nh da fren sistemi

selam arkadaşlar. nh td 80 d almayı düşünüyoruz fakat kullanan arkadaşlar muhakkak vardır. bu traktör ün ön çekerlerinde de fren var mı acaba? 4*4 konumunda ikenmi sadece önler tutuyo?? yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

Ynt: nh da fren sistemi

arkadaslar o önlerin tutmasının sebebi frene basınca traktör otomatik dört çekere geciyor bu yüzden önlerde tutuyor sanırım.. yoksa önce ayrıca disk fren veya baska fren tertibatı yok.. arka tekerlere baglı olarak şaft ile önlerinde durmasını saglıyor.. nh kullananlar daha iyi bilir ama önce herhangi bi fren tertibatı ben göremedim..

konuya şöyle açıklık getireyim umarım anlarsınız :8 ön fren diye birşey kesin yok şöyle bi durum var traktör 4x4 de ilerken ön tekerler ile arka tekerler orantılı olarak eşit döndüğü için sen frene bastığında mecburen ön tekerlerde fren görevi görüyor!!! ön frenli olduğu zaman otomobillerdeki gibi 4tekerin fren sistemi olması gerekiyor buda new hollandın çok kullandığı birşey değildir... çok acil durumlarda durman gerekiyorsa o karışıklık içerisinde 4x4 kolunu çekip frene basarsan %50 olarak durma şansın var :) ama bi unsuru unutmamak lazım bildiğim kadarıyla arka tekerler patinaj yapıyorsa veya frene basıpta kayıyorsa o an için 4x4e geçiremezsin motoru ön difrensiyelin çalışması için dişlilerin arka tarafla aynı düzeyde dönmesi gerekiyor anlattıklarım daha önce kendim tarafından defalarca test edilmiştir...

Frene çok sert asıldımı şaft kırılır o zaman aqa :D

Tucano340&Arion520 link=topic=37284.msg316917#msg316917 date=1292867394' Alıntı:
konuya şöyle açıklık getireyim umarım anlarsınız :8 ön fren diye birşey kesin yok şöyle bi durum var traktör 4x4 de ilerken ön tekerler ile arka tekerler orantılı olarak eşit döndüğü için sen frene bastığında mecburen ön tekerlerde fren görevi görüyor!!! ön frenli olduğu zaman otomobillerdeki gibi 4tekerin fren sistemi olması gerekiyor buda new hollandın çok kullandığı birşey değildir... çok acil durumlarda durman gerekiyorsa o karışıklık içerisinde 4x4 kolunu çekip frene basarsan %50 olarak durma şansın var :) ama bi unsuru unutmamak lazım bildiğim kadarıyla arka tekerler patinaj yapıyorsa veya frene basıpta kayıyorsa o an için 4x4e geçiremezsin motoru ön difrensiyelin çalışması için dişlilerin arka tarafla aynı düzeyde dönmesi gerekiyor anlattıklarım daha önce kendim tarafından defalarca test edilmiştir...

noo*-*-arkadaşlar varr varr dikkatli bakın 4düde tutuyor. iki çekerde giderken frene basınca 4 çekere otomatikman geçiyor dördüde tutuyo. frenden ayagını kaldırınca yine iki çekerde devam ediyor.ön dingil milinin(traktörle ön aks birleşimi) yanında bir rekor, hidrolik girişi var ustaya sordum bu ne diye ön fren balatası var onun fren hidrolik girişi dedi...

ya niye idda edip duruyorsunuz kullandığım motorun neyi var neyi yok bilmicezmi tt lerde ve 56 larda yok geri kalan bütün modellerinde var benim 2006 model td65 te var, ya kardeşim siz dediğimi yapın önleri bağlamadan en yavaş vitese takn fren pedlına biraz sert basın ön lastikler köstekli gider td 65 4x4 lerde ön fren şaftta 75, 85, ve 95 te ön frenler ön diferansiyalin içinde yalnız tek fren yapınca tutmaz pedalların ikisine birden basmak gerekir söylediğimi deneyin görün bakalım fren varmı yokmu 100 defa yapmışımdır

gezegen link=topic=37284.msg316929#msg316929 date=1292868695' Alıntı:
noo*-*-arkadaşlar varr varr dikkatli bakın 4düde tutuyor. iki çekerde giderken frene basınca 4 çekere otomatikman geçiyor dördüde tutuyo. frenden ayagını kaldırınca yine iki çekerde devam ediyor.ön dingil milinin(traktörle ön aks birleşimi) yanında bir rekor, hidrolik girişi var ustaya sordum bu ne diye ön fren balatası var onun fren hidrolik girişi dedi...

biraz karışıklık var.madem frene basınca kendiliğinden 4 çekere geçiyor.o zaman ön aksın şaftına niye yağ tahrikli fren balatası koymuşlar.bunun yağ pompası (vestenhause) nerede.arka disklerin fren boşluğu ile ön frenin boşluğu nasıl ayarlanacak.ön hidrostatic arka yarı mekanik.

kar yağdığında bütün 4x4 nh leri test e davet ediyorum.

Bestepeli58 link=topic=37284.msg316926#msg316926 date=1292868450' Alıntı:
Frene çok sert asıldımı şaft kırılır o zaman aqa :D
masseyi bilmem ama zuha-*-s özellikle fiatın 60-66 70-66 80-66 95-66 serilerinde o olay olmaz ben şahsen 80-66dt ile 3römork buğdayla 15-20 km gibi hızlarda 4x4 e alıp frene sonuna kadar bastım motor zıplaya zıplaya durdu üstelik motor 13-14bin saatte sadece 1kez debriyaj baskı balata değişti rampa aşağı at boşa şanzımanından tık ses gelmez... daha önce 285s 4x4 95 modelinide sıfır alıp kullandık ortalama 20 bin saat kullandık 3kez revizyon oldu 1kez şanzıman komple değişti 2kez debriyaj balatası 1kez fren balataları değişti... *098*-

Tucano340&Arion520 link=topic=37284.msg316934#msg316934 date=1292869647' Alıntı:
masseyi bilmem ama zuha-*-s özellikle fiatın 60-66 70-66 80-66 95-66 serilerinde o olay olmaz ben şahsen 80-66dt ile 3römork buğdayla 15-20 km gibi hızlarda 4x4 e alıp frene sonuna kadar bastım motor zıplaya zıplaya durdu üstelik motor 13-14bin saatte sadece 1kez debriyaj baskı balata değişti rampa aşağı at boşa şanzımanından tık ses gelmez... daha önce 285s 4x4 95 modelinide sıfır alıp kullandık ortalama 20 bin saat kullandık 3kez revizyon oldu 1kez şanzıman komple değişti 2kez debriyaj balatası 1kez fren balataları değişti... *098*-

konunyla ilgili değil ya.yeri gelmişken sorayım.80-66 ile 285 ön ve arka lastikleri kaç saatte yada kaç yılda eskiyor.hangisi daha çabuk eskitiyor.hangi marka lastik daha çok gitti.ikisininde balon lastikli oluğunu farz ediyorum.

Arkadaşlar bildiğim sadece Same lerin önlerinde fren var. (Fend te olduğunu duydum)

Bazı ve birçok (yeni modellerde ) motorda ön fren yok. ama vites ile giderken frene basarsan önleri otomatikman şafta bağlıyo ve motorun frenlesine hem kompresör yaparak hemde arka teker frenlerinden yararlanarak yardımcı oluyor....Örneğin rampa inerken çok işe yarar.

Ancak debriyaja basarak, şanzımanı ayırdığımız da fren yaparsak sadece arkalar frenler önler frenlemez.

Vermiş olduğum bilgilerde iddialı değilim ama bildiğim bunlar.

TT 55 link=topic=37284.msg316938#msg316938 date=1292870186' Alıntı:
konunyla ilgili değil ya.yeri gelmişken sorayım.80-66 ile 285 ön ve arka lastikleri kaç saatte yada kaç yılda eskiyor.hangisi daha çabuk eskitiyor.hangi marka lastik daha çok gitti.ikisininde balon lastikli oluğunu farz ediyorum.
arkadaşım yada abim şöyle söyleyeyim yaşım 20 ama 12 yaşında falan 285 4x4le en az 2000 dönüm nadas ı bizzat kendim sürüyordum.. 80-66dt turbolu kullanıyoruz şu sıralar.... masseyin 2854x4 ile fiatın 80-66dt birbirlerine çok denk motorlar massey 4x4de dönerken manevrayı sağlayamazdı ilaçlama gübre işlerinde ekinleri kökünden yolup atardı asfalt ve sert yerlerde ön lastikleri aşındırırdı asfaltta döndüğünde falan iz kalırdı ve ön lastiler dengesiz aşınırdı ve 80-66dt de ön lastikler mercedes araçlardaki gibi yan yattığı için kesinlikle bir sorun yok ve lastikler eşit olarak eskiyor 285e göre..(masseylerdeki patinajı bilirsin :D) 80-66 lastikleri şuan 4lastiğide lassa tr70 balon lastik 2009 nisan ayında falan almıştık 4-5binsaat çalıştı hiç diş kalmadı ve lassalar 5-6 kere patladı ön lastik yeniyken balonladı sıfırını verdiler şuan 3-4 tane delik var üzerinde içerden yapıştırmalı get koydurduk ve yanakları çatlak çatlak oldu çok çabuk aşınıyor ben şahsen lassadan memnun değilim hangisi iyi zamanla öğrencez ama yılbaşından sonra motora orjinal kabin, çelik piston gömlek taktırıp revizyon yaptıracağım birde :) 4lastik alacağız fikrimiz değişmesse good-year alacağız 80-66dt için 4lastiği peşin 2600lira falan....goodyear 18 ay sonra bakalım ne olacak.aslında pirelliye merak ediyorum ama ön lastik üretmiyorlarmış o yüzden listeden çıkardım :D hazır aklıma gelmişken söyleyeyim 1996 model 1970 saatte new holland 110-90 3takviye aldık en kısa sürede detaylı fotolarını yükleyeceğim böyle 110-90 zor bulunur sıfırdan farksız daha hayatında 30dönüm tarla sürmüş *098*- :D

arkadaşlar bizdede var 8066 ve nh td95 ikisinide sıfır aldık 8066 önce alındı ama sonuç olarak ben bunların frenlerinden memnun değilim bastınmı duracak aga fiyatta bu yok sanırım .bir fort bir mf gibi iyi freni yok

285 ASLAN link=topic=37284.msg318143#msg318143 date=1293206036' Alıntı:
ORJİNAL KABINI NEKADARA TAKTIRACAKSINIZ
tam araştırmış değilim ama bildiğim biryerde var adam 1sene kullanıp sökmüş garaja koymuş 3bin tl istiyor kabinin sıfırdan farkı yok ama montajında ne hidrolik kolları el freni gibi yerlerde nasıl zorluklarla karşılaşırız hiç bi fikrim yok...

TT 55 link=topic=37284.msg316933#msg316933 date=1292869507' Alıntı:
biraz karışıklık var.madem frene basınca kendiliğinden 4 çekere geçiyor.o zaman ön aksın şaftına niye yağ tahrikli fren balatası koymuşlar.bunun yağ pompası (vestenhause) nerede.arka disklerin fren boşluğu ile ön frenin boşluğu nasıl ayarlanacak.ön hidrostatic arka yarı mekanik.

kar yağdığında bütün 4x4 nh leri test e davet ediyorum.
arkadş nasıl ayarlanır nerden gelirdiye sormadım bu ne dedim ön firen balatasına gider dedi idda etmem söküp görmedim balatalar ön defransielde olmalı ki rekorun giriş yeri (dingil baglantı noktası) milin yanında şaft dedim yanlışı düzeteyim :))