Uzel Ailesi, 1878 Rus Savaşı sonrası Rumeli’den Bursa’ya göç etmiştir. Yeni yurtlarında da bir öncekinde olduğu gibi fayton üretimi yapmaya devam eden Uzel Ailesi, fayton üretiminde o günün koşullarına göre ileri bir yöntem olan seri üretim bandını kullanmış ve seri üretim tekniğinin Türkiye’de ilk örneğini vermiştir. Kurucumuz İbrahim Uzel sınai üretim konusunda ilk deneyimlerini seri fayton üretiminden kazanmıştır.

1935: UZEL Grubu’nun temelleri atılır. Türkiye, uzun yıllar süren bir savaşın ardından kendini Dünya’ya entegre etme konusunda çaba sarf etmektedir. Otomobil Türk yaşam tarzının bir parçası olmaya başlamıştır. Zamanın Türkiye’si için bakir bir iş kolu olmasına rağmen, UZEL Grubu’nun kurucusu ve ilk Yönetim Kurulu Başkanı merhum İbrahim Uzel, Bursa’da bir şahıs firması kurar ve küçük bir atölyede motorlu araçlar için yaprak yay üretimine başlar.

1940: Ticaretin nabzı İstanbul’da atmaktadır. İbrahim Uzel geliştirmekte olduğu işlerini ailesini de yanına alarak İstanbul’a taşır. Yeni imalathanesi Sirkeci’dedir ve yaprak yay üretiminin yanı sıra şasi ve çeşitli karoser parçalarının da üretimini gerçekleştirir.

1948: İbrahim Uzel’in iş ünvanı tescil edilerek dönemin Ticaret Sicil Gazetesi ve Piyasa Cetveli’nde “İbrahim Uzel” olarak yayınlanmasıyla İstanbul’da resmileşir.

1953: Grubun yeni ünvanı “İbrahim Uzel ve Ortakları Limited Şirketi” olarak değiştirilir. İştigal konusu olarak ise, “Şirket, otomobil makası ve otomobil aksamı imalatıyla yedek parça imalatı ve her türlü sınai ve ticari faaliyetle iştigal eder, iştiraklerde bulunabilir” yazılır. Grubun merkezi Sirkeci-İstanbul olarak belirtilir.

1958: Sirkeci’deki imalathane mevcut üretim için yetersiz kalır. İbrahim Uzel yeni bir yer arayışına girer. Bugün Uzel Makina’nin halen faaliyet gösterdiği Rami’deki alan bulunur ve inşaat işlemlerine başlanır.

1961: İngiliz kökenli Massey Ferguson Group Limited firması Türkiye’de traktör üretimini gerçekleştirmek için kendine güvenilir ve yeterli üretim alanına sahip bir firma arayışına girer. İbrahim Uzel ve Ortakları Limited Şirketi’nin kapıları Massey Ferguson Group Limited’e açılır ve traktör üretimi konusunda lisans anlaşması imzalanır.

1962: Üretim hattından ilk traktör çıkar. Böylece iki yıl sonra piyasadan kalkacak olan Minneapolis Moline traktörlerini ayrı bir çerçevede değerlendirirsek, Türkiye’de üretilen ilk traktörler UZEL traktörleri olur.

1964: UZEL, motor üretimine başlamak üzere, Perkins Engines Limited ile lisans anlaşması imzalar ve dizel motor fabrikası girişimini gerçekleştirir. Türkiye’de bir ilke imza atılmıştır.

1970: Traktör üretiminin yanı sıra otomotiv ürün yelpazesini de geliştiren UZEL, ilk jant üretimini gerçekleştirir.

1971: Traktör ve Anadol marka otomobiller için fren ile helisel yay üretimleri gerçekleştirilir.

1972: Girling Limited ile fren üretimi konusunda know-how anlaşması imzalanır.

1973: Burman&Sons firması ile direksiyon kutusu, Fergat SpA ve Gianetti Route SpA ile otomobil, kamyon ve traktör jantı üretimi konularında teknik işbirliği ve know-how anlaşmaları imzalanır. UZEL, Döktaş ve Asil Çelik gibi Türkiye için, konusunda öncü ve dev sanayi şirketlerinin kuruluşuna iştirak eder.

1974: İlk direksiyon kutusu üretimi gerçekleştirilir.

1976: İşletme sermayesi ve hacmi genişleyerek Uzel Makina Sanayi A.Ş. olarak tescil edilir.

1977: UZEL, Ahmet Uzel’in başkanlığında Holdingleşir.

1981: Traktörlerin satış ve satış sonrası hizmetlerinin koordinasyonu amacıyla yurt içi dağıtım organizasyonu kurulur.

1994: Yaprak yay ve denge çubuğu üretimi için Rejna SpA ile teknik işbirliği, endüstriyel motor üretimi için ise Perkins Engines Limited ile lisans anlaşması imzalanır.

1995: Traktör yedek parça pazarlamasına başlanır.

1996: UZEL Grup şirketlerindeki hisseleri konsolide eder.

UZEL’in Avrupa bölge merkezi Pelico Industries SA kurulur. Brüksel’de konumlu olan Şirket, UZEL’in ithalat ve ihracat işlemlerini yürütmektedir.

1997: UZEL, Tarım Makinaları Ünitesi iştirakinin % 15′ini halka açar ve hisseleri Londra ve İstanbul Borsaları’nda işlem görmeye başlar. UZEL Hisseleri Londra Borsa’sında işlem gören ilk Türk Şirketleri’nden biridir.

1998: UZEL, organizasyonunun esnek ve kendini yenileyerek öğrenen bir yapıya kavuşmasını yönetecek Sürekli Gelişim Proje’sini faaliyete geçirir.

Uzel Tüketici Finansmanı ve Kart Hizmetleri A.Ş. şirketi faaliyete geçer ve ilk etapta Tarım Makinaları Ünitesi’ne finansman desteği vermeye başlar.

1999: UZEL, Sürekli Gelişim projesi kapsamında yürüttüğü Kurumsal Kimlik çalışması paralelinde logosunu yeniler.

Kanada kökenli Schulte ile taş toplama makinaları, İtalyan Rimeco firması ile pancar hasat makinaları için distribütörlük anlaşmaları gerçekleştirilir.

UZEL, iş süreçlerini planlama, uygulama ve tüm grupta kontrol etme çözümlerini sunan SAP R/3′ü kullanma konusunda da ilk Türk Otomotiv Şirketi olur.

Uzel Sigorta ve Aracılık Hizmetleri A.Ş. faaliyete geçer.

2000: UZEL, Düzce’de üretim birimlerinin faaliyet göstereceği ve bitirildiğinde traktör ve dizel motor üretim tesisleri kapsamında Dünyanın en modern ve entegre tesislerinden biri olacak sanayi kompleksinin temelini atar.

Efe Otomotiv’in satın alınması ile UZEL, yaprak yay üretim kapasitesi açısından Avrupa’nın ilk üç firmasından biri durumuna gelir.

Tarım Makinaları Ünitesi, Londra merkezli tarım makinaları konusunda Avrupa’nın önde gelen enformasyon ve 2. el tarım makinaları ticaret şirketi Farmec Limited’e ortak olur.

Makedonya’da Balkan pazarına seslenmek için Uzel, Farmec.com Limited’i kurar.

İnsan kaynakları, eğitim, bilgi sistemleri, mali işler gibi paylaşılan hizmetleri sunmak ve sinerjiyi artırmak amacı ile Uzel Park Danışmanlık ve Ticaret A.Ş. faaliyete geçer.

2001: UZEL, The Pucic Palace adı ile Hırvatistan’da butik otel yatırımı yapar.

Kosova’da tarım makinaları konusunda distribütörlük ağı kurulur.

Dünyanın en büyük Servis Grupları’ndan Cendant’a bağlı, Dünya’nın en Büyük Emlak Pazarlama ve Danışmanlık Şirketi Century 21′in Türkiye hakları alınır.

Motor üretimi, UZEL’in ana iş alanlarından biridir. Avrupa’nın konusunda lider markası Deutz ile ortak olunur.

2002: UZEL, 65 beygir gücü altı segmentinde,Uzel’in mühendislik ve tasarım gücü ile tarım dünyasında farklılık yaratacak ve pazar liderliğindeki yerini sağlamlaştıracak olan “Phantom” serisi traktörlerini piyasaya sürer.

2003: UZEL markalarına bir yenisi eklenir. Yedek parça piyasasında Caretta markaları ürünler tüketicisi ile buluşur.

2005: UZELGrubu giderek globalleşen organizasyonuna daha iyi hizmet verebilmek için merkezini Hollanda’ya taşır.

117 yıllık geçmişe sahip köklü Alman Gebrüder Holder GmbH firması Uzel Grup bünyesine katılır ve Holder markalı traktörler tüm Dünya’ya Uzel tarafından üretilir hale gelir.

Dünyanın lider ekipman üreticisi Kverneland ürünleri Türk çiftçisi ile buluşturulur.

2006: UZEL, İngiltere merkezli Tinsley Bridge için yaptığı üretimle yaprak yaydaki kapasitesini artırır.

Uzel Pamuk Hasat Makinaları ile Türk Çiftçisini buluşturur.

2007: UZEL Grubu, Prag’da düzenlenen Avrupa Zirvesi’nde strateji yönetiminin Oscar’ı sayılan “Hall Of Fame” ödülünü almaya hak kazanır. “Strateji Odaklı Organizasyon” yönetim ilkelerinin başarı ile hayata geçirilmesinde en iyi uygulama örneği olarak dünya şirketlerine, kamu kurumlarına ve üniversitelerine örnek gösterilerek, dünyanın dev şirketleri arasında ödülü alan ilk Avrupalı Türk şirketi olur.

2009: UZEL ilk traktörünü kendi markasıyla üretti.

2010: Uzel kendi markasıyla 1000. Traktörünü üretti.


ALINTI ALINTI ALINTI

ALINTIDIR ::::ALINTI YAPILAN SİTE ::http://uzelhaber.com/index.php/uzel-tarihce/