50 Başlık Yarı Açık Besi Yeri

Hayvancılıkla ilgili yazıları forumda yakından izliyorum ve takdir ediyorum.
Elektrik,yol,su sorunu olmayan kendimce çiftlik kurmaya uygun 2 dönüm yer var
Orada yarı açık besi yapmayı hedefliyorum başarabilirsem.
Düşüncem şu; sizinde fikrinizi alayım. 16*7 ebatlarında üç tarafı 3m yükseklikte duvarlarla cevirmek, üzerini kiremitle kapatmak. (ağır abinin ahırına benzer) Ön tarafını padoklara bölmek 4 eşit parçaya yada ihtiyaç kadar. yemlikleri kapalı kısma ve kapalı kısmın tam karşısına yapayım düşünüyorum.
Padokların kurulacagı alanıda 3 tarafı kapalı sundurmanın dışındaki kısım gene 15*15 olsun diyorum.
Bu alanın 50 baş hayvan için yeterli olacağını düşünüyorum.
Bazı forumlarda yarı açık sistemler için kapalı alan 2m2 açık gezinti alanı 4 m2 diye yazıyor. Benim yapmayı duşunduğum alan 6 sunudurma+15*=21*15=açık ve kapalı alan toplamı 315 metre eder. sizce uygunmudur, yada başka bir öneriniz varmı?
Sizinde konu ilgili fikirlerinizi bekliyorum.
Açık ve sunudrma alanının toplamı 315 m2

Ynt: 50 Başlık Yarı Açık Besi Yeri

Forumda hayvancılıkla uğraşan çok arkadaş var ve hepside işlerininde uzman.
Nasrettin hocanın meşhur fıkrasını hepimiz biliriz.
Damdan düşen adam, hani hoca demiş ya bana damdan düşen adam bulun.
Bizde sorumuzu damdan düşenlere yada hala damda düşmeden durabilenlere soralım dedik. Sorumuzu sorduk, sorduk da cevap alamadık.
Acaba benmi sabırsızım, aceleciyim.
Sevgili arkadaşlar beklemeye devam etmekteyim.
Forumdaki arkadaşlar bu işi yıllardır yapan arkadaşlar ve eksiklikleri,yanlışlıkları en iyi onlar yani işin mutfağında pişmiş olanlar bilir.
Diyerek sorumuzu sorduk ve katkılarınız bekliyoruz.
Şen ve esen kalın Allaha emanet olun.

otuz çarpı on iki metre yer elli başlık besiye ufak geliyor en az yem yiyecekleri yer besi başına doksan santim olmalı pedok araları yedişer metre onbirer tane kapatıyoruz ufakken iyi fakat büyüdükçe dar geliyor ama şak şak yaptırırsan yedi metreye on bir adet sıgabilir derim sonra elli çarpı oniki yap kuzey tarafını kapat ama sakın olaki avlu duvarı çevirme tel örgü ile çevir yazın sıcak mahvediyor takıldıgın yerde yardıma hazırım fazla masraf etmemen için hertürlü yerdıma hazırım 0 535 417 5306

mstafa link=topic=37137.msg315299#msg315299 date=1292421220' Alıntı:
otuz çarpı on iki metre yer elli başlık besiye ufak geliyor en az yem yiyecekleri yer besi başına doksan santim olmalı pedok araları yedişer metre onbirer tane kapatıyoruz ufakken iyi fakat büyüdükçe dar geliyor ama şak şak yaptırırsan yedi metreye on bir adet sıgabilir derim sonra elli çarpı oniki yap kuzey tarafını kapat ama sakın olaki avlu duvarı çevirme tel örgü ile çevir yazın sıcak mahvediyor takıldıgın yerde yardıma hazırım fazla masraf etmemen için hertürlü yerdıma hazırım 0 535 417 5306

Mustafa bey, açık yürekliilikle zaman ayırıp tecrübelerinizi paylaştığınız için çok teşekkür ederim.
Sanıyorum sizin yeriniz 30*12 ve oneriniz 50*12 boyle olmasada 25*24 olsa yemliklerin uzunlu arttırılsa nasıl olur? yoksa bir taraf icin 12m olması mukemmel sonuc oldugu icin mi?
Yardımlarınızdan dolayı tekrar tekrar teekkur ederim.

benim bulundugum yerin konumu öyle öylede olmasa gördügüm işletmelerde kuzeyi kapatmayan işletmeci randıman alamadı çogu zarar etti benim acizane fikrim bu eger yerindogu batı istikametinde ne kadar uzun olursa o kadar iyidir derim ornegin 50ye 6 bile yapsan olur fakat saman ve yem açıkta kaldıgı için saman çok telef olmakta 6metrede yarım metresi yemlik bir metrede önlerinden yem verme yeri geriye kalan yem yeme ve gezinti yeri pedoklarıda 25 ila 30 m yetmetedir yani 7 ye 30 yakın yerde iseniz otobüse binip gelin misafirim olun burada bazı işletmeleri gezdireyim sonra havalar ısının cahemen almaya başla
faizs,z kredi devam etmekte iken yararlan derim 2150 tl para vermekte bunuda degerlendir az para sayılmaz

Mustafa bey, tekrardan teşekkur ederim. Sizin 12*30 olan yerin kuru ot ve yem depolarıda içerisinde mi? Bunun kaç m2 si depo olarak kullanılıyor? Birde ben yazları mera hayvancılığı yapmak istiyorum. Bizim oralarda yaylım çok güzeldir. Yazın en kötümser tahminle 6 ay 1 Gram yem vermeksizin çok güzel kilo alır. Kışın yedirmek gerekir, Geri kalan zamanlarda da gene doyar kış hariç.
Şen ve esen kalın Allaha emanet olunuz.

n_cebeci link=topic=37137.msg315495#msg315495 date=1292449221' Alıntı:
Mustafa bey, tekrardan teşekkur ederim. Sizin 12*30 olan yerin kuru ot ve yem depolarıda içerisinde mi? Bunun kaç m2 si depo olarak kullanılıyor? Birde ben yazları mera hayvancılığı yapmak istiyorum. Bizim oralarda yaylım çok güzeldir. Yazın en kötümser tahminle 6 ay 1 Gram yem vermeksizin çok güzel kilo alır. Kışın yedirmek gerekir, Geri kalan zamanlarda da gene doyar kış hariç.
Şen ve esen kalın Allaha emanet olunuz.
senin fikrin daha güzel bundan sonra yapılacak en iyi mera hayvancılıgı et fiatları günden güne düşmekte 14 tl ye kesmekteler 33 tl ye yem 30 krş saman yedirmekle bu işin içinden çıkamayız fakat eldeki sermayeyi kayıp etmeme ugruna mücadeleye devam edecegiz bu bir ab taktigidir bizi ucuz ete alıştıracak ülkemiz hayvanını bitirecekler daha sonra verdikleri ucuz etlerin bedelini mislisi ile çıkarttıracaklar sonra ülkedeki büyük işletmeler ayakta kalacak ve onların dedikleri olacak bizim gibi ufak işletmeler yem saman parasını hesap edip işin içinden çıkamayıp işi bırakacaklar fakat senin gibi merada güdüp 6 ay yem vermeyenler azda olsa para kazanacaklar bizim işletmede saman ve yem deposu 12 30 un içierisinde sadece pancar posası dışarıda kolaygelsin

Mustafa bey, hayvancılık alanında da diğer alanlarda olduğu gibi büyük hayvancılık şirketleri kuruluyor,kurulmaya da devam edecek. Ülkemizde 1000-2000 başlık çiftlikler kuruluyor.
Daha dünya devleri bu alanda ülkemize gelmediler.
Esas dünya devleri gelmeye başlayınca sorun başlayacak.
Dünyada 100.000 başlarla ifade edilen üreticiler var.
Onların Türkiye pazarına girdiğini düşünün;
Hep sorulurya bu gidiş nereye diye.
Bu gidiş...
Diğer alanlarda kurulan dev alış veriş merkezleri,
nası lk;i Nalburcuyu, Bakkalı, Kasabı, Terziyi, Manavı bitirdi.
Küçük esnafı tezgahtar haline dönüştürdü.
Çok kısa bir zaman sonra köylülerimizde buyük çiftlik sahiplerinin yanında ya bakıcı yada sözleşmeli çiftçilikle kendi mallarıyla kendi yerlerinde onların işçisi olacaktır.
Peki bundan kurtuluş yok mu?
Elbette var.
Çiftçiler örgütlenecekler, Koop.ler kuracaklar, birleşip işletmerini büyütecekler ve onların karşısına hazırlıksız çıkmayacaklar.
Aksi halde kaçınılmaz son mutlaka gelecektir.

Selam... Bu konuda pek bişey yazamıyorum, nedeni ise hayaller geniş, eylemler imkansız kalıyor.. Size bahsettiğim gibi bizdeki bir aile işletmesi ve babam ne kadar geniş düşünebiliyorsa işler o kadar büyüyebiliyor..:) Bu açtığınız konuda çok fikri ve önerisi olan arkadaş vardır, biraz zaman bırakırsanız bilgilendirileceğiniz kesin. Mustafa Amcaya teşekkürler.

nailyetek link=topic=37137.msg315632#msg315632 date=1292511541' Alıntı:
Selam... Bu konuda pek bişey yazamıyorum, nedeni ise hayaller geniş, eylemler imkansız kalıyor.. Size bahsettiğim gibi bizdeki bir aile işletmesi ve babam ne kadar geniş düşünebiliyorsa işler o kadar büyüyebiliyor..:) Bu açtığınız konuda çok fikri ve önerisi olan arkadaş vardır, biraz zaman bırakırsanız bilgilendirileceğiniz kesin. Mustafa Amcaya teşekkürler.
sayın muhtarım bu kadar tevazuya gerek yok biz işletmeyi yaptık fakat inşaat yapmakla iş bitmiyor hayvan alımında sınıfta kaldık daha baharın ziyaretine gelecegim bana hayvan alım konusunda yardım edecegini umut ederim babalar sadece agır ve emin adımlarla ilerlemeyi yeğlerler topugundan fazla suya batmamayı düşünürler sadece siz ogullara suyu görünce babaların ayagına suyun kenarına gelince bir çivt çizme giydirip babaların önünden kendinde yürümekle olacaktır sizler hayvanlara ne kadar çok ilgi gösterirseniz hayvanlarla daha haşır neşir olursanız babalarda o kadarsize güvenip işletmeyi büyütme gayretine gierler yo malları alıp gelir sabah erken kalkması sagması yemlemesi zor gelir anneye inek sagmasını babayada danalara bakmayı sararsan baba senin tekerleklerin altısına birden takozu kor degil bir adım bir karış bile ilerleme imkanımız olmaz

mstafa link=topic=37137.msg315706#msg315706 date=1292524999' Alıntı:
sayın muhtarım bu kadar tevazuya gerek yok biz işletmeyi yaptık fakat inşaat yapmakla iş bitmiyor hayvan alımında sınıfta kaldık daha baharın ziyaretine gelecegim bana hayvan alım konusunda yardım edecegini umut ederim babalar sadece agır ve emin adımlarla ilerlemeyi yeğlerler topugundan fazla suya batmamayı düşünürler sadece siz ogullara suyu görünce babaların ayagına suyun kenarına gelince bir çivt çizme giydirip babaların önünden kendinde yürümekle olacaktır sizler hayvanlara ne kadar çok ilgi gösterirseniz hayvanlarla daha haşır neşir olursanız babalarda o kadarsize güvenip işletmeyi büyütme gayretine gierler yo malları alıp gelir sabah erken kalkması sagması yemlemesi zor gelir anneye inek sagmasını babayada danalara bakmayı sararsan baba senin tekerleklerin altısına birden takozu kor degil bir adım bir karış bile ilerleme imkanımız olmaz
Mustafa Amca; taş toplama ve fırlatma makinası aldın galiba,:) hayırlı olsunda.. taa Isparta dan Kütahya ya isabetli atışlar yapmışsın tebrik ederim.. Kafa göz ne varsa kırdın ya, canın sağolsun be Abim.. ))) Biz alışkınız, hayat mücadelesine devam..Her ne şartlarda ve nerde olursak olalım. İnadına üretim, inadına çalışma..
Yorumun ve nasihatlerin için ayrıca teşekkürler.. Yukarıda yazdıklarım şakaydı. fırça bile atsanız nasihat sayarız .. saygılar benden..
Her daim dostlarıma kapım açıktır, beklerim..

nailyetek link=topic=37137.msg316163#msg316163 date=1292627358' Alıntı:
Mustafa Amca; taş toplama ve fırlatma makinası aldın galiba,:) hayırlı olsunda.. taa Isparta dan Kütahya ya isabetli atışlar yapmışsın tebrik ederim.. Kafa göz ne varsa kırdın ya, canın sağolsun be Abim.. ))) Biz alışkınız, hayat mücadelesine devam..Her ne şartlarda ve nerde olursak olalım. İnadına üretim, inadına çalışma..
Yorumun ve nasihatlerin için ayrıca teşekkürler.. Yukarıda yazdıklarım şakaydı. fırça bile atsanız nasihat sayarız .. saygılar benden..
Her daim dostlarıma kapım açıktır, beklerim..
yooooo sizlere fırça atmak şöyle dursun eleştirmek bile haddimize düşmez çalışanların her zaman yanındayız sadece acizane fikirlerimizi belirttik bu her zaman böyle oluyor benimde başımdan geçtigi için öyle yazdım şimdi babaların sözleri acı gibi gelebilir fakat ortadan kayıpolunca o zaman kıymetleri anlaşılır şimdi bazan baba sende bir sus deriz bir zaman sonra keşke babam olsada şu konuyu ona bi danışsam deriz fakat baba gideli on sene olmuştur ararda bulamayız inşaallah şu danaları kestirelim o zamanada havalar birazcık ısınır ziyaretine gelmeyi düşünmekteyiz nasipse hesaplar tutarsa bir kaç tane dana alırız konuyu başka yere taşıdık konuyu açan arkadaşımıza haksızlık etmeyelim o arkadaşımızada her konuda yardımcı olacagımıza emin olabilir tabii elimizden geldigi kadarıyla

mstafa link=topic=37137.msg315706#msg315706 date=1292524999' Alıntı:

Konuya sadece ilgili olduğum için baktım ve yazılarınız ilgimi çekti sizde galiba ya bir tane yada birden fazla oğlan var ya tek oğlan size inanıyor üstünüze yıkıyor işleri yada birden fazla var birbirlerine inanıyor Nail muhtarın çalışkan azimli ve başarılı oldg forumda bilmeyen yok ya forumdaki paylaşımlarını görmediniz yada muhtar hakkında fazla bilgiye sahip degilsiniz evinizdeki hayvan varlığınızdan bilgim yok ama baya kalabalık veryansın ettiğinize göre oğlanlarden dertlisiniz galiba diğer konularda bankadan kredi falan çekiyoruz demiştiniz bu yazınızda hayvanları almışsınız ama ortada yine oğlanlar yok hala yatmaktalar galiba ne diyelim gençlik sizde genc olmadınızmı sizinde başınızdan geçti gelen hayvanlarada bakmak size kalmış nediyeyim allh bütün oğlanlara siz gibi baba nasip etsin :)

Ağır abi link=topic=37137.msg316252#msg316252 date=1292673161' Alıntı:
Konuya sadece ilgili olduğum için baktım ve yazılarınız ilgimi çekti sizde galiba ya bir tane yada birden fazla oğlan var ya tek oğlan size inanıyor üstünüze yıkıyor işleri yada birden fazla var birbirlerine inanıyor Nail muhtarın çalışkan azimli ve başarılı oldg forumda bilmeyen yok ya forumdaki paylaşımlarını görmediniz yada muhtar hakkında fazla bilgiye sahip degilsiniz evinizdeki hayvan varlığınızdan bilgim yok ama baya kalabalık veryansın ettiğinize göre oğlanlarden dertlisiniz galiba diğer konularda bankadan kredi falan çekiyoruz demiştiniz bu yazınızda hayvanları almışsınız ama ortada yine oğlanlar yok hala yatmaktalar galiba ne diyelim gençlik sizde genc olmadınızmı sizinde başınızdan geçti gelen hayvanlarada bakmak size kalmış nediyeyim allh bütün oğlanlara siz gibi baba nasip etsin :)
aminnnnnnnnnnnnnnnnnnn

Asgerden geldikten bir sene sonra evlendim birsene sonra ailem alma dedi halde evlatlıktan ret ederim dedi halde 12 koyun aldım getirdikten bir hafta sonra ikisi öldü hasdaymış.
5 sene bir fiil peşinde gezdim birtane yardım eden olmadı baba beni ilgilendirmez dedi birgün gitmedi. bu süre zarfında köyde kaldın şehre gitmedin diye hanımdanda olduk ayrıldık..
5 senede koyun kuzu 160oldu erkekleri satıp dişi alarak çovaltdım koçu içinden çıkarmadım.
yakınlarda bir köye gitdik kurbanlık almaya tabi ben konuşmuyorum baba konuşuyor..
anlatıyor bende bu işle uraştım 5 sene çoban olmadından satmak zorunda kaldım ben bizim olan peşinde geze geze osandık yıldık satmak zorunda kaldık diyorr.ama birgün gitmişli yok..
keşke yardım etseydi gitseydi şimdi satmazdım şimdi matdi olarak daha güzel yerlerdeydim ah ah içimde hala koyun uhdesi var keşke sizin babalar gibi banada yardım eden olsa.
şunuda inkar etmeym babam kışlık yemde desdek çıktı