Motorine fahiş zam!

21.08.2008
5,112
227
Ankara

Daha bir kaç hafta önce benzin ve LPG'ye yapılan zammın tüketiciler üzerinde yarattığı etki henüz dinmemişti ki bu sefer tüketici gelen motorin zammıyla şaşkınlık yaşadı. Benzin zammı sonrasında fiyatlar bir miktar geri çekilirken mazot fiyatları sabit kalmıştı.

8 KURUŞ
Akaryakıt şirketleri motorine 8 kuruş zam yaptı. Bu sabahtan itibaren geçerli olan yeni pompa fiyatlarına göre 3,22 liraya satılan euro dizel 3.30 liraya çıktı. Kırsal motorin ise 4 kuruş artarak 3,12 liradan 3,16 liraya yükseldi.

TARTIŞMA BÜYÜYECEK GİBİ!
Kamuoyunda benzin zamları tartışılırken, motorine de zam geldi. Akaryakıt dağıtım firmaları 3,82 liraya satılan 95 Oktan kurşunsuz benzinde fiyat değişikliğine gitmezken, bu sabahtan itibaren motorin ve kırsal motorine zam yaptı. İstanbul'da dün akşama kadar 3,22 liraya satılan motorin 3,30 liraya çıktı. Ankara'da da aynı seviyeye ulaşan dizel yakıt, İzmir'de 3,27 liraya alıcı buluyor.

İŞTE POMPA SATIŞ FİYATLARI:
Benzin 3,80-82
Motorin 3,30-3,32
Kırsal motorin 3,16,3,18
http://finanshaber.mynet.com/detay/ekonomi/motorine-fahis-zam/269?utm_source=mynet&utm_medium=www&utm_campaign=home_sondakika_link

Ynt: Motorine fahiş zam!

benzin zammından sonra motorinede zam gelecek olması aşikardı bence . bundan üç yıl öncede mazot bu fiyatlara ulaşmış ve tekrar düşmüştü acaba o süre zarfında kimler zengin olmuştu araştırmak lazım ..

akaryakıt üzerndeki vergi nedeniyle hiç bir yönetimin vazgeçemeyeceği bir gelir kapısı . istasyonlar ise sürekli düşük kar marjından bahsetsede ben daha batan petrol istasyonu görmedim . nedense hepsi kısa zamanda servetine servet ekliyor . çünki akaryakıta muhtacız .

benim fikrimce çiftçinin bunun vede ürün fiyatlarının düzene girmesi için bir an önce kooperatifleşmesi gerekmekte . artık köyde birbirinin kuyusunu kazan değilde , birbirine arka çıkan insan olmalılar ... köylü - çiftçi kooperatifleri kurup hem ürün satımını hemnde akaryakıt alımını teklif yada ihale usulü toplu şekilde yapmalı ... bence bu şekildekiyaygın bir hareket hem devleti hemde istasyonları indirim yapma yönünde zorlayıcı olacaktır .

çiftçimizin bunu yapabilmesi içinde , hem kendisi şahsi olarak kendisini hemde oluşturulacak topluluklarla eğitilmesi gerekmektedir .bir an önce çiftçi birlikte hareket etmeyi ve hakkını istemeyi öğrenmelidir . her köyde ziraat odası delegeleri ve her ilçede ziraat odaları mevcut , üzerlerinde baskı kurularak bu tip çiftçi hareketlerine destek ve öncü olmaları sağlanmalı ... öyle her şeyde komisyon kesip yan gelip yatmak yok ... hakkını vereceksin .. mazot zammına medyada tek bir ziraat odasının karşı açıklaması yada tepkisi oldumu olmadı ....

fransada vede yunanistandaki çiftçi protestoları ortada .. adamlar hakkını söke söke aldılar .

tabiki durumundan vede komşularının durumundan memnu olanlarda olabilir .. motorin zammınınyerinde olduğunu düşünen yada bana farketmez diyenlerde olabilir ... onlarada saygım sonsuz benim kendi şahsım olarak ... herkes ne olursa olsunkendi işinden sorumlu ...