Patetes hakkında muhabbet

05.12.2010
1,860
1

patetes eken arkadaşlar burdan bilgi alışverişi yapalım . mesala benim ödemiş marebeli ihtiyacım var fiyat nedir.
yakın zamanda patetes satan varmı fiyatlar ne alemde.

Ynt: Patetes hakkında muhabbet

30-40 dölüm 60-70 dekar ortalama ekeriz . agria- marebel-leydi- ve biçok çeşit
buralarda agria artık tat vermiyor çok çatlak yapıyor verim de vermiyor pek kimse ekmeyecek gibi. ödemiş marebeli bura i geliyor oda çok pahalı oluyor .çeşitli tohum deneyecem iyi çeşit tohum biliyormusun

evet lezzet bakımından agria bi yana digerleri bi yana .
leydi olimpia ektim bu senede ekecez seklon bulabilirsem alcam
bu sene buralarda nerdeyse yüzde 95 agria dan zarar etti. erkencilerde ucuz gitti.
işte bi depoya koyanlar bide son zaman satanlar iyi.
benimde 80 ton agria depoda duruyor

biz bu sene yok sattık hala isteyen çok artık tohumlukları vermek zorunda kalıyoruz buralarda isim yaptık senede 2-3 bin torba patatesi sipariş olarak perakende satıyoruz ama gel görki çok berbat verimi var standart bakarsan 3-4 ton zor alıyosun siz toptanmı veriyosunuz

memleket neresi sizin satışlar iyi ozaman
ben sandıklı lıyım satarken tarlaya tüccar gelir bakar bi fiyat verir istersek veririz . temmuzda erkenci sökümleri başlar ekime kadar gider ekim ayında biraz bende söktüm enson kg 650 dan verdik .
şimdi fiyatlar duyuşum 600-1000 arası buda gayet iyi
verim bizim burda tutturursak dekardan 6 ton a kadar veriyor
bu sene agirelerden 1 dekardan 1 ton alamayan da oldu

bu sene 2 ton aldık zaten memleket kayseri biz binalardan kapıcı ayarladık torbasına 4 lira kar veriyoruz yarısını onlar yarısını biz kendi müşterilerimize satıyoruz her geçen yıl müşterimiz gözle görünür artış içinde bu sene 37 kg lik torbaları 30 dan verdik

kendin satıyorsan tamam senin sistem iyi
bizde aracılar kazanıyor hele bide sahtekar birine denk gelirsek parada alamıyoruz

apoxlost link=topic=37593.msg319829#msg319829 date=1293920510' Alıntı:
kendin satıyorsan tamam senin sistem iyi
bizde aracılar kazanıyor hele bide sahtekar birine denk gelirsek parada alamıyoruz
sizinki biraz riskli ama bizimki biraz daha yorucu oluyor neyse hayırlısı bakalım sitede daha patatesci arkadaş çok şimdi ben çıkıyorum her türlü bilgi paylaşımı yaparız hayırlı geceler

Bizde sivasta patatescilik yapıyoruz bizde 4 yıldır agriya ekiyoruz sivas şartlarına göre verimi çok iyi yerini iyi hazırlarsan çok iyi 3 4 ton alıyoruz ve bizde alim arkadaş gibi torba ile kilo ile çuvallayıp satıyoru bu yıl ortalama 90 kuruşa sattım ama agriyanın en iyi tarafı alanlar çok menmun hiç bozulma olmuyor ve yemeklik kalitesi çok iyi en azından arkadan laf eden yok bu yıl aşşa yukarı 30 ton sattım 10 dekar yerden birde biz fazla gübre kullanmıyoruz en fazla 40 kilo sebebide çoğunluğu bildik tanıdık kişiler veriyoruz tüm patatesçi arkadaşlara selamlar bol verimler

fatih arkadaşım diyorsun ki agria iyi sana bişey sorayım
bizim buralarda agria uzun süredir ekildigindenmi bilinmez çok çatlak patlak yapıyor . şekil bozuklugu çok oldugu için tüccar almıyor.
sizi oralarda agria da çatlak olmuyormu

bu şekilde dediniz gibi biraz beyaz topra meyilli bir arazim var orda denesek esaz iyi olur. evlerimizde bullunan patadesin küçüklerinden eksek nasıl sonuç verir. yoksa sertifalık tohummu almamız gerekiyor. be sertifalık tohum nerde bulunuyor + bir torbası nekadar fiyat olarak denemelik ekiyim olursa diyersene tarlanın hepsine ekiyim...
her köye bir deli lazım bizim köydede bana deli desinler..
bizim burda buday ve pancardan başka birşey ekmiyoruz...denemekte fayda var

tura30 link=topic=37593.msg320186#msg320186 date=1294060291' Alıntı:
bu şekilde dediniz gibi biraz beyaz topra meyilli bir arazim var orda denesek esaz iyi olur. evlerimizde bullunan patadesin küçüklerinden eksek nasıl sonuç verir. yoksa sertifalık tohummu almamız gerekiyor. be sertifalık tohum nerde bulunuyor + bir torbası nekadar fiyat olarak denemelik ekiyim olursa diyersene tarlanın hepsine ekiyim...
her köye bir deli lazım bizim köydede bana deli desinler..
bizim burda buday ve pancardan başka birşey ekmiyoruz...denemekte fayda var
abi umarım benle dalga geçmiyosun

apoxlost link=topic=37593.msg319971#msg319971 date=1293989073' Alıntı:
fatih arkadaşım diyorsun ki agria iyi sana bişey sorayım
bizim buralarda agria uzun süredir ekildigindenmi bilinmez çok çatlak patlak yapıyor . şekil bozuklugu çok oldugu için tüccar almıyor.
sizi oralarda agria da çatlak olmuyormu
hayır kesinlikle öyle bişey yok biz bide tohumu her yıl değiştiriyoru her yıl 1ton sıfır tohum gerisini evden bırakıyorum evden bıraktığımı hep satıyorum aldığımı tohum bırakıyorum yoksa sıfır tohuma güç yetmiyor

bizim buralarda agriada verim dekara 5 tonu geçenler var. ama bizde patates çok maliyetli olur 13-15 su verenler hatta daha fazla verenler var, atılan gübreyi görseniz şaşarsınız, herkes farklı az atanda var çok atanda. genelde kumsal arazilere ekilir verim daha iyidir, kumsal arazide suyu çok içer, dayanırsınız suya anlıyacağınız 3-4 günde bir su. ot ilacı böcek ilacı şu ilacı bu ilacı derken toprakta topraklığını yitirir. sökersin patatesi hemen satarsın 15 kuruşa 2 ay sonra olur 50 kuruş, yada atarsın ambara 30 kuruşa vermek istemezsin olur 15 kuruş. çok riskli bir iş. buralarda kumara benzetirler. 4-5 yılda bir bazıları vurgunu yapar çok iyi kazanır. herkes yüklenir bu defa herkes batar borca. çok karışık işler bu zamana kadar hiç ekmediyseniz ekmenizi tavsiye etmem. ekenler zaten bilir hesabını yapar dener her sene ya tutarsa... der. patatesin ocağı derinkuyudanım. çok ocak söndürdü çokta ekmek yedirdi bu patates yani.