyorum arkadaş bir fare kuyusun a düştüm ben detim 300-500 sen de 1000 bukara çokmu olur gözleri adam gözü gibi hiç görmedğim fareler inemedim aşagıya hem korktum hem ürperdim. ya akıl işi degil ikkez yaşadım şimdi sürmüyorum.erkunt yok

köylü link=topic=36817.msg314112#msg314112 date=1292084909' Alıntı:
inanmayacaksınız.doga oluştu oluşalı veya nasıl anlarsan öyle deyim.ömrü billah ekilmemiş bir yerim vardı tarlanın rampası erkuntu aldım o tarlaya dedim sürecegim 5 14 aydın pulluk la sonuna kadar batırdım indirdim çok da ot vardı çalı gibi gargalar kartallar başımda dönüyor önce birşey gördüm gibi geldi karga sıgırcık kuşu zannettim çok rampa uyduk şeytana erkuntu vurduk iniyorum arkadaş bir fare kuyusun a düştüm ben detim 300-500 sen de 1000 bukara çokmu olur gözleri adam gözü gibi hiç görmedğim fareler inemedim aşagıya hem korktum hem ürperdim. ya akıl işi degil ikkez yaşadım şimdi sürmüyorum.erkunt yok
sürdüysen yuvaları yıkılmıştır ölürler.

ne ölecekler çıkan kaçtı karglar alamdı okadar iri sarı kave gibi uzun kuyruklu normal tarla fareleri devamlı şürülse olmaz mtarla komşularım bana kızıyor sen kovdun oradan tarlalara musallat ettin diye