Takke düştü kel göründü.Akaryakıtta zam oyunu.

Zamlı benzin fiyatında büyük iddia!

Son dönemde akaryakıt ürünlerine seri halde zam geliyor.

Ham petrolün varil fiyatı 150 dolar seviyesinden küresel krizle birlikte 60 dolarlara kadar geriledi. Ancak aynı hızlı düşüş akaryakıt fiyatlarına yansımadı. O tarihlerde bu çelişkiye işaret edip, petrol fiyatlarında kriz sonrası başlayacak artışın, yeterince inmeyen, üstelik vergisi artırılan akaryakıt fiyatlarını daha da yukarılara fırlatacağı öngörüsünde bulunmuştuk. Bugün işte o süreç yaşanıyor. Benzin artık 4 lira!

Gelelim büyük iddiaya... Akaryakıt ürünleri üzerindeki yüksek vergi malum; fiyatları tepe noktalara çıkaran en önemli unsurun vergi olduğuna kuşku yok. Peki, vergi unsurunu dışarıda bıraktığımızda, ortaya çıkan fiyat gerçekten piyasa kuralları içerisinde mi oluşuyor? Konuyu bir enerji uzmanıyla konuştum. Kendisi halen devlet memuru olduğu için isminden bahsedemiyorum. Ancak iddiası son derece kritik! Şöyle diyor:

'Dışarıdan baktığınızda akaryakıt fiyatları piyasa şartları içerisinde oluşuyor gibi görünüyor. Ancak bu tezi boşa çıkaran 'ikinci fatura' gerçeği var. Şirketler, dış piyasadan satın aldıkları akaryakıtın faturasını gizleyip, daha pahalı görünen ikinci bir fatura düzenliyor. Dolayısıyla iç piyasada vergi, navlun, bayi kârı gibi unsurlarla tüketiciye yansıyacak fiyat oluşurken, düşük olan gerçek alım fiyatından değil, şişirilmiş ikinci fatura fiyatı üzerinden hesap yapılıyor.'

75 kuruş düşer!
Enerji uzmanı örnek de veriyor; 'Diyelim ki bir şirket benzini 4 liradan satın aldı. İç piyasada fiyat 6,5 lira civarında. Gerçek alım fiyatından vergi uygulansa fiyat 5,5 lirada oluşacak. Bu düşüşe izin verilmiyor, fiyatı iç piyasada 7 liraya getiren ikinci bir fatura devreye giriyor, sonuçta akaryakıtta indirim olacağına fiyat artışı yaşanıyor.' Uzman, bütün bu iddialarından sonra şu çarpıcı hesabı ortaya atıyor:

'Eğer ikinci fatura oyunu oynanmasa akaryakıt fiyatları bugünkü seviyesinden çok daha aşağıda olur. Akaryakıt şirketlerinin 1 litre benzin fiyatını yaklaşık 75 kuruş aşağı çekme marjı olduğunu düşünüyorum. Gerçek fatura iç piyasaya yansımış olsa bugün benzin 4 lira değil 3,25 lira olurdu...'

Son derece iddialı bir o kadar da çarpıcı bir görüş! 'İyi de sizin gördüğünüz bu oyunu EPDK göremiyor mu' diye sordum. Soruma aldığım yanıt, işin boyutunu daha bir net ortaya koydu. Dedi ki, 'Serbest piyasa kuralında kontratlarda gizlilik esastır. EPDK kimsenin kontratını göremez. Dolayısıyla gerçekte kimin hangi fiyattan ürün aldığını bilemez, takip edemez. Zaten işin püf noktası da bu gizliliktir.'

Yüksek vergiye dokunmadan akaryakıt fiyatlarını düşürmek isteyenlere duyurulur

http://www.bugun.com.tr/haber-detay/132120-zamli-benzin-fiyatinda-sok-iddia-haberi.aspx

Ynt: Takke düştü kel göründü.Akaryakıtta zam oyunu.

bartu link=topic=36985.msg313555#msg313555 date=1291933082' Alıntı:
ALİ tüpraş ı senmi sattın?
he yaaa...sattık gitti.yukarıdaki olayın tek olma sebebi devletin petrol ofsini satıp.piyasayı dengeleyici görevinin ortadan kalkması.satılmayan plajlar,otoyollar,köprüler,adliye,emniyet,itfaiye,hastane,üniversiteler,ibadethaneler,morglar,mezarlıklar,dağlar taşlar,göller,boğazlar kaldı.abi satarlarsa hükümet konağına ben talibim.girişe bir sandalye atar.giriş ücreti adam başı 1 tl.alırım. tabi bu işin şakası.şakası bile trajikomik.

düşünün itfaiye satılıyor. otomobil yangını 50,dam samanlık 100 ev yangını 250.kredi kartıne 5 taksit imkanı olur.evini ister su ile istersen lavanta kokan köpükle söndürürler.
morg da yatmanın geceliği 20 tl.olur.
mezarlıkta mezar başına para alırlar.emniyete ihbarda bulunmanın kelimesi 1 tl.ihbarım 10 gün yürürlükte dursun diyorsan ekstra para ödeyeceksin.eve polis çağırırsan karakoldan itibaren km si 1 tl.çağırdığın polis suçlu kovalarsa adımı 50 kr. gibi.

plajda adi gezintinin saat 10 tl.belden aşağısı suya banarsa saati 20tl.komple suya girersen saati 50 tl.

ALİ abi sana nefes başına para alma bakanlığı kuralım her nefes için 1 kr alsan yeter köşe olursun. sonra demedi deme abi yakında havayıda satarlar en azından yabancıya gitmesin.

Petrol ofisini satmasalardı, 2 tl ye mazot alırdık, tüpraşı satmasalarda 1,5 tlye alırdık, ne diyelim global ekonomi, ALAN SIRTINDA GÖTÜRMÜYORYA DİYORLAR NİYE GÖTÜRSÜNLER PARASINI GÖTÜRÜYORLAR..

rençberçiftci link=topic=36985.msg313786#msg313786 date=1292001503' Alıntı:
Petrol ofisini satmasalardı, 2 tl ye mazot alırdık, tüpraşı satmasalarda 1,5 tlye alırdık, ne diyelim global ekonomi, ALAN SIRTINDA GÖTÜRMÜYORYA DİYORLAR NİYE GÖTÜRSÜNLER PARASINI GÖTÜRÜYORLAR..
Et balık kurumunu satmasalardı(kombineleri satıldı). 15 liraya kesilen eti kasapta 30 liraya yemezlerdi.devlet üretme çiftliklerin satmasalardı damızlık hayvan ihtiyacımızı görür.tohumu dış devletlerden almazdık.demir çeliği satmasalardı kendi demirimizi üretir.traktöre ucuza binerdik.daha pekçok örnek verilebilir.

ÜLKELER BENZİN FİYATI VERGİLER FİYAT İÇİNDE
(ÖTV KDV) VERGİ PAYI
(Avro) (Avro) (Yüzde)
------------ ------------- ----------- ------------
Türkiye 1,9 1,2 66,8
Yunanistan 1,5 1,0 63,9
İngiltere 1,4 0,9 63,9
Hollanda 1,5 1,0 63,7
İsveç 1,4 0,9 62,9
Almanya 1,4 0,9 62,7
Belçika 1,4 0,9 61,2
Finlandiya 1,4 0,9 61,2
Fransa 1,4 0,8 61,1
İrlanda 1,3 0,8 60,3
Portekiz 1,4 0,8 59,6
Danimarka 1,5 0,9 58,4
Slovenya 1,2 0,7 58,0
Çek Cum. 1,3 0,7 57,6
İtalya 1,4 0,8 57,5
Avusturya 1,2 0,7 57,0
Slovakya 1,3 0,7 56,7
Macaristan 1,2 0,7 56,5
Litvanya 1,2 0,6 54,9
Polonya 1,1 0,6 54,9
Estonya 1,1 0,6 54,5
Malta 1,2 0,7 53,4
Lüksemburg 1,2 0,6 53,0
İspanya 1,2 0,6 52,1
Romanya 1,1 0,6 51,4
Bulgaristan 1,0 0,5 50,5
Letonya 1,1 0,6 50,3
K. Rum Kesimi 1,1 0,5 47,3

ÜLKELER MOTORİN FİYATI VERGİLER FİYAT İÇİNDE
(ÖTV KDV) VERGİ PAYI
(Avro) (Avro) (Yüzde)
--------------- -------------- ---------- ------------
İngiltere 1,4 0,9 62,4
Türkiye 1,5 0,9 56,5
İsveç 1,3 0,7 55,7
İrlanda 1,3 0,7 54,9
Slovenya 1,2 0,6 54,4
Almanya 1,2 0,7 54,0
Fransa 1,2 0,6 52,7
Hollanda 1,2 0,6 52,6
Çek Cum. 1,2 0,7 52,5
Estonya 1,1 0,6 51,1
Danimarka 1,3 0,6 51,0
Yunanistan 1,3 0,7 51,0
Macaristan 1,2 0,6 50,8
Belçika 1,2 0,6 50,7
Avusturya 1,1 0,6 50,5
İtalya 1,3 0,6 50,3
Malta 1,1 0,6 49,4
Slovakya 1,1 0,5 48,4
Portekiz 1,2 0,6 48,2
Polonya 1,1 0,5 47,9
Letonya 1,1 0,5 47,2
Finlandiya 1,2 0,5 46,9
Bulgaristan 1,0 0,5 46,6
Romanya 1,1 0,5 46,6
İspanya 1,1 0,5 45,7
K. Rum Kesimi1,1 0,5 44,6
Litvanya 1,0 0,5 43,8
Lüksemburg 1,0 0,4 43,4

*22 Kasım 2010 tarihinde geçerli olan fiyatlar ve döviz kuru dikkate alınmıştır.

Not: Fiyat ve vergi miktarlarındaki yuvarlamalar nedeniyle fiyat içindeki vergi paylarında küçük farklılıklar görülebilir.

ya milleti soyan soyana. benzin şirketleri, gsm şirketleri, bankalar. bunlara dur demesi gereken devlet de bu işten kendine bişeyler çıkarmaya çalışıyor olan kime olursa olsun..

nh link=topic=36985.msg314307#msg314307 date=1292150275' Alıntı:
ya milleti soyan soyana. benzin şirketleri, gsm şirketleri, bankalar. bunlara dur demesi gereken devlet de bu işten kendine bişeyler çıkarmaya çalışıyor olan kime olursa olsun..
gece 04:00 de elektrikler kesildi şiddetli kar fırtınası vardı.sabah kalktık.ineklerimizi sağamadık hiçbirşey yapamadık açıkçası.bizim buraların elektrik dağıtımı özelleşti.çağrı merkezini arıyorum.kimse bakmıyor telefona.bir bilgisayar açıyor ' ' lütfen bekleyiniz falan filan ... ' ' . şu meşhur reklamlarda çıkan 118 80 i aradım.denizli merkez elekt. arızayı aramak için.iki adet tlf. numarası aldım.5 lira gitmiş.1 dakika bile sürmedi görüşme.verdiği numaralarda çıkmadı.pazar günü mesai yok ya.

bizim buralarda elektrik faturasının son ödemesi iki gün geçsin hemen elektriği kesmeye ekip geliyor.elektrik kesildiğinde muatap bile bulamıyoruz.eğer o imrendiğimiz batı gibi olabilseydik.bu firma tazminat öderdi veremediği hizmetten dolayı.

8 KURUŞ
Akaryakıt şirketleri motorine 8 kuruş zam yaptı. Bu sabahtan itibaren geçerli olan yeni pompa fiyatlarına göre 3,22 liraya satılan euro dizel 3.30 liraya çıktı. Kırsal motorin ise 4 kuruş artarak 3,12 liradan 3,16 liraya yükseldi.

23.12.2010

şimdi haberi okudum ... u iktisatçılar hep böyledir .. allem eder kallem eder sayılarla oynar bir şekilde bir hesapçıkarırlar insanın karşısına kimsede anlamaz .. ben şahsen yukarıdaki yazıdan pek birşey anlamadım ... şimdi avrupanın diğer tarafındaki bir çok ülkeden , petrol ülkelerinin komşusu olarak daha pahalı akaryakıt kullanıyorum ben bunu bilirim ... hesabı size kalsın ... düz mantık olarak olay gayet açık ... birileri rant sağlıyor .. ister iktidar olasun ister üretici ister aracı olsun yapılan çiftçiye , kamyoncuya , taksiciye , memura ... tüm vatandaşa hainliktir .... yok birinci fatura , yok ikinci fatura , yok vergi yok ofisin satılması beni ilgilendirmez ben pompa başında ödediğim paraya bakarım arkadaş ... akaryakıt zammı altı ay içerisinde hemen her sektörde zincirleme kendisini gösterir ... yolda petrokimya ürünlere , imalatta birim fiyatlara vb bir çok sektöre yansıyacak ....

NOT : son zamanlarda sitedeki bu tür konular genelde siyasi tartışmalara kaymakta ... trakkulup kuralları gereği bu kesinlikle yasaktır ve titizlikle dikkat edilmektedir .... lütfen mahal vermeyiniz ....