Canlı hayvan ve et ithalatının devam etmesi nedeniyle artık ellerindeki besi hayvanlarını kesemez hale geldiklerini ifade eden Aksaraylı et üreticileri, İthalata yeter çağrısında bulundu.
Et üreticilerinin sıkıntısını dile getirmek için bir araya gelen Aksaray Kırmızı Et Üreticileri Birliği Başkanı Hamit Özkök, Aksaray Besiciler ve Kasaplar Odası Başkanı Kani Yerli, MÜSİAD Aksaray Şubesi Tarım ve Hayvancılık Komisyonu üyesi Naci Duman, Aksaray Ticaret Borsası Meclis üyesi Ahmet Koçaş ve Aksaraylı bazı et üreticileri, düzenledikleri basın toplantısında karkas et ithalatının durdurulmasını istediler. Et ve Balık Kurumu ' nun ithal edilen boğaları satışa çıkarttığını duyduklarını ifade eden

Aksaray Kırmızı Et Üreticileri Birliği Başkanı Hamit Özkök, 'Öncelikle ifade etmek isteriz ki damızlık hayvan ithalatına biz karşı değiliz. Bu durum et üreticisinin lehinedir. Ancak karkas et ithalatı ve ithal edilen boğaların satışa çıkarılması et üreticisine vurulan en büyük darbedir' dedi.

Karkas et ithalatının durmasını istediklerini ifade eden Aksaray Besiciler ve Kasaplar Odası Başkanı Kani Yerli de, 'Devletin bir kurumu olan TİGEM ' den biz hayvan alıyoruz. TİGEM ' in bize satışları bellidir. Ancak şimdi dışardan gelen hayvanları çok düşük fiyatlara Et ve Balık Kurumu satmaya başlamış. TİGEM ' den aldığımız hayvan fiyatı ile ithal hayvan fiyatları arasında büyük fark var. Madem ithal hayvanlar ucuza piyasaya sürülüyor, o zaman TİGEM ' de bu fiyatları uygulasın, biz de alımları öyle yapalım.

Entegreye mal götürüyoruz ama kesim için talep yok. Çünkü herkes ithal et peşinde. Bunun durdurulması lazım. Ayrıca et üretiminin merkezi İç Anadolu ' ya, Doğu ' da verilen desteklerin uygulanmasını istiyoruz' şeklinde konuştu.

MÜSİAD Aksaray Şubesi Tarım ve Hayvancılık Komisyonu üyesi Naci Duman ise, 'Et üretiminde Aksaray ' ın önemli bir yeri vardır. Karkas et ithalatı artık ciddi boyutlara ulaştı. İthalata göz dikilince Anadolu ' da üretim yapanlar unutuldu. Belli bedellerle besi hayvan alanlar, üretim yapanlar çok zor durumda kalacak. Bunun bir an önce önüne geçilmelidir' dedi