Hayvancılık açısından düşünceniz

Arkadaşlar bursa da 110 dönüm çiftliğim var henüz başlangıç aşamasındayım.Piyasadan 12 tane başlangıç aşamalı düve aldım ve ocakta tohumlatacağım bu işe yeni girdiğim için temkinli davranıyorum.Bugün de erkunt 70 e traktör anlaşması yaptım.Araziye 40 dönüm yulaf ektim.Arazimin kalan kısmını meralık kullanıyorum.Arkadaşlar bir bakıcım var güvenilir biri hayvanlar da holştayn.Bu aşamada hayvanlar mera otu ve günde onar kilo mısır slajı ve az da yonca veriyorum.Hayvanlar yağmurlu havalar dışında merada yayılıyor.Ahırım şu aşama da trapez saç üç tarafı ikişer metre yükseklikle çevrili ve güney cephe açık.Yer henüz beton değil toprak.arazimiz oldukça havadar bir yer.Köylüyle konuştuğumda daha önce burda koyunculuk yapılıyormuş daha uygun diyor masraf açısından.Bazı endişelerim var
Şİmdi sorunumuz
1.Bakıcım hayvanlar üşür diyor ayrıca hayvanların yağmurlu ortamda merada kalmasının zararı var mı,ayrıca çamurlu zemin ne tür zararı olur?
2.Yukarda ki yem miktarı uygun mu ?ayrıca hazır yem almama gerek var mı?
3.Hayvanlar süt verme aşamasına geldiğinde ortalama hayvan başı süt verimi günlük ne olabilir ve yem rasyonum ne olmalıdır.?Burda yulaf mısır slajı ve yonca uygun fiyata bulunuyor

Ynt: Hayvancılık açısından düşünceniz

aramıza hoş geldin. işletmen ve yeni aldığın erkunt un hayırlı osun.ben hayvancılıktan pek anlamam ama sitemizde hayvancılıkla uğraşan bir çok arkadaşımız var eminimki size bu konu hakkında yardımcı olacaklardır.

Öncelikle daha çok hakim rüzgarın geldiği yönün kapalı olması çok önemli diyorlar,bazıları da kuzey cephesi kapalı olmalı diyor tam olarak bilmiyorum ancak ceryanda kalmaması çok önemli.Şartları tam bilmediğimden birşey diyemeyeceğim ancak çoğu kişinin üşür dediği şartlarda hayvanlar üşümüyor.Önemli olan bazı noktalar var,yattıkları yerin ve yem yedikleri yerin kuru olması gerekiyor.Öncelik olarak bunu baz alın bence.Yeşil ve slaj her zaman faydalıdır hayvanlara,ancak hayvanın gelişim durumuna göre az miktarda yemle desteklerseniz bence daha fazla randıman alırsınız.Tabi hayvanın genetik özellikleri de çok belirleyici yani çok yedirdiniz diye iyi süt verecek denilemez.Rasyon konusunda eğer aklınızda bir yem markası varsa,gidin görüşün,sizde olan kaba yemleri söyleyin,verebileceğiniz miktarları belirtirseniz kendi yemleriyle paralel bir şekilde size bir rasyon hazırlayabilirler.Eğer mümkün olduğunca kaba yemi kendiniz üretebilirseniz karınız artacaktır.Mısır slajı ve yonca öncelikle tercih ederseniz en iyi kaba yemler bunlardır,fiğ de hem rahatlıkla yetişir bölgenizde hem de diğerleri kadar olmasa da kaliteli bir kaba yemdir...

öncelikle aramıza hoş geldin hayvanlar ve traktörün hayırlı olsun sorularına gelince eksi yirmi dereceye kadar hayvanların üşümez ama hayvancılık sadece kaba yemle olmaz hayvan başı günlük yedi sekiz kilo kesif yeme ihtiyaç duyarlar bu yemi hazırda alabilirsin düzgün bir rasyonla kendinde hazırlaya bilirsin. yağmurlu havalarda mümkünse meraya yaylıma gönderme derim süt verimine gelince o hayvanlarının kalitesine senin bakımına bulunduğu ortama göre değişir anladığım kadarı ile hayvanlar daha ham düve 15-16 aylıktan daha aşağı zamanda tohumlama yaptırma ama tahminim 20-ile 30 litre arasında süt ala bilirsin .şimdilik bukadar hayvanların buzala aşamasına gelsin yine yardımcı oluruz.