tarlarımda verim düşüklügü neden oluyor yardım lütfen

arkadaşlar önce verdiginiz bilgiler için teşekür ederim bugday ve pancarın ortalamasını soruyosunuz bemim tarlam köyün en iyi tarları arasındadır bunaragmen pancar dekara 7000ton bugdaydekarazamzaman 200kg kadar düşüş oluyor daha önceki yıllar bugdayımı esnafa götürdügmde randıman sıkıntısı hiç olmuyodu şimdi randıman sıkıntısı da oluyor pancar ve bugdayda dalgadalga sararma oluyor bunu neyapsam ortadan kaldıramıyorum toprak tahlinde amanyum sulfat gübresi öneriliyor bende öneriye uydum bunaragmen özellikle bugday verimini alamıyorumd bugdaylarımda dekera ortalaması 200 .250 kg verim aldıgım oluyor tarlarım hepsi sulu tarım yardım lütfen budayın üzerine yaprak gübrei nekulanayım

Ynt: tarlarımda verim düşüklügü neden oluyor yardım lütfen

golden cey mıks diye bir elemet gübresi var pancar kooparatifinde var bir kilolukl pakete 20 dönüne holderle atıyorsun aksaray için şubat ayı sonunda kullana bilirsin faydasını göreceğinden eminim.

Buğday yerlerini ne ile hazırlıyorsun arkadaşım, yabancı ot mücadelesinde kullanılan bazı ilaçlar da bitkiyi sersemletiyor. Bu sene bizde yağmur çok oldu verimin azlığını tozlaşmaya bağladım ben. Bitki sıklığı kardeşlenme durumu nasıl bu konuda da sorun yaşamış olabilir misin? taneler nasıldı biçtiğinde randıman dediğimiz gluten oranımı yetersiz geldi yani öz, yoksa taneler çok küçük de kuş yemi gibi mi kaldı?

offf offff , her köye bi ziraat mühendisi , her tarım kredi kooperatifine bir ziraat mühendisi verdi bu hükümet ; herbirinin maaliyeti en az 2500 tl , ama hiçbir çiftçinin sorunu çözemiyor bu mühendisler ....... bu sorunun cevabı 'bitki besleme' başılığı altında inceleniyor ... en güzeli hasad yayıncılıktan ' bitkibesleme ' kitabını alarak birşeyler öğreneceksin ... öğrendiklerin doğrultusunda hangi ziraat mühendisinin bu işten azıcık anladığını belirledikten sonra o mühendisin peşine takılacaksın .... çoook derin bir konu olduğundan herşeyi öğrenmek çok zor ... tarım çok karmaşık bir olay , bu devirde profesyonel bir ziraat mühendisinin desteğini almayan bence tasviye olacak .... kolay gelsin...

Sn amil kesikbaş daha önceki mesajınıza yanıt yazmıştım,ancak siz konuları o başlığın altına devam ettirmeyip yeni konular açtığınız için kopukluk olmuş.Suluda ortalama 400/600 arası almanız gerekiyor gerçekten büyük verim kaybı gözüküyor.Pancara demir atmışsınız nasıl atıığınızı yazmamışsınız topraktan mı,yapraktan mı attınız o önemli,çünki bu gübreleri aşırı atarsanız başka elementlerin alımlarını engelleyerek verim kaybına yol açarlar.Demir gübrelemesinin buğday verimine hiçbir katkısı yoktur,Buğday için önemli olan çinko değeridir.Çinko noksanlığı varsa,veya sulamadan dolayı bor zehirlenmesi varsa bu verim kayıpları oluşabilir bu yüzden sulama suyu ve toprak analizi şarttır.Bu analizleri yaptırdığınızda belki 100 tl lik extra bir masrafla veriminizi her yıl 2 kat fazla almanız mümkün.

derin bey demir gübresininasıl kullandıgımı soruyorsun demir gübresini pancarın taban gübresi ile karıştırıp topraga attım dekara 20kg demir gübresi kullandım 50kg lık çuvalda olan şeker gübresi gibı olan gübreyi kullandım yardımların için teşekürler

mühendis arkadaşlardan yardım lütfen benim tarlarımda bugdayda kök çürüklügü oluyor fakülteye toprak götüdüm tohoma karıştırılan lamardor diye ilaç yazdılar bende bu ilacı bu sene tohuma karıştırdım faydası ne olur önerlerinizi beklerim