Toprak isleme ve Süne Ile mücadelede yardim...

Tecrübeli arkadaslardan ricamdir. Lütfen bilgilerinizi paylasirsaniz sevinirim...

Ben yildizeli gelmuat ovasindanim. Arazimiz düz ama topragimiz serttir. Sivas iklimini bilirsiniz. Yeterince soguktur. Köyümüz 1400 rakimda bulunmakta. Sanirim tahilda en düsük oran bizde. Dönüme 180 200 kilo bugda aldimi millet cok sükür diyor. Sanirim bunun sebebi ilklimden cok bilincsiz isleme ve ekim. Mayisda herg edilir, cani isteyen temmuz basi bi kaz ayagi ceker, istemeyen eylül sonu. Sonra ek gitsin. GÜbre kesinlikle analizle degil kafaya göre ekilir. Birde baharda yazlik gübre ve yabanci ot ilaci. Süne nedir kimse bilmez. Cavdar kesiminde cok cok iyi olan basaklar bicer geldiginde herkesi yaniltir. Sebep belli köylüye göre. Kraa yakti ekini, ondan calindi.. Bana göre bunun sebebi kesinlikle süne. Cünki hasat zamani bugdayda cok cok görünür. Göc öncesi ne kadar vardir siz düsünün.

Bu zikkimin kac türlü mücadelesi vardir. Bazi haberlerde komple ilceyi ilacladiklarini hatta bunu tarim ilcenin yaptigini okumustum. Benim tek basima ilaclama yapmamin faydasi olmuycanida biliyorum. Birde fare derdimiz var tabi. Illaclamadan bile pek randuman alamiyoruz... SIzce yukardaki sartlarda iyi bir isleme ve ilaclamayla 350 400 kilo bugda almak mümkünmüdür. Tecrübelerinizi paylasirsaniz sevinirim...

Ynt: Toprak isleme ve Süne Ile mücadelede yardim...

kardeşim aynı sendeki dert bizdede vardı çok kolay gerçekten o kadar basitki yani sana nasıl anltayım. herginin kazayanı normal bi şekilde hazırla ama şunu unutmaki tarlada otu büyütme taralandaki azotu kaybeder.zaten tarladan azot oranı çok azdır organik madee yoktur ph yüksektir tarladan bunlara dikkat etmek lazım zaten bunlar olsa 300-500 kg arası buğday alırsın. sertifikalı sıfır tohum kullan yanlız tohumda alırken dikkat et bilinmiş kaliteli tohum al beyaz buğdayı boşver kırmızı yarı sert ekmeklik buğdayı ek. taban gübreleri olarak 12kg dap,6kg 20+20 çinko çinko mutlaka olması lazım bak dikkat vede 4kg amonyum sülfat kullan tabana. tohumu ekmeden önce besinle kapla candemin tohum ilaçları var DEMNEM bunu kullan. bitkideki farkı göreceksin çıkış itibariyle ot ilaçı atacan döneme kadar otur ekinini izle kardeşim. gelelim sıra üst gübresine üst gübresini atmak için mutlaka ama mutlaka yaprak analizii şart yaprak toprak analizinden daha önemli olan budur çünkü bitki ne istiyor neyi istemiyor onu bilerek atacaksın.analizide kaliteli biryerde yaptır.ona göre uygulama yap ve sana bir önerecem şey daha var. sizin oraların topraklarında organik maddeden noksandır kesin, organik madde olarak PRODEM SÜPER 5Lİyi kullan ve kesiin buğdaydaki farkı göreceksin ben 300 kilo alırken dönüme şu anda 400*600 kilo arası buğday alıyorum bu uygulamalarla. BUĞDAYIN EN CAN ALICI NOKTASI TEMELİNİ İYİ HAZILIYACAKSINKİ EKİNDEN ZARAR ETMİYECEKSİN.

süne olarakda sadece senin önlem alacabileceğin konu değildr bu ilaçları var sünenin köylü olarak herkes atacakki sünenin nesli kuruyacak yoksa sen atarsın o atmaz ilaçın etkisi geçinçe direkmen senin tarladana geçer o süne. birde kanunları ayakırı ama şu teknik var araziyi yakabilirseniz nadas olacak yerlerdeki süneleri yok edebilirsiniz.

satocan58 e kardeşim sen ilk başta tarlanı iyi hazırlama gerekir sonra alt gübresi olarak (dap) 18.46.0 25-30 kg den aşağıya dönüme atmamalısın ot ilacı atarken organik yaprak gübresi atarsan dönümden 50-750 kg arası alırsın (amınocat -15) tarla farelerinede safban 25 wp ve lanten 90 sp ile karıştırıp tarladaki deliklere sıkarsan % 100 verim alırsın bunlar konya bölgeinse,nigde,tekirdağ,keşan bölgerinde demesi yapıldı

Tecrübelerinizi paylastiginiz icin cok cok sagulun arkadaslar. Aslinda ben kendi kafamda bir isleme plani kurdum gelecek sene icin. Mayisda herg, Haziran sonu kazu ayagi, yine agustos sonu harmandan sonra kaz ayagi. Birde ekimden 2 hafta önce tirmik. EKimden 1 hafta sonra merdane ile havalanmis ve gevsemis topragi tekrar sikistirarak su tutma kapasitesini arttirmak. Nemdemi hep merak ettim. Ama alalim dedigimde ekini ekmisti babam. Yaprak gübresi sanirim atiyor. Taban gübresi dap ve 2020 karisik attik, birde yine yazlik gübreyi cinkolu atmak istiyorum. Fare icin sizin tecrübelerinizi uyguluycam. Eminimki toprak yüzümüze gülecektir.

Bu arada ben Almanya Frankfurtta yasiyorum ve seneye köyüme kesin dönüs yapacagim. 30 tane yerli üretim temiz hayvan ve 500 dönüm tarla sanirim bizim oranin tabiriyle benim cimdirir...

arkadaş yaşını bilmiyorum fakat yazdıkların yanlızca dilde önemli olan tarlayı birkaç defa sürmek kaz ayağı çekmek deil
1_toprak tahlili
2_bahar sürümünü zamanında yapmak
3_tarla otlandında kaz ayağı çekmek
4_ekime bir hafta kala tarla otluysa kaz yağı çekmek otlu deilse dırmık çekmek
5_tarlaya nekadar buda atacanı bilmek 20 22kg dekara
6_sivasta oldunu yazmışın bu yöreye uygun souk iklime uygun buda çeşidini raştırıp ekmelisin
7_herzaman sıfır yada 1 ci ekim buda bulmalısın
8_aynı tarlaya herzaman buda deil arpada ekerek tarlayı yormamalısın
9_baharın zamanında ilacı isdenilen şekilde yapmalısın
10_zamanı geldinde bekletmeden biçtirmelisin yoksa fazla beklersen başaktan buda dökmeler olur
11_taban da biçtirmeli tarlayı yakmamalısın.....
bol kazançlar
not: mercimek nohut fasülye gibi bakla gil ürünleri ekebilirsen tarlaya azot verdi için besledi için verim artışına sebep olur.
uzaktan davulun sesi güzel gelir sen almanyayı bırakıpta buraya gelme beni dinlersen aileyin ve kendi huzurun bozulur
hayvan alacanı yazmışın unutmaki şuan üzerindeparfüm vardır evine girerken yada topluma giderken bunda ise hayvan kokusu olacak bilgilerine...
bu yıl hayvanlar başını aldı gitdi fiyatlar fazla arazin yoksa bu işten anlamıyorsan veternerle iş olmaz, bilmen ve sevmen azim etmen gerek.
bu yazıyı bizle paylaşmadan önce ailenle konuşmanı ve onların rızasını alarak gelmeni tavsiye ederim
bilgilerine

tura30 link=topic=37474.msg318803#msg318803 date=1293399474' Alıntı:
arkadaş yaşını bilmiyorum fakat yazdıkların yanlızca dilde önemli olan tarlayı birkaç defa sürmek kaz ayağı çekmek deil
1_toprak tahlili
2_bahar sürümünü zamanında yapmak
3_tarla otlandında kaz ayağı çekmek
4_ekime bir hafta kala tarla otluysa kaz yağı çekmek otlu deilse dırmık çekmek
5_tarlaya nekadar buda atacanı bilmek 20 22kg dekara
6_sivasta oldunu yazmışın bu yöreye uygun souk iklime uygun buda çeşidini raştırıp ekmelisin
7_herzaman sıfır yada 1 ci ekim buda bulmalısın
8_aynı tarlaya herzaman buda deil arpada ekerek tarlayı yormamalısın
9_baharın zamanında ilacı isdenilen şekilde yapmalısın
10_zamanı geldinde bekletmeden biçtirmelisin yoksa fazla beklersen başaktan buda dökmeler olur
11_taban da biçtirmeli tarlayı yakmamalısın.....
bol kazançlar
not: mercimek nohut fasülye gibi bakla gil ürünleri ekebilirsen tarlaya azot verdi için besledi için verim artışına sebep olur.
uzaktan davulun sesi güzel gelir sen almanyayı bırakıpta buraya gelme beni dinlersen aileyin ve kendi huzurun bozulur
hayvan alacanı yazmışın unutmaki şuan üzerindeparfüm vardır evine girerken yada topluma giderken bunda ise hayvan kokusu olacak bilgilerine...
bu yıl hayvanlar başını aldı gitdi fiyatlar fazla arazin yoksa bu işten anlamıyorsan veternerle iş olmaz, bilmen ve sevmen azim etmen gerek.
bu yazıyı bizle paylaşmadan önce ailenle konuşmanı ve onların rızasını alarak gelmeni tavsiye ederim
bilgilerine

Tavsiyelerin icin tesekürler. Yasim 31. 18 yasina kadar köyde kalip sonradan geldim. Heryil mutlaka harmani kaldirmaya giderim. Hangi inek ne zaman asilandi ne zaman buzalayacak babamdan iyi bilirim. Yani senin bildigin almancilara pek benzemem. Parfümde kullanmam bu arada..))) 18 yasina kadar kaldim dedimya, o zaman 30 mala bakardim. Arazimiz, traktörümüz, ekipmanimiz var cok sükür. Burasida artik eski almanya degil. Eskisini ben bilmiyorum gerci, anlatanlardan duyuyorum. Maksat karin doyurmaksa niye kari koca hergün 8 er saat elin agzinin kokusunu cekelim. Ama yinede cok cok tesekürler...

satocan58 link=topic=37474.msg318927#msg318927 date=1293465022' Alıntı:
Tavsiyelerin icin tesekürler. Yasim 31. 18 yasina kadar köyde kalip sonradan geldim. Heryil mutlaka harmani kaldirmaya giderim. Hangi inek ne zaman asilandi ne zaman buzalayacak babamdan iyi bilirim. Yani senin bildigin almancilara pek benzemem. Parfümde kullanmam bu arada..))) 18 yasina kadar kaldim dedimya, o zaman 30 mala bakardim. Arazimiz, traktörümüz, ekipmanimiz var cok sükür. Burasida artik eski almanya degil. Eskisini ben bilmiyorum gerci, anlatanlardan duyuyorum. Maksat karin doyurmaksa niye kari koca hergün 8 er saat elin agzinin kokusunu cekelim. Ama yinede cok cok tesekürler...

Sizi tebrik ediyorum kardeşim..inşallah projeni gerçekleştirir ve bol kazançlar elde edersin.. ok-*-s