patates tarımı yardım!!!

24.11.2009
11,105
765
Ankara

arkadaşlar patatese tarımı için hangi makina takım edevat gereklidir yardımcı olurmusunuz,nasıl ekilir nasıl sökülür,dekara nekadar atılır nekadar alınır bilgi verirmisiniz :)

Ynt: patates tarımı yardım!!!

Söyle 2-3 senedir sürülmedik bi tarla olacak kumlu olsa daha iyi olur(istereniz boş hiç kalmayan tarlada olabilir). Sonra pullukla sonbaharda derince süreceksiniz. Sürümden 1 Sonra kazayağıyla 2 kere derince çekeceksiniz sonra bahar gldiğine bi iki kere derince kazayağı daha çekiceksiniz. sonra ekmeden önce (mayıs ayı içinde) güzelce diskaro çekeceksiniz(tabi bundan önce hayvan gübresi varsa atabilirsiniz) Sonra varsa tırmık çekecek ve tarlayı tam olarak halı gibi yapacaksınız güzeeelce. Sonra isterseniz tam otomatik-otomatik-manuel ekim makinasıyla ufak patatesleri[(ilaçlanmış)yada ikiye bölünmüş] ekeceksiniz 15 cm yada 20 cm derinlikte. taban übresi varsa ekimden önce atbilirsiniz. sonra üstüne tapan çekeceksiniz. yani tepeler yok olacak neredeyse. sonraa güzelce bir 30 dk yağmurlama yapacaksınız. Sonra topraktan çıkmaya başlar. şöyle 15-20 cm olduğunda çapa makinasıyla çapalayıp boğazların dolduracaksınız(bunu yapmadan önce varsa yeşillik gübresi atabilrsiniz). Gerisi suya kalmış. aşırıya kaçmadan yağmurlama ile suluyoruz. baktınız patatesin yeşili soldu sarardı kurudu ise hasat zamanı gelmiştir. maknasıyla söküyouz...
NOT: Köstebeklere dikkat eğer umursamazsanız 5 dönüm yeri tek başına yer... ok-*-s
Benden bu kadar...

bence hiç bulaşma 1 yıl kazandırır 10 yıl batarsın kumardan farkı yok zararı diğer ürünlere benzemez bir tokatını yedimmi 10 yıl belin dogrulmaz burda dekara 1000 tl masrafı var gerisini sen düşün burada burası nevsehir

bence hiç yakanı kaptırma çok zordur . dekar a büyüklüne göre 250-500 kg tohum gider kg fiyat şuanda 700-1000 arası 800 den aldınmı 20 ton 16 milyar eder. deyelim 40 dekar ekti 15 milyarlık gübre atarsın gübresiz kesin olmaz. ortalama masraf 40 dekar 40 milyar. sulamayı sever 8-10 kere sularsın .tohumun çinsi ,bakanın bilgisi mevsim şartları, sulamaya, tarlaya göre dekardan 1-6 ton arası verim verir ki sen acemisin en az 5 sene ekerek ustası olursun.
gelelim en zor kısmına satması en zorudur . istedin fiyat olmaz istedin alıcı hiç olmaz. mesala ben bu sene 20 dölüm yerden 38 dekar ediyor 170 ton verim aldım ama fiyat kg 120 lira tutarı 19 milyar falan . 19 alsam ii bide verdigimiz tüccar sahtekar çıktı dolandırdı giddi 5 milyar anca aldım.
yani dertsiz başını derde sokma kardeş

ranger link=topic=37548.msg319513#msg319513 date=1293654245' Alıntı:
Anayurtlu patates işine mi girceksiniz sulamayı ankara çayından yapacaksan dikkat et suyu hastalık yapmasın. ??*-s
girelim dedikte hiç hayırlı yorum yok :D biz sulamayı arıtmanın arıttığı kanaldan yapıyoruz çaydan yaptığımız yerlerde varda büyük bölümü kanaldan hastalık olmz heralde.

apoxlost link=topic=37548.msg319534#msg319534 date=1293839788' Alıntı:
bence hiç yakanı kaptırma çok zordur . dekar a büyüklüne göre 250-500 kg tohum gider kg fiyat şuanda 700-1000 arası 800 den aldınmı 20 ton 16 milyar eder. deyelim 40 dekar ekti 15 milyarlık gübre atarsın gübresiz kesin olmaz. ortalama masraf 40 dekar 40 milyar. sulamayı sever 8-10 kere sularsın .tohumun çinsi ,bakanın bilgisi mevsim şartları, sulamaya, tarlaya göre dekardan 1-6 ton arası verim verir ki sen acemisin en az 5 sene ekerek ustası olursun.
gelelim en zor kısmına satması en zorudur . istedin fiyat olmaz istedin alıcı hiç olmaz. mesala ben bu sene 20 dölüm yerden 38 dekar ediyor 170 ton verim aldım ama fiyat kg 120 lira tutarı 19 milyar falan . 19 alsam ii bide verdigimiz tüccar sahtekar çıktı dolandırdı giddi 5 milyar anca aldım.
yani dertsiz başını derde sokma kardeş
geçmiş olsn kardeş valla doğru söylüyosun bide bunun makınaları var 20,30binlirada onlar olur sağol bilgilendirdiğin için ozaman pancara devam yapğcak bişey yok

Bestepeli58 link=topic=37548.msg319516#msg319516 date=1293654776' Alıntı:
Söyle 2-3 senedir sürülmedik bi tarla olacak kumlu olsa daha iyi olur(istereniz boş hiç kalmayan tarlada olabilir). Sonra pullukla sonbaharda derince süreceksiniz. Sürümden 1 Sonra kazayağıyla 2 kere derince çekeceksiniz sonra bahar gldiğine bi iki kere derince kazayağı daha çekiceksiniz. sonra ekmeden önce (mayıs ayı içinde) güzelce diskaro çekeceksiniz(tabi bundan önce hayvan gübresi varsa atabilirsiniz) Sonra varsa tırmık çekecek ve tarlayı tam olarak halı gibi yapacaksınız güzeeelce. Sonra isterseniz tam otomatik-otomatik-manuel ekim makinasıyla ufak patatesleri[(ilaçlanmış)yada ikiye bölünmüş] ekeceksiniz 15 cm yada 20 cm derinlikte. taban übresi varsa ekimden önce atbilirsiniz. sonra üstüne tapan çekeceksiniz. yani tepeler yok olacak neredeyse. sonraa güzelce bir 30 dk yağmurlama yapacaksınız. Sonra topraktan çıkmaya başlar. şöyle 15-20 cm olduğunda çapa makinasıyla çapalayıp boğazların dolduracaksınız(bunu yapmadan önce varsa yeşillik gübresi atabilrsiniz). Gerisi suya kalmış. aşırıya kaçmadan yağmurlama ile suluyoruz. baktınız patatesin yeşili soldu sarardı kurudu ise hasat zamanı gelmiştir. maknasıyla söküyouz...
NOT: Köstebeklere dikkat eğer umursamazsanız 5 dönüm yeri tek başına yer... ok-*-s
Benden bu kadar...
teşşkrler arkadaşım ben korktm kötebekleri vurması kolayya ben karpuzda çok vurdum deliği açıyorum ohava alan yeri kapatmak için hemen geliyo tüfekle atınca ölüyo :)

anayurtlu yapılan yorumlara göre bu patates işinin kazancıda sanırım soğan gibi bi sene kazandırıyo 5 sene zarar ettiriyo. sattım soğanı aldım doğanı sattım doğanı ödeyemedim soğanı sözüne dönmesin.patates içinde ben bu sözü buldum sattım patates aldım mercedes sattım mercedes ödeyemedim patates :D :D

ranger link=topic=37548.msg319796#msg319796 date=1293916428' Alıntı:
anayurtlu yapılan yorumlara göre bu patates işinin kazancıda sanırım soğan gibi bi sene kazandırıyo 5 sene zarar ettiriyo. sattım soğanı aldım doğanı sattım doğanı ödeyemedim soğanı sözüne dönmesin.patates içinde ben bu sözü buldum sattım patates aldım mercedes sattım mercedes ödeyemedim patates :D :D
vallala doğru diyn haha ne adamsın yaa :D

Maşaallah Maşaallah bir i yapmakta kararsız kalınırsa hiç buraya ugramamak gerekir...

Yazılan mesajlara bakılırsa patates ekmeye bin tövbe gerek....

Bu kadar karamsar olmayın beee..

şimdi siz beni duysanız defe kor öttürürsünüz...

Allah hayırlısını versin...

alim1903 link=topic=37548.msg319536#msg319536 date=1293840193' Alıntı:
kardeş perakende satmayı göz önüne alırsan ek derim 30 dekardan 70 ton patates aldık 14 defa yağmurlama su hesabını iyi yapda gir derim
perakendeyi biz yapamayız kardeş zabıta algı vergi flan hiç anlamayız o işlerden bide köy ilçeye uzak zaten.. teşekkrler

volkan bizim burda çumra şeker pancar gibi ektiriyor ufağını büyüğünü seçiyorlar biraz gübre avans veriyor ama en aşağı 2500m2 1 dönüm ya burda 20 dönüm yer istiyor bizdede toplu o kadar tarla yok ama icar felan bulursak ekecez ekim şartında bi de pancarda sonra ekin ekecen ekinden sonra patetes 4 sene bir ekecekmişsin bir ektiğin tarlaya

anayurtlu 3105d link=topic=37548.msg319698#msg319698 date=1293898521' Alıntı:
teşşkrler arkadaşım ben korktm kötebekleri vurması kolayya ben karpuzda çok vurdum deliği açıyorum ohava alan yeri kapatmak için hemen geliyo tüfekle atınca ölüyo :)
Ben teşekkür ederim Çeşitli tuzakları var bu köstebeklerin hatta silahlı tuzak bile var kuruyorsun köstebek gelip dokununca kendisi vuruyo zuha-*-s