2011 YILI ÇİFTÇİLERE SÜPRİZLERLE DOLU BİR YIL OLACAK MIŞ

2010 yılında ise yüzde 2 daha düşürülerek yüzde 13 olduğunu, 1 Ocak 2011 ' den itibaren de yüzde 10 olarak gerçekleşeceğini kaydetti.

Kirişçi, 2010 ' un çiftçinin yılı olduğunu, 2011 ' in ise müjdelerle dolu olacağını belirterek, ' ' 2002 yılında biz iktidara geldiğimizde Ziraat Bankasının çiftçiye kullandırdığı tarımsal kredinin tamamı 228 milyon liraydı. 2010 ' da ise 13 milyar lirayı geçti.

Bu rakamlara Tarım Kredi Kooperatiflerinin kullandırdığı kredi eklendiğinde 15 milyar liraya ulaşıyor. 2002 ' de sadece 67 bin kişi kredi kullanırken, bugün krediden istifade eden çiftçi sayısı 900 bin kişi oldu ' ' dedi.

Şu anda haftada ortalama 18 bin 279 çiftçinin Ziraat Bankasından kredi kullandığını, bunun da yüzde 93 ' ünün sübvansiyon kredilerden oluştuğunu belirten Kirişçi, tarımsal krediler içinde yatırım kredilerinin payı 2002 ve öncesinde yüzde 5 oranındayken, bunun bugün yüzde 40 düzeyine çıktığını iade etti.

Kirişçi, bir diğer önemli konunun da takipteki tarımsal kredilerin oranı olduğunu ifade ederek, ' ' 2002 yılında bu oran yüzde 62 ' ye ulaşmıştı, yani kredi alan her 100 çiftçiden 62 ' si borcunu ödeyemiyor, kredisi takibe düşüyor ve haciz kıskacına giriyordu.

Bugün takipteki kredi oranı yüzde 62;den yüzde 1,6 ' ya geriledi. Yani günümüzde 100 kişiden sadece 1,6 ' sı takibe düşüyor ' ' diye konuştu.

2010 ' UN KAZANIMLARI

Kirişçi, 2010 ' da TBMM ' nin tarıma kazandırdığı yasalara da dikkati çekerek, bunlar arasında Sebze ve Meyveler ile Yeterli Arz ve Talep Derinliği Bulunan Diğer Malların Ticaretinin Düzenlenmesi, Biyogüvenlik ve Veteriner Hizmetleri Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanunlarının da yer aldığını, 2011 ' de de çiftçiyi mutlu eden yasal düzenlemelerin süreceğini bildirdi.

Kirişçi, Tarım ve Gıda Bakanlığının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Tasarısı ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısının yeni yılın ilk aylarında yasalaşmasını beklediklerini vurgulayarak, ' ' Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması ile Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu ve Diğer Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısının da yeni yılda yasalaşmasıyla çiftçi daha rahat nefes alabilecek ' ' dedi.

Yeni yılda en önemli müjdenin 1 Ocak 2011 ' den itibaren Ziraat Bankasının tarımsal kredi faiz oranını yüzde 13 ' ten yüzde 10 ' a düşürmesi olacağını ifade eden Kirişçi, şöyle devam etti;

' ' Hayvancılık ve tarımsal sulama kredilerine hazine tarafından sıfır faizli kredi verilmeye devam edilecek. Diğer tüm kredilerde ise hazine artık faizin yüzde 25 ' ini değil, yüzde 50 ' sini karşılayacak. Bir başka ifade ile çiftçi Ziraat Bankası ' ndan artık yüzde 0 ile yüzde 5 aralığında kredi kullanacak. Bunun hazinemize getireceği yük 2011 yılı bütçesinde 776 milyon liradır. ' '

İNŞALLAH ! BEKLİYOR OLACAGIZ SÜPRİZLERİ VE MÜJDELERİ.KAGIT ÜZERİNDE OLMAYANLARI.....

Ynt: 2011 YILI ÇİFTÇİLERE SÜPRİZLERLE DOLU BİR YIL OLACAK MIŞ

hipotekli tarlaları kaldırcaklarmı ki süpriz miş. . . yada mazot 1 tl falanmı olcak??? yoksa buğdayın kılosu 1 tl mi olcakmış. . .

aman elımızdekıler gıtmesınde süprizi boşgeç. . .

bumu süpriz haber nette ilk görünce heyacanlandım aha dedim tayyip sonunda çiftçiyi düşündü. okuyunca anladım kandırmaca ve sadece 2011 deki seçim yatırımı oldunu 2 puan faiz oranı düşeçekmiş vay anasına ne kadar büyük bi destek .
şimdi et balık kurumundan bi başlayacagım saymaya yaza yaza bitmez en iyisimi boş ver

8 yılda kredi kullanan 67 binden 900 bine çıkmış, bu iyi bir şeymi çiftçinin bankada üç beş kuruşu olacakken borçlanmasıyla övünmek çiftciyle dalga geçmektir bana göre. Özel bankalardan kullanılan ( tefeci ) kredileride cabası, Tarım kredi borçlarına ne demeli...

çiftçi borçlandıkça bunlar sevinip övünüyorlar nasıl iş buya.
0 faizli hayvan kredisi dediler küçük baş ve büyük baş hayvan fiyatları %80 fırladı, bu fiyatlar
bu hayvanların borçlarının ödenene kadar böyle gitmez ise vay üreticinin haline.
bak ozaman çiftçiye süpriz nasıl oluyor. uyy-*s

Adamlardaki yüzsüzlüge bak. Sanki para sacmis ciftciye. Verdigin borc sonucta efendi, ödeyemedimi aliyon elinden arabasini, traktörünü. Milleti kredi cekmekye mecbur birakacagina yemdi, gübreydi akaryakitti onlari bi hallet. Senin oglunun altindaki arabayla bizim traktörün aldigi mazot ayni oldukdan sonra bu is düzelmez.. CIftciye iyilik yapacaksan önce yem ve gübre fiyatlarina gerekli müdaheleyi yapacaksin. Akaryakittaki vergiyi ciftciye göre tekrar düzenleyeceksin. Adam arabasina aliyosa yine al vergini, ama traktörüne aliyorsa elini vicdanina koyacaksin.

Benim beklediğim en büyük sürpriz; ektiğimiz ürünlerin 1 e 10 yerine 1 e 20 ve üzeri olması..
Gerisi tırıvırı...

gübre,yem,mazot,traktör,tarım aleti,lastik gibi girdilere ötv (pırlantada olmayan lüks tüketim vergisi) kaldırılsın.sicili düzgün çiftçilere ipoteksiz kefilsiz kredi verilsin.tarım adı ile verilen bütün kredilere (traktör kredisi dahil) sıfır faiz uygulansın.tarım bağkuru primleri yarıya indirilsin.süpriz diyince benim aklıma bunlar geliyor.

Son iki iletiye rep denilen seyden 100000000 tane vermek istiyom))) Ama en güzelide Nail beyin dedigi olmus. Keske ektigimiz bizi güldürsede bizde su soyguncularin eline düsmesek...

üç-beş puan faiz düşürecekmiş.alda başına çal ulan.süprizmiş.bizde kerizizya iyilik yaptı dicez.yedik yani.BUĞDAYIN FİYATINI 800 YAP VEYA MAZOTUN BAŞBELASI ÖTV SİNİ KALDIR DA BİZ DİYELİM SÜPRİZ YAPTINIZ DİYE . tabi sizde biliyosunuz çiftçinin durumunun içler acısı olduğunu bankalara kooperatiflere bağımlı yaşadığını.ULAN EŞEĞİMİZİ KAYBETTİRİYONUZ SONRADA BULUP GETİRİYONUZ SONRADA SİZE İYİLİK YAPTIK DİYONUZ.

Geçen günlerde maliye bakanını tv de izledim akaryakıt fiyatlarını sordular, bizdeki vergiler avrupadan daha az dedi, birde 2011 de zam yapmayacaklarını söyledi, ben inanmadım..

2011 yılı kabus yılı omasında süprüz ve müjde istemiyorum.ekonomistler yeni bir krizin hemde ülke batıracak krizin yılı olacak diye görüş bildiriyorlar.çin ve asyada enflasyon artcakmış batı ve amerike iflasın eşiginde e bizde batı ve amerikayı endeks aldıgımıza göre korkutan bir yıl ...