Doğum yapan kadınının isyanına neden olan 'emzirme yardımındaki' trajikomik tablo geçen yıl da değişmedi. Süt parası olarak bilinen ve doğum yapan sigortalıya bir defaya mahsus ödenen emzirme ödeneği, yine doğum yapan ineğin gerisinde kaldı.

Devlet, anneye 75 TL verirken doğan her buzağı için çiftçiye 80 TL ödüyor. SGK tarafından ödenen emzirme ödeneği 2010'da 5 lira artırılarak 75 lira yapıldı. Sigortalı kadına veya sigortalı olmayan karısının doğum yapması nedeniyle erkeğe her çocuk için yaşaması şartıyla emzirme ödeneği veriliyor. Geçen yıl çocuk sahibi olan sigortalılar devletten 75 TL aldı.ÇİFTÇİYE BUZAĞI DESTEĞİ

Uygulamanın bir benzeri ise tarım dünyasında yaşanıyor. Sığırlarına suni tohumlama yaptıran üreticiler, doğan her buzağı için 60 TL destekleme alırken ayrıca dişi buzağıya brucella aşısı yaptırılması halinde 20 TL ödeniyor. Böylece çiftçi her buzağı için toplam 80 TL veriliyor. Geçen yıl hayvan gen kaynaklarının korunması projeleri kapsamında, büyükbaş hayvanlara ödenen destek tutarı hayvan başına 365 liradan 400 liraya, küçükbaş hayvanlarda 65 liradan 70 liraya çıkarılırken, 35 lira olan sürü desteği farklılaştırılarak, elit sürü için hayvan başına 45 liraya, taban sürü için 40 liraya yükseltilmişti.