çiftçilerden mazotta ötv kalksın kampanyası..

ÇİFTÇİ-SEN Genel Başkanı Abdullah Aysu, kampanya öncesinde yaptığı basın açıklamasında, Türkiye ' de tarım yapmanın gün geçtikçe zorlaştığını, küçük ve orta ölçekli çiftçiler için tarım yapmanın imkansız hale geldiğini söyledi.

Çiftçiye verilen desteğin yetersiz olduğunu ileri süren Aysu, şöyle konuştu:

' ' Binbir çileyle ürettiğimiz ürünlerimizde kullandığımız üretim girdileri olan mazot, tohum, gübre, ilaç, kredi faizleri, su ve elektriğin fiyatı sürekli artıyor. Ürün fiyatı ise yerinde sayıyor. Bir yandan şirketler üretim girdilerine zam yapıyor diğer yandan hükümet üretim girdilerine yüksek oranlı ÖTV ve KDV vergileri uyguluyor. Bir kısmımız banka kredilerinin borç, icra kıskacında can çekişiyor. Onları gören bazı meslektaşlarımız üretime devam etmekten çekiniyor. Toprakları işleten çiftçi sayısı her geçen gün azalıyor. ' '

Lüks tüketim malları için konulan ÖTV ' nin, çiftçilerin üretim için kullandığı mazotta da uygulandığını ifade eden Aysu, şunları belirtti:

' ' Biz çiftçiler mazotun tarımsal üretimde kullanılmasını hükümetler gibi tüketim olarak görmüyoruz. Çünkü mazot ile üretim yaparız. Üretebilmemiz için mazotun zorunlu olduğunu düşünüyoruz.

Üretime devam edebilmek için kullanmak zorunda olduğumuz mazota uygulanan ÖTV ' nin kaldırılmasını talep ediyoruz. Tüm Türkiye ' de Çiftçi Sendikaları Konfederasyonu olarak mazotta ÖTV ' nin kaldırılması için bir imza kampanyası başlatma kararı aldık. ' '

Basın açıklamasının ardından mazottan ÖTV ' nin kaldırılması için Denizli Delikliçınar Meydanı ' nda imza kampanyası başlatıldı.

HAYDİ SENDİKAYA destek bizde başlatalım..

Ynt: çiftçilerden mazotta ötv kalksın kampanyası..

Otomobilde ötv %10 inmişti.bir zamanlar.tarım aletlerindede kdv %10 inmişti.neler oldu biliyormusun.fabrikalar çaktırmadan %10 zam yaptı oldu bitti.

akaryakıtta da şirketler indirim kadar zam yapar olur biter.yani bizi indiren bir durum yok.konu kapanmıştır.indirim yaptıktan sonra et balık kurumunun halka perakende et sattığı gibi.her vilayet merkezinde bir noktada devlet kendi eliyle indirimli mazot satarsa şirketlerde fayiş zam yapamaz.

TT 55 link=topic=37194.msg315651#msg315651 date=1292514438' Alıntı:
Otomobilde ötv %10 inmişti.bir zamanlar.tarım aletlerindede kdv %10 inmişti.neler oldu biliyormusun.fabrikalar çaktırmadan %10 zam yaptı oldu bitti.

akaryakıtta da şirketler indirim kadar zam yapar olur biter.yani bizi indiren bir durum yok.konu kapanmıştır.indirim yaptıktan sonra et balık kurumunun halka perakende et sattığı gibi.her vilayet merkezinde bir noktada devlet kendi eliyle indirimli mazot satarsa şirketlerde fayiş zam yapamaz.
bizim zenginler unayık devlet indirsede onlar çıkardır yine aynı olur ali abi dediğin gibi
ama bence akaryakıtta ötvyi kaldırsınlar tmm kdv alınsın ama ötvye gerenk yok bence..

DoYRaNLı link=topic=37194.msg315666#msg315666 date=1292517909' Alıntı:
Topluca bi gösteri yada eylem olursa ses getirebilir,Hükümet köylünün OYUndan vazgeçemez,sesini duyursanda,anlamak isteyen duyar,yoksa 45 saniyelik haber olursunuz,,,

gösteri yaparsan doğru içeridesin.en iyisi imza tehlikeli iş artık hak aramak

araştırdım bu sendika kapatılmış yakın zamanda ama terar faliyete geçmiş.olsun sesimiz duyulsunda bizler duyuramıyoruz hemen siyasaset kilit vur. seçime herkes unutur mutlu ve huzurlu olur.

sendika, eylem olaylarını özel sektörde fabrikada çalıştığım için biraz bilirim. biz mesela üretimi durdurmakla, yavaşlatmakla, bozuk ürün çıkarmakla tehdit ederek bi çok şeyi elde edebiliyoruz. bu imkanımız var.

mükemmel şekilde örgütlenip, yasal olarak eylem yapmak her zaman çok iyi ses getirir. hatta pankartlar açılıp, çok kalabalık şekilde eylem yapmak çok etkili bi yöntemdir.

ama bunun için birini tehdit ederek eylem yapmak gerekir ve biz çiftçiler olarak kimi neyle tehdit edicez.

mesela herkez diyebilir mi hadi bakalım bu sene ben buğdayımı satmıyorum veya tarlalarımın yarısı ekmiyorum. zaten bi çok çiftçi kıt kanaat borç içinde yaşamını sürdürmeye çalışıyo.

aslında şundan eminim; 2 sene kimse kesinlikle tarlasını ekmese üçüncü sene tüm herşey mükemmel olur. ama bunun için insanların imkanları ve mükemmel şekilde örgütlenmek esastır

senol_84 link=topic=37194.msg315795#msg315795 date=1292574181' Alıntı:
sendika, eylem olaylarını özel sektörde fabrikada çalıştığım için biraz bilirim. biz mesela üretimi durdurmakla, yavaşlatmakla, bozuk ürün çıkarmakla tehdit ederek bi çok şeyi elde edebiliyoruz. bu imkanımız var.

mükemmel şekilde örgütlenip, yasal olarak eylem yapmak her zaman çok iyi ses getirir. hatta pankartlar açılıp, çok kalabalık şekilde eylem yapmak çok etkili bi yöntemdir.

ama bunun için birini tehdit ederek eylem yapmak gerekir ve biz çiftçiler olarak kimi neyle tehdit edicez.

mesela herkez diyebilir mi hadi bakalım bu sene ben buğdayımı satmıyorum veya tarlalarımın yarısı ekmiyorum. zaten bi çok çiftçi kıt kanaat borç içinde yaşamını sürdürmeye çalışıyo.

aslında şundan eminim; 2 sene kimse kesinlikle tarlasını ekmese üçüncü sene tüm herşey mükemmel olur. ama bunun için insanların imkanları ve mükemmel şekilde örgütlenmek esastır
ok-*-skatılıyorm...

aslında herşey çok daha güzel olabilir en azından gerçekten tatmin edici bir seviyeye gelebilir. bir çiftçi eylem yapsa en fazla neyini kaybeder ki.

biz yaptığımız eylemlerde işten çıkartılma tehlikesiyle karşı karşıya kalıyoruz ve çıkartılma oluyorda.

biz de de kıt kanaat geçinen kirada oturan insanlar var.

aslında sağlam bi şekilde örgütlenilse çok güzel şeyler olur. mesela imkanı olanlar kasıtlı şekilde arazisinin bi kısmını ekmese, köy arazsinin yarısı ekilmese mesela.

bi kıvılcım olsa, hareket bi yerden başlasa inanın çiftçinin peşinden gübre, tohum, zirai ilaç, traktör fabrikaları da gelir. çünkü çiftçinin üretim yapmaması onların da ekmeğine taş koyulmuş olması sonucu getirir, onlar da zor durumda kalır.

ama çok zor tabi ki.

birlik olmak çok güzel bunun siyasetle algılanmaması gerekir.mazota zam gelmiş gübreye zam gelmiş diyorsun bundan iyi hükümet mi var deyip çıkıyorlar bunun hükümetle ilgisi yok birlik olmanın sesini çıkarmanın siyaseti olmamalı.iyi yaptıgı alkışlanmalı, her icraat iyi ol,cak insanlar mutlu olcak diye birşey yok.evet akaryakıt zammı tüm insanların canını yaktı taksi ücretlerine dolmuş otobüs ücretlerine hayatın her dalına yansıyor.aldıgın ücret kazandıgın ürettiğin benzin zammına mazot zammına gübre zammına endeksli degil bunlar zam geldi sizede zam yapalım kimse demiyor.bu yüzden bu konuda her konuda hükümet siyaset meselesi yapmadan konuyu ters mercilere çekmeden hakkımızı aramalıyız.bu hakkı hak aramayı nasıl olsa birileri duyar çözüm yolu araştırılır.hemen eskiyi örnek verip kısa fikirli düşünceyle yola çıkılmamalalı.......

bence butun cifci arkadaslar kendi memleketlerınde traktorlerıyle greve gitmeleri lazım mesela ıyı hatırlıyorum aksarayda suleyman demirel kampusu acılsı vardı ve suleyman demırel acılısa gelmısdı ve o ara pancar fiyatları cok ucuz du ve aksarayda pancar eken cifci dostlar süleyman demirel gelirken traktorlerle gelecegı yolda hıc unutmam grev yapmısdık yoları kapamısdık traktorlerle

köylü link=topic=37194.msg315805#msg315805 date=1292576131' Alıntı:
birlik olmak çok güzel bunun siyasetle algılanmaması gerekir.mazota zam gelmiş gübreye zam gelmiş diyorsun bundan iyi hükümet mi var deyip çıkıyorlar bunun hükümetle ilgisi yok birlik olmanın sesini çıkarmanın siyaseti olmamalı.iyi yaptıgı alkışlanmalı, her icraat iyi ol,cak insanlar mutlu olcak diye birşey yok.evet akaryakıt zammı tüm insanların canını yaktı taksi ücretlerine dolmuş otobüs ücretlerine hayatın her dalına yansıyor.aldıgın ücret kazandıgın ürettiğin benzin zammına mazot zammına gübre zammına endeksli degil bunlar zam geldi sizede zam yapalım kimse demiyor.bu yüzden bu konuda her konuda hükümet siyaset meselesi yapmadan konuyu ters mercilere çekmeden hakkımızı aramalıyız.bu hakkı hak aramayı nasıl olsa birileri duyar çözüm yolu araştırılır.hemen eskiyi örnek verip kısa fikirli düşünceyle yola çıkılmamalalı.......

aynen kardeşim siyasetle, başa kimin geldiğiyle kesinlikle alakası yok. burda amaç ses çıkartmak, mesajı iletebilmek.

kim gelirse gelsin ben ses çıkartılmadığı sürece bir iyileştirme yapılacağına inanmıyorum

aslında buraya hükümet yetkilisi,muhalefet yetklisi,akaryakıt sektöründen,TMO dan, tarım krediden, traktör fabrikalrından, tarımla ,sanayi ile ugraşan her kesimden,bankalardan vs birer temsilci ile katılmaları çok güzel olur. demi arkadaşlar .....

arkadaşlar haklısız ama bizim işimizi kim çözecek elbetteki siyasiler dolayısıyla hükümet onun için bi yerden başlamak lazım hatta ben çiftçi olarak ben hiç birinize güvenmiyorum deyip boşa atalım her halde tüm partilerde bi soru işareti bırakırız.

keykubat link=topic=37194.msg315814#msg315814 date=1292577086' Alıntı:
arkadaşlar haklısız ama bizim işimizi kim çözecek elbetteki siyasiler dolayısıyla hükümet onun için bi yerden başlamak lazım hatta ben çiftçi olarak ben hiç birinize güvenmiyorum deyip boşa atalım her halde tüm partilerde bi soru işareti bırakırız.

sabit fikirli yaşlı amcaların fikirlerini değiştirmek çok zor ve hepsi çok büyük bir nüfus.

öyle değil ama ufak çaplı eylemlerden başlıyarak, kesin kararlı ve bilinçli olduğumuzu göstererek yapılan her eylem tek tek ses getirecektir.

bu bir mücadeledir arkadaşlar. hiç bir mücadele kolay kazanılmaz, hepsi kesnlikle bi sonuç verir