+ Konuya Cevap Yaz
12 sonuçtan 1 ile 12 arası gösteriliyor
 1. #1

  Üyelik Tarihi
  18 Mayıs 2009
  Şehir
  Denizli
  Yaş
  39
  Mesajlar
  6,623
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Eski arabaya yüksek vergi yolda.  Eski araca yüksek vergi
  Otomotive yeni vergi düzenlemesi geliyor. Uzun süredir tartışılan Türkiye’deki ÖTV ve MTV sistemi, Avrupa Birliği’ne uygun hale getirilecek.

  Motor silindir hacmine göre alınan ÖTV, karbon salınımına göre yeniden düzenlenecek. Çevreci araçların vergisi daha düşük olacak. Elektrikli ve hibrid araçlara vergi teşviği verilecek. MTV’de ise çarpıklık gideriliyor. Buna göre yaşlı araçlar, daha yüksek MTV ödeyecek. Düzenleme yılbaşına yetiştirilmeye çalışılıyor.

  Hükümet, motorlu araçlara uygulanan vergi düzenlemelerine “karbon salınımı” kıstasını sokmaya hazırlanıyor. Halen motor silindir hacmine göre alınan verginin, çevre dostu araçları teşvik edecek şekilde, “karbon salınımına” göre yeniden düzenlenmesi gündemde. Bu kapsamda araçların alım satımında geçerli olan Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) ve her yıl düzenli olarak alınan Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) sisteminde yapılacak değişikliklerle ilgili düzenleme hazırlanıyor.

  MTV ve ÖTV düzenlemelerine, çevreci araçları dikkate alacak bazı istisna ve teşvikler konulması planlanıyor. Böylece başta elektrikli ve hibrid modeller olmak üzere çevre dostu otomobiller, önemli vergi kolaylığına kavuşacak. Yeni araçlar daha düşük vergiye tabi tutulurken, Türkiye’de eski ve yaşlı araçların daha düşük vergiyle ödüllendirilmesi çarpıklığı da giderilmiş olacak. Halen yürütülmekte olan çalışma kapsamında, şu anda kullanımdaki araçlarda yeni ve çevre dostu olanlar ile karbondioksit salınımı düşük araçlar daha az vergi öderken, istisna ve muafiyetlerden faydalanamayacak yaşlı araçlar, diğerlerine göre daha yüksek vergiye muhatap olacak.

  Düzenleme yılbaşına yetişecek Türkiye’nin uluslararası alanda altına imza koyduğu “çevre” konulu protokoller nedeniyle hayata geçirmek zorunda olduğu bu düzenlemeyi, Türkiye’ye yatırım yapmak isteyen uluslararası otomotiv şirketleri de uzun zamandır bekliyordu. Düzenlemeyle ilgili çalışmanın yılbaşına yetiştirilmesi planlanıyor. Vergide ters orantı var Ekonomi yönetiminin uzun zamandır üzerinde çalıştığı “karbon salımını”na göre vergi düzenlemesine ilişkin çalışma, öncelikle Başbakan Yardımcısı Ali Babacan’ın başkanlığındaki Ekonomi Koordinasyon Kurulu’nda son halini alacak. Çalışmaya Sanayi Bakanlığı ile Dış Ticaretten Sorumlu Bakanlık katkı sağlarken, düzenleme ağırlıklı olarak Maliye Bakanlığı tarafından yürütülüyor.

  Çalışmanın genel çerçevesiyle ilgili önceki gün katıldığı bir televizyon programında açıklayan Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, düzenlemenin yılsonuna yetiştirilmeye çalışıldığını söyledi. Babacan “Enerjide daha tasarruflu olan ya da temiz enerjili otomobillerin üretilmesi ve Türkiye’de satılmasıyla ilgili daha fazla ne yapabiliriz, bunu daha çok nasıl özendirebiliriz bununla ilgili bir çalışma başlattık. İki ayrı çalışma grubu kurduk. Bir tanesi ‘Türkiye’de bu tür otomobillerin üretimini desteklemek için neler yapabiliriz?’ konusunu araştırıyor. Diğer çalışma grubumuz da ‘bu tip aracın Türkiye’de kullanımını daha çok teşvik etmek için neler yapabiliriz’in üzerinde çalışıyor. Yeni bir vergi düzenlemesinin söz konusu olması muhtemel” açıklaması yaptı.

  MTV’de halihazırda ters bir orantının uygulandığını hatırlatan Babacan, şöyle devam etti: “Bizim vergimiz motor hacmiyle ilgili. Ancak bizim şu anda emisyonla ilgili bir vergi uygulamamız yok. Yani karbon salınımıyla alakalı bir vergi uygulamamız yok. Hatta tam tersine, halen eski otomobillerden daha düşük vergi alındığını düşünürsek motorlu taşıt vergisi olarak, sanki çevreyi daha çok kirleten, çevreye daha çok zarar veren otomobillerden daha az vergi alıyoruz gibi de orada bir ters orantı var. Şimdi burada bizim çevreyi kirletmeyle alakalı özellikle, karbon salınımıyla alakalı da bir vergi düzenlemesi yapmamız gerekiyor.

  Tüketicilerin, göreceli olarak, çevre dostu araçlara daha uygun koşullarla kavuşmasını sağlar. Yani alırken ÖTV, kullanırken MTV. Bu çalışma ekibimiz ikisine de zaten ayrı ayrı bakıyor. Bu yıl herhalde bunun bir nihai kararını veririz, diye bekliyorum ben. Çünkü, Türkiye’nin G -20 üyesi olarak çevreyle ilgili sorumlulukları da var.“

  BANTLARDAN ÇIKAN FLUENCE Z.E.’NİN EN BÜYÜK PAZARI İSRAİL
  Oyak Renault’da üretilen ilk elektrikli araç Fluence Z.E, bantlardan indirildi. Törene Bakanlar Zafer Çağlayan, Egemen Bağış, Faruk Çelik ile Oyak Renault Genel Müdürü Tarık Tunalıoğlu, Renault Mais Genel Müdürü İbrahim Aybar katıldı. 2011 ortasında yollara çıkacak Fluence’en en büyük pazarı 100 bin adetle İsrail olacak.

  HEM ÜRETİMDE HEM SATIŞTA DESTEK
  Hükümette yürütülen çalışmanın ana hatları şekillenince Dış Ticaretten Sorumlu Devlet Bakanı Zafer Çağlayan ilk müjdeyi dün Bursa’da Oyak Renault’ya verdi. Bakan Çağlayan, Oyak Renault tarafından üretilen ilk elektrikli otomobil Fluence’la ilgili incelemelerde bulundu. Bakanlar Faruk Çelik ve Egemen Bağış’la birlikte şirketin 2011’in ortasında piyasaya sürmeyi hedeflediği elektrikli Fluence Z.E.’yi inceleyen Çağlayan, Oyak Renault Genel Müdürü Tarık Tunalıoğlu’ndan bilgi aldı.

  Çağlayan, Çelik ile Bağış, elektrikli araçların banttan indirilişini alkışlayarak kutladı. Fabrikada çevreye salınan zararlı karbondioksit oranına göre araçlara vergi teşviği getireceklerinin müjdesini veren Çağlayan, “Çevre dostu otomobillerin üretimini ve satışını destekleyeceğiz” dedi.

  Çağlayan, şöyle konuştu: “Çevre dostu, sıfır emisyon araçlar... Geçmişte dünya yapar biz bakardık, ama bugün ülkemizde proaktif davranışa girilmiştir. Bu konuyla ilgili Ekonomik Koordinasyon Kurulu’nda görüştük. Elektrikli araç üretimi konusunda tabii ki bir takım devlet destekleri gerekiyor. Bunun şarj, batarya ünitesi, şarj istasyonlarından tutun, otomobilin satışı ve üretimi için bir takım desteklere ihtiyacı var. Dünyanın bütün gelişmiş ülkeleri, elektrikli oto üretimine çeşitli destekler veriyor. Vergisel veya otomobilin satışında verilen destekler var. Biz de hangi modele nasıl vergi sistemi uygulayacağımız üzerinde çalışıyoruz. Elektrikli oto üretimini sonuna kadar destekliyorum.”

  Otoda en düşük MTV 405 TL
  (Yıllık-TL) 1-3 yaş 16 yaş 1.300 cc ve aşağısı 405 45 1301-1600 cc 648 78 1601-1800 cc 1.140 127 1801-2000 cc 1.793 194 2001-2500 cc 2.690 291 2501-3000 cc 3.750 405 3001-3500 cc 5.711 570 3500-4000 cc 8.976 814

  1 yaşındaki otomobilin MTV’si 1.140 TL 16 yaşındakinin 127 TL

  TÜRKİYE’DE uzun yıllardır Motorlu Taşıtlar Vergisi’ndeki (MTV) çarpık sistem tartışılıyor. Yaşlı ve çevreye zararlı araçlardan daha az vergi alınması, buna karşın yenilerden daha fazla vergi toplanması tepkiye yol açıyordu. Otomotiv sektörü, tıpkı Avrupa Birliği ülkelerinde uygulandığı gibi çevreci araçların MTV’sinin daha az olması gerektiğini savunuyordu. İşte mevcut MTV sisteminden bir örnek: 1-3 yaş arasındaki 1601-1800 cc motor hacmine sahip bir araç için 2010’da toplam 1.140 TL MTV ödeniyor. 16 yaş ve üzerindeki aynı motor gücündeki bir araç için sadece 127 TL veriliyor. (Vatan)
 2. #2

  Üyelik Tarihi
  18 Mayıs 2009
  Şehir
  Denizli
  Yaş
  39
  Mesajlar
  6,623
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Eski arabaya yüksek vergi yolda.  bu gelişmeden eski traktörlerde nasibini alacakmı bilinmez.

  Avrupa ülkelerindeki model gelecek.eski arabaların değeri iyice düşecek.belki de çoğu nu hurdaya vermek zorunda kalacaklar.tabiki iyi yönleri de var.yollarda yeni araçlar artacak.kazalar azalacak.

  duyduğum kadarıyla japonyadaki sistem farklı.çevreye az zarar veren araçların yarı parasını devlet veriyor.3-4 yıl sonra aracın vergisi yeni aracın yarı fiyarına geliyor.Tüketici aracı satıyor.yarısını devlet ödediği için kolaylıkla yeniliyor.bu 3-4 yaşındaki (bize göre yeni) araçlarda 3.ncü dünya ülkelerine satılıyor.

 3. #3
  bartu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  06 Mart 2010
  Şehir
  Kırklareli-Lüleburgaz
  Yaş
  38
  Mesajlar
  4,551
  Adı geçen
  3 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Eski arabaya yüksek vergi yolda.  bu araç vergilerinde bir düzenleme olacağını bir kaç aydır yetkililer söylüyordu, hayırlısı olur inşallah.

 4. #4

  Üyelik Tarihi
  18 Mayıs 2009
  Şehir
  Denizli
  Yaş
  39
  Mesajlar
  6,623
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Eski arabaya yüksek vergi yolda.  92 broadway var satıp yenilesem mi.satıp yılbaşında olacakları beklesem mi?

 5. #5
  bartu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  06 Mart 2010
  Şehir
  Kırklareli-Lüleburgaz
  Yaş
  38
  Mesajlar
  4,551
  Adı geçen
  3 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Eski arabaya yüksek vergi yolda.  Alıntı TT 55 link=topic=36895.msg312381#msg312381 date=1291583986 Nickli Üyeden Alıntı
  92 broadway var satıp yenilesem mi.satıp yılbaşında olacakları beklesem mi?
  aracın temiz ise beklemek daha karlı. eski arabaların vegilerini nekadar arttırsalarda yenileri kadar olmaz herhalde.

 6. #6

  Üyelik Tarihi
  18 Mayıs 2009
  Şehir
  Denizli
  Yaş
  39
  Mesajlar
  6,623
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Eski arabaya yüksek vergi yolda.  durum ciddi.1400 motorlu bir aracın sıfırının vergisi 648 (yılbaşında %10 zamla 700).benim aracımın ise 78 tl.işi bir tersine çevirirlerse.sıfır araç 90 tl(%10 zamla).benim broadway 700 tl. yıllık vergi.arabanın kendi zaten 5000 tl.kim alır andan sonra bu arabayı.götür çöpe at.

 7. #7

  Üyelik Tarihi
  18 Mayıs 2009
  Şehir
  Denizli
  Yaş
  39
  Mesajlar
  6,623
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Eski arabaya yüksek vergi yolda.  sanayi bakanlğının resmi sitesi.buradan araçların karbondioksit salınımı tespit ediliyor.A-B-C-D-E-F gibi.büyük ihtimal bu sınıflandırmaya göre bu yeni vergilendirme yapılacak.

  http://bim.sanayi.gov.tr/temp/ARAC_HALK_YENI.aspx

 8. #8

  Üyelik Tarihi
  15 Ocak 2010
  Mesajlar
  1,586
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Eski arabaya yüksek vergi yolda.  eyvahh desene bnm % 131 şahinede dünya kadar para vericez ölemi ? 1600 motor var

 9. #9

  Üyelik Tarihi
  17 Mart 2010
  Şehir
  sivas
  Yaş
  41
  Mesajlar
  327
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Eski arabaya yüksek vergi yolda.  arkadaşlar bende iki gün önce ford rencer aldım 2007 model 4x4 bunun vergisi ne kadar merak ediyorum bilen varmı

 10. #10

  Üyelik Tarihi
  08 Mayıs 2009
  Şehir
  Kütahya
  Yaş
  45
  Mesajlar
  3,295
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Eski arabaya yüksek vergi yolda.  yetti şu ab kardeşim sen benim yaşan standardımı eşitle ab ' ye param olsa niye uğraşayım eskiyle alırım yenisini daha konforlusunu sanki çok meraklıydık eski araba binmeye

 11. #11

  Üyelik Tarihi
  18 Mayıs 2009
  Şehir
  Denizli
  Yaş
  39
  Mesajlar
  6,623
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Eski arabaya yüksek vergi yolda.  avrupada halkın gelir düzeyine göre orantıladığımızda araba fiyatları ucuz.akaryakıt ta ucuz.Türkiyede akaryakıt fiyatları fayiş.zaten arabasının yakıt tüketimi fazla olan bu şekilde ödüyor.istesende doğayı kirletemiyorsun.çünkü akaryakıt çok pahalı. 3-5 bin tl lik arabaya 700 tl vergi alırsan bu araba bir kaç yılda hurdayı boylar.devletin hurda indirimi yapıp bu araçları piyasadan çekmesi lazım.


 12. #12
  Ağır Abi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  28 Aralık 2007
  Şehir
  Isparta
  Yaş
  29
  Mesajlar
  22,633
  Adı geçen
  6 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Eski arabaya yüksek vergi yolda.  1986 model 50 nc kapının önünde hurda için bekliyor

+ Konuya Cevap Yaz

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

 1. hanomag r45 (eski tip yolda)
  Konu Sahibi aksoylar Forum Videolar (Alıntılar)
  Cevap: 7
  Son Mesaj : 08.Eylül.2011, 22:12
 2. tohumları arabaya doldurma
  Konu Sahibi mustafa_mithat Forum Sorular - Sorunlar
  Cevap: 8
  Son Mesaj : 15.Ağustos.2011, 17:41
 3. Cevap: 9
  Son Mesaj : 22.Ağustos.2009, 18:40
 4. demir teklekli johndeere arabaya binerken
  Konu Sahibi sametyaman Forum Videolar (Alıntılar)
  Cevap: 3
  Son Mesaj : 20.Şubat.2009, 14:39
 5. Yeni Vergi Kanunu Yolda
  Konu Sahibi Ağır Abi Forum Tarım ve Hayvancılık Haberleri
  Cevap: 1
  Son Mesaj : 16.Eylül.2008, 12:48

Arama Motoru Etiketleri

traktör, tarım, çiftçilik, tarım makineleri, tarım aletleri SEO Blog

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Var
 •  
Yukarı Çık
Hakkımızda
TrakKulüp, Türkiye'nin en büyük çiftçi paylaşım sitesidir. Sitemizde traktörler, biçerdöverler, tarım makineleri, tarım aletleri, çiftçilik, tarım ve hayvancılık ile ilgili 1.000.000'dan fazla mesaj bulunmaktadır.

62.000 üyemiz gibi sizi de aramızda görmek isteriz.
Bizi Takip Edin
trakkulup@trakkulup.net
DMCA.com Protection Status