Patetes hakkında muhabbet

Ynt: Patetes hakkında muhabbet

tura30 link=topic=37593.msg320354#msg320354 date=1294083789' Alıntı:
derin kuyulu hemşerim derin kuyuya geldim herkezin altında çift çeker eyer bu sizin batmış halinizse batmamış haliniz nasıl olur
kardeşim 2 sene once birtane cıft ceker bulamazdın bizi,m millet birazx iddacıdır bu senede kıslıklar biraz para etti davrandı millet idda ile traktor almaya

hmm kuyucu ercan abiyle konuşuruzda tanırsınız onu sanırım diyorki pancar niye ekiiyorsunuz ekin patadesi alın parayı
fakat bizim buralarda denemedimiz için korkuyoruz neyse bana 10 15 kg tohumda yardımcı olacak varmı denemelik parasını verrim fiyat nekadarsa yanlızca deneyecam evdeki patadesden ekeriz fakat fazla verim yok

patades eken abilerim büyüklerim bir tükedici olarak lütven bişmesi güzel olan patades ekin buraya geliyor sarı patades diye kimi iyi çıkıyor kimi katkılı 5 para etmez tohum da buna dikkat edilirse herzaman satışı olur eelde kalmaz diye düşünüyorum

tura30 link=topic=37593.msg320361#msg320361 date=1294084467' Alıntı:
hmm kuyucu ercan abiyle konuşuruzda tanırsınız onu sanırım diyorki pancar niye ekiiyorsunuz ekin patadesi alın parayı
fakat bizim buralarda denemedimiz için korkuyoruz neyse bana 10 15 kg tohumda yardımcı olacak varmı denemelik parasını verrim fiyat nekadarsa yanlızca deneyecam evdeki patadesden ekeriz fakat fazla verim yok
patates yetiştirmesi o kadar nazik zahmetli bir işki cocuk gibi nazına oynamak gerekıir bide 15 20 kg tohumla deneme yaparak bilemezsin en az 1 er dekar ekmen gerek

karizmatikciftci link=topic=37593.msg320367#msg320367 date=1294084872' Alıntı:
patates yetiştirmesi o kadar nazik zahmetli bir işki cocuk gibi nazına oynamak gerekıir bide 15 20 kg tohumla deneme yaparak bilemezsin en az 1 er dekar ekmen gerek

amacım bizim toprakda olacakmı bunun için deneyim diyorum 10 kg ekerim farzedelim aldım güzel ebatda 60kg ozaman olur yok aldım 20 kg ozaman bırakırım anlayan eksin derim

tura30 link=topic=37593.msg320354#msg320354 date=1294083789' Alıntı:
derin kuyulu hemşerim derin kuyuya geldim herkezin altında çift çeker eyer bu sizin batmış halinizse batmamış haliniz nasıl olur
2009 da ekmeğini yiyen çok oldu, bu senede ilk satanlar 15 kuruştan sattı şuan 50 kuruş civarı galiba. düşün yani dekardan birisi 600 lira kaldırıyor diğeri 2000 lira, masrafı bin lira olsa dekara. birisi dekarda bin lira kazanırken diğeri 400 lira zarar etmiş. o çiftçeker traktör alanların birçoğu kredi batağında. elindeki traktörü iyi fiyata satıp 3 yıl vadeli sıfır traktörü alıyor, bunu gören başka çiftçide iddiayla oda alıyor sonu nere gider bilemem. kazananlar yok değil çok para kazananlarda var. ama dediğim gibi nasip işi belli olmuyor. Allah kimseye vermesin bizim köyde birçok kişi var borç batağında bellerini doğrultmaları imkansız olmuş artık. bir akrabam 60 dekar patates ekti, borçların ödemeleri gelmiş hemen söküp sattı, bir kısmında patates esmer çıktı tüccar az fiyat verdi 13 kuruştan verdi bir kısmını 15 kuruştan. borç batağında niğde- nevşehir hattında otobüsü vardı sattı traktörünü sattı daha birçok borcu var.

ekecek olanların ayağını iyi denk atması lazım heleki yağmurlama sistemi falan yoksa hepsine borçlanmayın derim ekeceğiniz toprağı iyi seçin tahlil yaptıırın varsa hayvan gübresi atın yeterli miktarda. biz 13 veya 14 defa suladık masraflarının altından kalkarım perakende satarım derseniz bişey diyemem

kardes bız burda hıc ekmıyorduk dısarıdan baska memleketlerden kira karsılıgında tarlaları verıyoruz gelip ekıyorlar nigdeliler felan gelio dönume 7.8 ton alıyorlar bi o kadarda arkada kalıyo

kırmıtlık link=topic=37593.msg328742#msg328742 date=1295878772' Alıntı:
kardes bız burda hıc ekmıyorduk dısarıdan baska memleketlerden kira karsılıgında tarlaları verıyoruz gelip ekıyorlar nigdeliler felan gelio dönume 7.8 ton alıyorlar bi o kadarda arkada kalıyo
dönume nası 7.8 ton alıyorlar :S

kırmıtlık link=topic=37593.msg328750#msg328750 date=1295879049' Alıntı:
ne bılım toplaya toplaya bitmiyo şimdi gorecen her bi traktor getırıyorlar hepsıde kocaman kocaman adamlar kira bedeli olarak dönume 300 lira verıyo buda cok guzel para
ben boluluyum burda en fazala dönümden 3.5 4 tn alınır senn bi yanlışın var 7-8 tn almazlar alamazlar

walla kardes komsumun tarlasını ektıler 7 ton geldi adam bize yalvarıyo tarlayı sıtıyo hafif meyıllı bi 80 donum var ıllakı ekmek ıstıyo 80 donume 24 mılyar verdı hıc bı masraf yapmadan al git dedi biz vermedık pamuk ekecez