TARLADA PULLUK AYARI NASIL YAPILIR?

Arkadaşlar newholland traktör kullanıcıları evden tarlaya vardığında sürüme başlamadan önce sırasıyla neler yaparsınız yazarsanız bilgileri paylaşmış oluruz
Ben mesela tt ve 46-56 modeller için hidrolik yayı mandalını çıkarıp sol yan kolun piminin birisini çıkarırım ve pulluk yere indiğinde arka pıçak ve ökçenin yere tam oturmasını ara koldan ayarlarım ön pıçak yerden5 cm kadar yüksekte olacak şekilde ayarlarım ve sürüme başlarım
EKSİK YERLERİ VARSA Sİ TAMAMLAYIN..

Ynt: TARLADA PULLUK AYARI NASIL YAPILIR?

teorık olarak cok dogru soylemıssın de guzel abım bu işlerle bıraz ilgilenıp el alıskanlıgı oldummu fazla soze gerek yok .... sonra tarla kıtap gıbı olur .... goz kararı derler ya işte öyle ...

Uzun vadede kazanılmış el ve göz alışkanlığı gerektiren işler bunlar. Kitaplarda veya kılavuzlarda anlatılan bilgilerin bu konularda işe yaradığını görmedim.
Ben sürüme ve pulluğun duruşuna göre doğru ayarı bulabiliyorsam en güzeli odur :D

Ama ekstra olarak; çalışmaya başlamadan önce teleskopik yan kollardaki pimlerden ön tarafta olanları çıkarmak sürüm esnasında traktörü rahatlatıyormuş. Ama ben çıkarmıyorum o ayrı :D

Pulluğu normal takıyorum. Hidroliği indiriyorum, hidroliği indirdiğimde en arka pulluk ile en ön pulluk yere tam basıyor olacaktır. Yani biri havada biri yerde olmayacak. Değilse ortakolu kısıyor yada açıyorum. sonra sağ yan kolu kapatıyorum yani yukarı doğru kaldırıyorum ve pulluk sola yatık oluyor. Tarlada tekrar dönüp izinize düştüğünüzde sürerken pulluk tam düz olacaktır. Sağ yan kol zincirini tam açıp sol yan kol zincirini tam kapatıyorum ki pulluk 15-20 cm yer fazla götürüyor :D Yapmazsam 168 4 lü 11 numara ile boşta gidiyor gibi oluyor ve çok yakıyor :D

Bestepeli58 link=topic=36923.msg312741#msg312741 date=1291726731' Alıntı:
Pulluğu normal takıyorum. Hidroliği indiriyorum, hidroliği indirdiğimde en arka pulluk ile en ön pulluk yere tam basıyor olacaktır. Yani biri havada biri yerde olmayacak. Değilse ortakolu kısıyor yada açıyorum. sonra sağ yan kolu kapatıyorum yani yukarı doğru kaldırıyorum ve pulluk sola yatık oluyor. Tarlada tekrar dönüp izinize düştüğünüzde sürerken pulluk tam düz olacaktır. Sağ yan kol zincirini tam açıp sol yan kol zincirini tam kapatıyorum ki pulluk 15-20 cm yer fazla götürüyor :D Yapmazsam 168 4 lü 11 numara ile boşta gidiyor gibi oluyor ve çok yakıyor :D

aynen bu şekilde yapıyorum :)