TOPRAKLARIMDA YÜKSEK PEAŞ ORANI ÇIKIYOR BUNU NASIL DÜŞÜRÜRÜM YARDIM LÜTFEN

Slm arkadaşlar ben formunuza yeni üye oldum Aksaraydan katılıyorum formunuza hacimmet nickli üyenizin amcasıyım iki yıldır ektiğim ürünlerde verim düşüklüğü var çok bakmama rağmen düşük verim alıyorum pancar ve buğday ekimi yapıyorum bitkilerde özellikle sararma görünüyor toprak tahlili yaptırdım peaş oranı 8,23 çıkıyor bu yüzden olduğunu söylüyorlar peaş oranını en sağlıklı nasıl düşürebilirim?

Ynt: TOPRAKLARIMDA YÜKSEK PEAŞ ORANI ÇIKIYOR BUNU NASIL DÜŞÜRÜRÜM YARDIM LÜTFEN

arkadaşlar Amil KESİKBAŞ benim amcam oluyor forma yeni katıldı konu hakkında yanıtlarınızı bekliyoruz

Biz ph düşürmek için kükürt kullanıyoruz Faydasınıda gördüm Benim tavsiyem hemserilerim kükürt olacak :)

41655170.jpg
erikf.jpg

hemen tesir için toz kükürt yavaş yavaş uzun süreli tesir için granük kükürt.eğer ağaç dikeceksen fidan çukurlarına birer kova odun külü.

Amil Bey
peaş (pH) değerinin Aksaray`da yüksek çıkması toprakların çok kireçli olmasından dolayı normaldir.
Verimi etkileyen tek unsur pH değeri değildir.
Sararma bir mikrobesin (demir, manganez,........, bakır) eksikliğinden kaynaklanabilir.
pH değerini düşürmek için yukarıda belirtildiği gibi toz veya granül kükürt kullanılabilir.
Tavsiyem önce topraklarınızın analiz neticelerinde (var ise) mikro besin madde seviyelerine bakmanız.

Yüksek ph dolayısıyla özellikle toprakta bazı mikrobesin elementlerinin alımında sıkıntı doğar. Bu sebeple de bitki gelişiminde bazı sıkıntılar doğar. Bahsettiğiniz sararma da bu besin eksikliklerinden ya da yüksek ph dolayısıyla o besinden toprağınızda bulunsa bile o besinin başka besinlerle bağlanarak toprakta bağlanmış ya da halk arasındaki tabiriyle kilitlenmiş olması yüzünden bitki tarafından alınamamasına bağlanabilir. Özellikle çinko ve magnezyum alımında sıkıntılar olabilir. Bu bağlamda en genel çözüm kükürt olabilir. Toz kükürdün daha çabuk alınabileceği, granülün daha çabuk alınabileceği ile ilgili bir tecrübem yok. Sonuçta yanlış hatırlamıyorsam toz ya da granül kükürt ikisi de galiba aynı içerikte. Benim tavsiyem iyi bir toprak uzmanı ve bitki besleme uzmanı ile çalışıp onun tavsiyelerine uymak. Ayrıca yapılabilecek diğer uygulamalar da toprağı ıslah etmeye yönelik hayvan gübresi ya da yeşil gübreleme önerileri olabilir. Bir de ph dolayısıyla alınamayan elementler yaprak tahlili ile belirlenerek bitkinin topraktan alamadığını yapraktan yaprak gübresi şeklinde vermek olabilir. Bir de çok sararan yerlere granül çinko sülfat ve potasyum nitrat uygulaması yapsanız mutlaka fark olacaktır diye düşünüyorum. Bunlar benim acizane tavsiyelerim, bilimsel bir iddiam yoktur.

Yuksek ph degeri malesef tuz golune yakin olan bolgemizde onemli bir sorun..Tek caresi kukurt kullanilmasi..ph degerini dusurmeden verilecek gubreninde pek bir faydasi olmaz..bosuna para harcamis oluruz..dekara yaklasik 150 kilo kukurt sanirim yeterli olacaktir..

Konuyla ilgilendiğiniz için teşekkürler arkadaşlar toprak tahlilimin sonucu şu şekilde
iki tarlamın tahlilleri ikisindede sıkıntı var

1.tarla
bu tarlada şuanda esperya ekmeklik buğday ekili
tahlil2.jpg

2.tarla
bu tarlaya yağlık ay çiçeği ekilecek
tahlil1.png

toprak tahlilleri bu şekilde kükürt kullanacağım kesinlikle artı diomedes arkadaşın dediği gibi hayvan gübreside kullansam artısı eksisi nasıl olur teşekkürler...

gübre tavsiyesine uydun mu.? 8,23 yüksek degil.ph takılıp kalma nasıl bir tarım yapıyorun toprak yapınız nasıl.toprak işleme standartın ne. benim ph 8,5 -8,25 ver,m li ektiğin ürünün ort verim satandartı ne araştır.

malatyada kayısı uretıcısıyım toprak tahlılı yaptırdıgımda 7.49 ph cıktı yuzde 55 kırec cıktı sonuclara gore cok fazla hayvan gubresı kullandıgımı cok fazla kırecten dolayı agacların bu vıtaminlerı alamadıgınığac basına 1.5 kg toz kukurt önerdı yaklasık ıkı ay once bende onerılen mıktarı toprağa karıstırdım eğer kukurt kullanan arkadaşlar varsa sormak istedığim bunun sonucunu ne zaman alırız yanı toprağin kırecı ne kadar zamanda duser acaba bilen arkadaslar var mı

arkadaşlar sizin dediniz gibi bizim tarlalarda kireçli bizde tahlil yaptırdık ordan bize AMONYUM SÜLFAT ve triple triple az fakat sülfat dekara 25kg pancar tarlasına ben bunu yüksek zirat müh sordum bu sülfatın kireçli tarlalrda bitkinin besin alımını kolaylaştırdını söyledi fakat fazla kullanıldı zaman asitlilik yapacanı ozamnda tarlaya kireç kullanmamız gerektini söyledi

Tarla asitlesmeye baslarsa yani ph degeri 5 den asagi duserse kirec kullanilir..Ama bizde ph degerleri genelde yuksek olur..
Avrupada dusuk ph onemli bir sorun.burda dekara 600 kg kirec atmak zorunda kalanlar var..Dolayisiyle 25 kg gubrenin kirec atmayi gerektirecek kadar topragi asitlestirmesi pek kolay degil..

Topraklarınızda organik madde iyi. Herhalde bol bol ahır gübresi kullanıyorsunuz.
pH değeri çok sorun edilecek seviyede değil. Genede mikro besin elementlerini kapsayan toprak analizi yaptırmanızı tavsiye ederim. Buna göre hareket edebilirsiniz (Yaprak gübresi vs)

Teşekkürler arkadaşlarım abilerim cevaplarınız için
atila link=topic=36982.msg314664#msg314664 date=1292229291' Alıntı:
Topraklarınızda organik madde iyi. Herhalde bol bol ahır gübresi kullanıyorsunuz.
pH değeri çok sorun edilecek seviyede değil. Genede mikro besin elementlerini kapsayan toprak analizi yaptırmanızı tavsiye ederim. Buna göre hareket edebilirsiniz (Yaprak gübresi vs)

Aksine atila abi amcamın topraklarında hayvan gübresi hiç kullanılmadı organik meddenin yüksek olması ekilen ürünün (ekin,ayçiçeği vs.) saplarının hiç yakılmadan toprağa karıştırılmış olması sizinde önceden yazdığınız gibi demir,magnezyum vs. elementler sıfır görünüyor tahlilde buna göre nasılbir karışım uygulanmalı bu elementleri destekleyici
ertuğrul link=topic=36982.msg314605#msg314605 date=1292189372' Alıntı:
hümük asit (toprak düzenleyiçi ) kullanmanı tavsiye ederim .
Hümük asit kullanıldı galiba lambirco ve sıvı hümik asit

Yani yorumlara göre mutlaka kükürt kullanılmalı toprakta artı eksik yada sıfır gösterilen minerallari kapsayan formuller uygulanmalımı (ne öneriirsiniz kullandığınız bir marka varsa yazın lütfen) sonuç olarak dekara ne kadar kükürt uygulansın birde amcam yoğun hayvan gübresi kullanmayı düşünüyor bu toprakta (hali hazırında yok satın alınılacak çifliklerden)
Bu değerlere göre hayvan gübresi kullansınmı amcamın birkaç yıldır ektiği ürünlerde gerçekten verimdüşüklüğü çok fazla bakınım iyi olmasına rağmen (Amcamın interneti kesik konuyu ben takip ediyorum o yüzden ben cevapladım)

1. Verim düşük hususuna açıklık getirebilirmisiniz. Örneğin buğdayda, pancarda, ayçiçeğinde verimler kaç kg?
2. Bu organik madde miktarlarında mutlaka ahır gübresi kullanması gerekmez. Kullanırsa tabiki zararı olmaz, toprağını genel anlamda iyileştirir.
3. Kullanılacak iz elementler /mikro besin maddeleri ekilmesi öngörülen ürüne göre değişir. Örneğin şeker pancarının bor ihtiyacı yüksektir, buğdayda ise (yüksek kullanımda) bor zararlı etki gösterir. Aynı şekilde buğdayın çinko ihtiyacı yüksek, pancarın ise normaldir. Yani birisi çorbasında tuz sever, bir diğeri karabiber gibi.
Piyasada ne yazık ki çok miktarda ' ' yaprak gübresi ' ' satılıyor. Pahalı olmakla beraber COMPO / BASF ürünlerini tavsiye edebilirim.

Hemşehrilerimle bilgi alışverişi beni çok mutlu ediyor.
Ph ın yüksek çıkması topraktaki yüksek kireç oranından kaynaklanıyor.Tarlada sulama yapıyorsanız ve suyunuzun ph,ı yüksekse içerisinde yüksek bi karbonat iyonları barındırıyorsa faydalı iz elementlerin üzerini kaplayarak bitkinin almasını engelliyor demektir.Eğer sulama yapmıyorsanız yine yüksek kireç oranı bitkinin ihtiyacı olan iz elementleri etkisiz hale getirerek bitkinin ihtiyacını karşılamasını engellemektedir.Siz buğday ve pancar ektiğinizi söylüyorsunuz pancarı bilmiyorum ancak buğdayda büyük ihtimalle çinko noksanlığı vardır.Çünki ortaanadolu topraklarının %70 inde yüksek oranda çinko noksanlığı gözükmektedir,%20 sindede noksan civarlarındadır bitkinin yapraklarının sararmasıda bu yüzdendir.Eğer sertifikalı tohum alıyorsanız bu tohumların üzeri çinkoyla kaplanıyor yok almıyorsanız hümik asit ve çinko sülfat karışımını sulandırıp buğday tohumlarını kaplama yapmalısınız yada edta şelatlı çinko gübresi alıp sulandırıp yine tohum kaplaması yapabilirsiniz.Bunun haricinde topraktan çinkosülfat uygulaması yapabilirsiniz ekimle birlikte mibzerle verebilirsini dekara ortalama dekara 2-2,5 kg,o tarih geçtiğine göre çinko gübresini edta şelatlı olacak şekilde yaprak gübresi olarak verebilirsiniz.Eğer çok büyük verim kayıplarınız varsa tarlanızın genel durumunu gösterir toprak ve yaprak numunesi alarak iz element tayini yaptırabilirsiniz.Aksaraydaki laboratuarları pek tavsiye etmiyorum Antalyada laben var ben oraya numune gönderecektim bazı işlerim dolayısıyla gönderemedim.Toprak tahlilini yanılmıyorsam 70 tl ye yapıyorlar yaprakta aynıdır.Eğer doğru bir toprak analizini bir kerede olsa yaptırırsanız ileriki yıllarda fikir yürütmek kolay olacaktır.

Toz kükürt ph yı düşürür ancak kısa sürede oda bozulacağı için kükürt ilavesi tavsiye edilmez hemde çok pahalıya mal olur.
Toz kükürtün mikronize edilerek daha sonra kaplanıp granül olarak satışı yapılıyor ancak Aksaray,da adını bile duyan yok.Zirai malzeme satanlar one ki diyorlar.Genelde toz kükürt satışı var
Ph yı düşürmek için bir diğer yolda organik madde ilavesi yani yanmış hayvan gübresi takviyesidir.
Pancar,ın ve buğdayın sararmış resimlerini buraya koyabilirseniz hangi iz elementin noksan olduğunu tahmin edebiliriz.Tüm iz elementlerin noksanlığı farklı belirtiler gösterir,yaprak şekli,rengi vs.
PH yı düşürmek için diğer yol CAN gübresi yerine AS şeker gübresi kullanmaktır,ne yazıkki bugüne kadar Aksaray,da CAN gübresi kullanılmaktaydı kireçli toprağa CAN kalsiyum Amonyum Nitrat demektir ilavesiyle daha çok kireçlendirilmiştir.
Üstelik ortaanadoluda AS nin kullanımıyla buğday veriminde artış tespit edilmiştir.
Ortaanadoluda topraktan çinko ilavesiyle verimde %100 artışlar tespit edilmiştir.Buğday çinkoya çok duyarlıdır

Aslında çok yazmış gibi görünmeme karşın en temel çözüm toprak analizidir,analiz sonrasında bitkiye verilecek besinlerin miktarı ve yolu size kısaca anlatılacaktır.

atila beyortalama verim düşüklügünü soruyorsun özellikle bugday verimi çok düşüyor bugdayda önceki seneleri dekara 800 kg alıyordum şimdi dekara 300 kg alıyorum pancar da dekara 6 veya 7 ton alıyorum komşular dekara 10 ton ve üzeri rakamlar sölüyorlar ben komşulardan çok iyi bakmama ragmen benim pancar ve bugdaydan düşük verim alıyorum çok iyib akma dedigim maksadı pancarda yabancı ot hiç bırakmıyorum gubresini çapasın tam zamanında yaıyorum bugdayda gübresini ve ilacını zamanında yapıyorum üzerine yaprak gübresi lambrko kullandım bunlara ragmen verim düşüklügü oluyor neden olur bana bilgi verirsen teşekür ederim

arkadaşlar geçen yıl pancarın tabanına taban gübresi ile birlikte dekara 20 kg demir sulfat güresi kulandım aynı tarlaya bugday ektim buyıl oatılan demir gübresinin ekine faydası olurmu birde hayvan güresini soruyorsunuz hayvan gübresini tarlararın bir kısmına attım bazı yerlerimde hiç hayvan gübresi yok organik madeyi soruyorsunuz ayçiçek kalıntılarını ve ekin kalıntılarını tümünü hiç yakmadan topraga karıştırıyorum organik madde bu nedenle yüksek olurmu toprak tahlilerimde ekinin yüzüne amanyum sulfat gübresi öneriliyor buna geçen yıllar aynen uydum üre gübresi hiç önerilmiyor geçen yıl aynı tarlada iki parça ekinimiz vardı bir bölümüne hiç üre kulanmadık diger bölüme bahar ilk gübrelemede az üre kaıştırdık üre karıştıdıgımız tarlamızdan dekarda 50 kg bugdayfarklı aldık tarların ikisi aynı tarla aynı zamanda ekim yapıldı aynı yagmurlamayla aynı zamanda sulandı üre gübresi kullanayımı bu yıl