TEŞVİK DEMEK = ZAM DEMEKSE!.. HAYIR İSTEMİYORUZ.

Evet değerli arkadaşlar, hiç dikkatinizi çektimi acaba;teşvik kapsamına alınan bir tarım ekipmanının,önceki fiyatıyla , teşviğe girdikten sonra yani o dönem bittiğindeki fiyatıyla arasında % kaç fiyat farkı var.araştırmanızı rica edeceğim.ve göreceksinizki çoğu ekipmanda muazzam fiyat artışı olmuştur.yani teşvik edilirken soyuluyoruz desem abartılı olmaz.tamam muracat ettin , yararlandın diyelim.kaç kişi yararlanabiliyor?tahminen % 2-3 gibi, abartalım % 10 olsun.alanlarlar % 50 fiyatla alıyor . ya alamayan % 90 nı .ihtiyacı varki muracatta bulumnmuş..yani 10 kişiye %50 indirim, 90 kişiye % 30 zamlı satış.HESABINI SİZ YAPIN ARKADAŞLAR. ya bu nasıl teşvik.şahsen ben böle teşviğe taraf deyilim.evet arkadaşlar bu olumsuzluk nasıl çözülür.kime nasıl anlatılır, bizim maduriyetimiz nasıl giderilir gelin bunu çözmeye çalışalım...arkadaşlar çiftçiye kim ne satarsa hepsininde durumu çok çok iyidir.allah daha çok versin . ama bu şekilde deyil. her nedense çiftçilerde istisnalar hariç h,iç durumları iyi olmaz.neden acaba ? ....

Ynt: TEŞVİK DEMEK = ZAM DEMEKSE!.. HAYIR İSTEMİYORUZ.

Evet fiyatlarda artış epeyce oluyor.Mesela biz mibzer aldık hibe ile.Niyetlendiğimizde sorduğumuz mibzer 5,500liraydı.Ancak alırken fiyat 6,300 liraya çıktı..Ama faydasız birşey olduğunu açıkçası söyleyemem.En azından bizim çevremizde çokca faydalanan oldu,biz de dahil.Bence biraz da strateji hatası var bu hibe desteğinde.1000 liralık motorlu el tırpanı,o değerlerdeki çapa motorlarına başvurular neredeyse garanti kabul ediliyor.Bir romork kapsamda değil mesela,bugün en ucuzu 4000-5000 lira.Daha pahalı ürünlere öncelik verilmesi bence daha yararlı olacaktır.

köylü link=topic=37068.msg317480#msg317480 date=1293020156' Alıntı:
piyasan normal al dha hesaplı.fatura teşvik girdimi 10 liralık mal 50 lira oluyor.
yani arkadaşım bende işin tam orasındayım.teşvikle gelen zam suni olsa yani teşvik bitince fiyatta eskiye dönse sorun yok.ama giren çıkmıyor bizden.başka bir arkadaşımın dediği gibi bunun için iyi ekonomist olmamıza gerek yok.çok anlaşılır bişeybu.YA SANKİ ÇİFTÇİ DEMİRYOLU AĞININ SON İSTASYONU GİBİ ....GELENİ ALIYORUZ.....

18karatekin link=topic=37068.msg319272#msg319272 date=1293581041' Alıntı:
yani arkadaşım bende işin tam orasındayım.teşvikle gelen zam suni olsa yani teşvik bitince fiyatta eskiye dönse sorun yok.ama giren çıkmıyor bizden.başka bir arkadaşımın dediği gibi bunun için iyi ekonomist olmamıza gerek yok.çok anlaşılır bişeybu.YA SANKİ ÇİFTÇİ DEMİRYOLU AĞININ SON İSTASYONU GİBİ ....GELENİ ALIYORUZ.....
haklısın

en önemlisi parayı cebine koycan gidip pazarlık yapıp öyle alcan ben baharın 2000lt turbo pulverizatör aldım 9000lira hibeli alsaydım 15000 yarısı 7500 kdv masraflar 10000 i geçiyo yani acele etmeyip öyle alıcaz....

devir hesap devri iyce araştırmak lazım.bu durumlar takasla traktor alırkende oluyor

ali kuzu link=topic=37068.msg670668#msg670668 date=1356267095' Alıntı:
en önemlisi parayı cebine koycan gidip pazarlık yapıp öyle alcan ben baharın 2000lt turbo pulverizatör aldım 9000lira hibeli alsaydım 15000 yarısı 7500 kdv masraflar 10000 i geçiyo yani acele etmeyip öyle alıcaz....
tamamda dostum hangi çiftçinin elinde ekipman olacak peşin para oluyor.%70 tahmini krediyle alıyor.kooperatifler , ziraat bankası aslında bizim için var.ne hikmetse bizim cebe zararları var.