Angus elde kaldı, fiyatlar düştü

Bayramda 12 bin 500 lira olan angus, 7 bin 500 liraya düştü.

Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı ' nIn Kurban Bayramı için TrakyaÆda satılması için ithal ettirdiği, bir bölümü ortalama 12 bin 500 liradan satılmasına rağmen çoğu elde kalan ve satılamayınca Et Balık Kurumu kombinasına getirilen Avustralyalı Anguslar, hayvan yetiştiricilerine şimdi 7 bin 500 liradan satılmaya başlandı. Sakarya Et Balık Kombinası ' nda Pazar olmasına rağmen satışlar bugün başladı.

Trakya bölgesinde kurban bayramında satılmak için ithal edilen büyük bir bölümü Angus cinsi olan büyük baş hayvanlar satılamayınca Kırklareli ' nin Lüleburgaz İlçesindeki Et Balık Kurumuna ait çiftlikten Et Balık Kurumu ' nun Adapazarı Kombinası ' na sevkedilmeye başlandı. Bunların bir bölümü kesilerek et olarak piyasaya verildi. Ancak ithal ete ilginin az olması nedeniyle kalan canlı hayvanların hayvan yetiştiricilerine satılmasına karar verildi.

Sakarya Et Balık Kurumu ' nda bugün başlanan satışlarda Et Balık Kurumuna gelen hayvan yetiştiricileri daha önceden 12 bin 500 liraya satılan Angusları 7 bin 500 lira bedelle peşin olarak alabiliyorlar. Hafta sonu olmasına rağmen Sakarya Et Balık Kurumu hareketli bir gün geçirirken Kocaeli, Düzce ve Bolu gibi illerden de kamyonetlerle Adapazarı ' na gelen yetiştiriciler yağmur altında satın alacakları hayvanları seçmeye çalıştı.

Kocaeli ' den iki arkadaşıyla birlikte Adapazarı ' na Angus almaya gelen ve 50 adet hayvan almak istediğini söyleyen Şeref Kutluay , Angusların fiyatlarının Kurban Bayramına oranla aşağı çekildiğini belirterek, 'Şu anda tanesi 7 bin 500 liraya satılıyor. Bir hayvandan 400-450 kilo et çıkıyor. Ben alacağım hayvanları yetiştirip sonra kesecegim' dedi.

Bu arada Et Balık Kurumu Sakarya Kombinası yetkilileri satışlarla ilgili olarak açıklama yapmazlarken Angusların satışıyla ilgili olarak çekim yapmaya gelen habercilere de izin vermedi. Genel Müdürlüğünün çekim yapılmaması için talimatı olduğunu söyleyerek habercilerin dışarıdan dahi çekim yapmamalarını isteyince tartışmalar yaşandı.

Ynt: Angus elde kaldı, fiyatlar düştü

ET ve BALIK kurumunda birşeyler dönüyor ama bakalım hayırlısı.
Lüleburgaz da tigem in çiftliğine gelmişti buanguslar çok hayvan göz göre göre
telef oldu burda kaçanlar hariç yakın köylüler silah ile angus avladılar.

Merhaba arkadaşlar siteyi bir aydır takip ediyordum ancak yeni üye oldum.Herkese işlerinde başarılar bol kazançlar diliyorum.Yeni yılın ülkemiz insanı için bereketli bir yıl olmasını Rabbimden diliyorum.
Et balık kurumunun tarım kredi kop. aracılığıyle üyelerine en az 20 en fazla 250 adet besilik dana dağıtacağını duymuşsunuzdur.Ben bu haber üzerine koparetife 50 dana almak için müracat ettim teminat yatırdım.yaklaşık 2 ay bekledim öğrendim ki tarım bakanı 250 den aşağı verilmesini yasaklamış.Oysa devlet kanalı TRT bile haberi çiftçiye müjde olarak vermişti ancak gelinen noktadan kimseden ses seda yok.Anladım ki tarım bakanın büyük firmalar ayağı ağır basıyor.Zengini zengin etme hastalığı hiç geçmiyor.İtahal besi danalarının fiyatı uygundu malesef yararlanamadım iç piyasadan aldım alırken zarar ettim sonrasını düşünemiyorum.Tabiki şunuda anlıyorum koç,ülker vb. firmaların çiftlikleri böyle bir iki gemiyle gelen hayvanla dolmaz.EBK da alım fiyatı 11 Tl bu fiyat elinde 5-10 adet danası olan için. Büyük firmaların zaten kendi kombinaları var.Bu fiyata kaç besici danasını ebk kombinasına götürür.ben götürmem gerekirse kendim kasap dükkanı açarım gram gram etimi satarım.Selamlar

Aramıza hoşgeldiniz paylaşımlarınızın ve yorumlarınızı bekliyoruz.Birkaç sorum olacak size acaba yerli hayvan aldım demişsiniz yazınızda acaba bunları hangi pazardan kiloları ve tutarları nekadara aldınız