Traktör satışı 3’e katlandı!

haber-_2010_429639-1.jpg

Tarım sektöründe çiftçinin nasıl bir gidiş içinde olduğunu ortaya koyan göstergelerden biri de kuşkusuz traktör satış rakamlarıdır.
Yıllardır görülmüştür ki, eğer çiftçinin durumu iyi ise traktör satışları artar, kötü ise düşer.
Siyasiler de bu tabloya bakarak çiftçinin nasıl bir yıl geçirdiğini ortaya koymaya çalışır, değerlendirmesini buna göre yapar.
2010 için nedense böyle bir değerlendirme yapılmadı.
Otomobil ve beyaz eşya satışlarına değinen oldu ama traktör satışları hiç gündeme getirilmedi.
Oysa rakamlar çok çarpıcı!

SON 3 YILIN REKORU…
Dün traktör üretim, satış ve ihracat rakamlarını inceledim. Şimdi bulduğum verileri aktarayım ve üretim rakamlarını vereyim.
2010 yılının ilk 11 ayında traktör üretimi 27 bin 546 adet olarak gerçekleşti ve 2009’un aynı döneminde 13 bin 242 adet olan üretim rakamına göre yüzde 108 oranında artış gösterdi.
Bu üretimin 25 bin 676 adedini Türk Traktör, bin 869 adedini Hattat firması gerçekleştirdi, 11 ayda kapasite kullanım oranı yüzde 66, son kasım ayı itibarıyla kapasite kullanım oranı da yüzde 78 oldu.
Son 11 ayda traktör satışı ise; ocakta 714, şubatta 903, martta bin 432, nisanda bin 653, mayısta bin 736, haziranda bin 673, temmuzda bin 613, ağustosta bin 527, eylülde 2 bin 351, ekimde 2 bin 787, kasımda 2 bin 656 olmak üzere toplam 19 bin 45 adet olarak gerçekleşti.
2009’un ilk 11 ayında traktör satışı toplamının 6 bin 575 adet, 2009’un tamamında 7 bin 290 adet ve 2008’de toplam 14 bin 621 adet olduğu dikkate alındığında, 2010’da son 3 yılın satış rekorunun kırıldığı anlaşılıyor.
Üstelik.
2010’un ilk 11 ayında geçen yılın aynı dönemine göre traktör satışının neredeyse 3’e katlandığı ve artış oranının yüzde 190’ı bulduğu görülüyor.

İHRACAT YÜZDE 13 ARTTI…
Üretim ve iç satışta olduğu gibi, 11 aylık traktör ihracatında da artış var.
2010’un ilk 11 ayında ihraç edilen traktör sayısı 8 bin 628 adet ve geçen yılın aynı dönemine göre ihracattaki artış oranı yüzde 13. Bu arada toplam ihracatın 8 bin 338 adedinin Türk Traktör, 290 adedinin Hattat firması tarafından gerçekleştirildiğini ve bu rakamlarla en çok otomotiv ihraç eden firmalar arasında Türk Traktör’un sekizinci ve Hattat’ın 14.sırada yer aldığını da belirteyim.

BURSA TERSİNE GİTTİ!..
Ülke genelinde ne kadar kayıtlı traktör bulunduğunu merak edenler için rakamı söyleyeyim.
2010 Eylül sonu rakamlarına göre, ülkemizdeki kayıtlı toplam 14 milyon 866 bin 319 adet motorlu kara taşıtından 1 milyon 390 bin 6 adedini traktör oluşturuyor. Son 3 yıla bakıldığında da 2008’de 1 milyon 358 bin 577 adet olan toplam traktör sayısının, 2009’da 1 milyon 368 bin 32 adede ve 2010’da 1 milyon 390 bin 6’ya çıktığı görülüyor.
Bursa’da ise eylül sonu rakamlarına göre kayıtlı toplam 530 bin 859 adet motorlu kara taşıtı içinde 50 bin 678 adet traktör bulunuyor.
Bursa traktör sayısında iller arasında Manisa (67 bin 908 adet) ve Konya’nın (63 bin 871 adet) ardından üçüncü sırada yer alıyor.
Bu sıralama Bursa açısından olumlu olarak değerlendirilebilir ancak bir başka tablo var ki, içler acısı!
Çünkü bu tablo Bursa’da 2008 yılında 51 bin 267 adet, 2009’da 50 bin 970 adet ve 2010’da 50 bin 678 adet olan toplam traktör sayısının son 3 yıldır sürekli düşüş gösterdiğini, dolayısıyla Bursa çiftçisinin gerileme içinde olduğunu ortaya koyuyor.
Ülke genelinde ve bir çok ilde son 3 yılda traktör sayısı artarken Bursa’da son 3 yılda traktör sayısının sürekli azalması başka nasıl izah edilebilir ki?

Ynt: Traktör satışı 3’e katlandı!

ben kendi bölgeme baktığımda yeni traktör alanların çoğunluğu işleri bozuk olanlar elindekini satıp borcunu kapatıyo nasıl olsa traktör bayileri krediyi falan ayarlayıp plakayı takıyo ama ertesi yıl ödeme zamanı gelince ya traktörü yada tarlasını satıyo bence bide kaç kişi sıfır traktör aldı ödeyemede yada neyle ödedi bide bunu araştırsınlar.

çiftçi 2000 yılından beri para kazanamıyor.haliyle eldeki traktörler eskidi.yenisi alınamadı.bugün tek kar sağlayan şey canlı hayvan varlığı.bir inek 7000.bir erkek buzağı 2000.kuzulu koyun 1000.elde eski bir traktör varsa.hele birde fiat sa ölüsü dirisi para ediyor.sıfır traktör almak hayvanı olan için zor değil.başka yerleri bilmem burada hayvanı olan parladı. üç inek yada 20 koyun satan 20 000 tl denkliyor.fiat 480-mf 240 gibi bir traktör 14-15 ediyor.daha kredi almadan sıfır traktör çekiyor.

traktör satışlarını tetikleyen bir unsurda yerli traktör firmalarındaki artış, ithal firmaların bir çoğu
yaklaşık 95 hp ye kadar olan traktörlerini yada bir çok parçasını uzak doğuda üreterek traktör
fiyatlarını düşmesine sebep oldu bu kadar traktör satılmasına rahmen hiç bir firma elimde traktör yok
bir kaç ay sonra teslim ederim demedi ve halen bizim burda bir traktör bayiisinin elinde 50 yi geçik
0 traktör var. durumu biraz iyi olan insanlar usta ve parçacı ile uğraşmak istemediğinden
traktörünü değiştiriyor. verdiği traktör ile aldığı traktör aynı özelliklerde olan çok çiftçi var, sadece model yükseltiyor.

Vallah kampanyalar falan filan derken gerçektende patladı. Bizim buralarda da çok satış var. Ama nasıl alırlar nasıl öderler bilemiyorum. Bizim köye sadece 3 tane sıfır şurda 3-4 ay içinde girdi. Gerçi bizim köyden alanlar sağlam adamlar onlara koymaz. Ama başka yerlerde de çok satış var onlar nasıldır bilemiyorum. Şimdi Euro3 motorlarda şart olunca tüm firmalar Euro2 motorlu traktörlere kampanya yapıyor. Ellerinde kalmasın diye.

alipasalierkan link=topic=37145.msg315315#msg315315 date=1292426484' Alıntı:
Vallah kampanyalar falan filan derken gerçektende patladı. Bizim buralarda da çok satış var. Ama nasıl alırlar nasıl öderler bilemiyorum. Bizim köye sadece 3 tane sıfır şurda 3-4 ay içinde girdi. Gerçi bizim köyden alanlar sağlam adamlar onlara koymaz. Ama başka yerlerde de çok satış var onlar nasıldır bilemiyorum. Şimdi Euro3 motorlarda şart olunca tüm firmalar Euro2 motorlu traktörlere kampanya yapıyor. Ellerinde kalmasın diye.
bizim köyde 2010 yılında 7 adet nh(td80,td65,tt65b,55-56 2 adet,tt55 iki adet).1 adet tümo (50-45 klasik)alındı.bunların içinde peşin de var kredili de.euro 2 ler türkiyede yasaklanınca başka devletlere ihraç olur tahminim.bağzı arkadaşlar dalgalı faizle kredi kullandı.5 yıl içinde ekonomik göstergelere bozulur.faiz fırlarsa taksitler yükselir.ödemesi zor olur.

Arkadaslar aslında traktor satıslarının katlanmasındakı ana sebep bence cıftcının zor durumda olmasıdır su an bıldıgım kadarıyla cevremde traktor yenılıyenler %90 acıl borclarını kapatmak ıcın elındekı motoru galerıye verıp aldıgı paranın bır kısmını yenı motora pesınat odeyerek bır kısmınıda acıl borclarını kapatarak degerlendırmek suretıyle borcunun vadesını uzatmak durumunda kaldı yarın ola hayrola mantıgı ıle en azından onumuzdekı harman sezonuna ertelettıler yanı aslında satısların katlanması dıye bırsey yok ortada sadece eskıyle yenı yer degıstırıyor yanı tıpkı hukumetın işsizlige son deyıpte halı hazırda calısan sozlesmelı personellerı kadroya gecırıpte işte vay efendım su kadar kişiyi işe aldık demesı gıbı bısey bu sonunda yenı traktorun odeme gunu gelıncede onu satıp tekrar yenısını alıyor bu iş vatandas belını dogrultana kadar gıdıyor kazanan kım oluyor tabıkı galerıcı ve traktor fabrıkaları kısacazı bız cıftcıler olarak omuzlarımızla yırtınarak bırılerını havaya kaldırıyoruz kaldıramayıncada tarlada elden gıdıyor tapanda ( not= benım erık agacından yaptıgım cevresıne demır attırdıgım altınada tırmık yaptırdıgım 2,65 cm tapan 14 yıldır duruyor masallah allah tırmıgının dısıne tas degırmesın hep yumusak topraklarda kullanayım)

arkadaslar sıfır traktorlerdekı patlamanın sebeplerinden biride 2.el traktorlerın cok pahalı olması mesala 97 model 8066 çift çeker ediyo 40 bin sıfır 82 80 tumosan 2011 model 47 bin bende olsam ıkıncı eli verip sıfır alırım

BEnce de bu artışın sebebi ikinci ellerin yuksek olması 80 hp- sıfır 50 bin ikinci eli 40 ne gerek war bide ikinci el kredileri yuksek sıfırların ki daha kolay alımlı bazen sıfır almak daha cazip ama şuan piyasa güzel hayvan fln ama duşerse iki sene sonra bu hayvanlar yada çiftçinin ektiği bunlar iki seneye icradan toplanır :D