Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehmet Mehdi Eker, Türkiye ' de Tüketicilerin Makul Bir Fiyattan Et Tedarik Edebilecekleri Bir Piyasa Düzeni Dengeleninceye Kadar, Oturuncaya Kadar Aldıkları Tedbirlere Devam Edeceklerini Bildirdi.


Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehmet Mehdi Eker, Türkiye ' de tüketicilerin makul bir fiyattan et tedarik edebilecekleri bir piyasa düzeni dengeleninceye kadar, oturuncaya kadar aldıkları tedbirlere devam edeceklerini bildirdi.
Afyonkarahisar Ticaret Borsası (ATB) tarafından Korel Termal Otel ' de düzenlenen ' Tarım ve hayvancılığın sorunları ve çözüm önerileri ' konulu toplantıya katılmak üzere bu şehre gelen Bakan Eker, toplantı öncesi gazetecilerin sorularını cevapladı. Et fiyatlarında bir düşme olduğunu belirten Eker, aldıkları tedbirler zaten böyle olmasını beklediklerini söyledi.

'Bu sonucu hedefliyorduk' diyen Eker, 'Ama dediğim gibi bizim birinci önceliğimiz Türkiye ' de üretimi artırmak, Türkiye ' nin üretim potansiyelini kullanmak, üretim kapasitesini artırmak. Amacımız o. O nedenle kısa, orta ve uzun vadede aldığımız tedbirler var. Kısa vadede aldığımız tedbirlerden bir tanesi piyasadaki et arzını artırmaktı. O nedenle de gerek sanayinin ihtiyaç hissettiği ham maddeyi temin etmeleri gerekse kasaplık canlı hayvan ve eğer getirme imkanı olan olursa besi materyalini ithal etmelerine imkan tanıdık. O şu anda devam ediyor. Bununla şu anda fiyatlar nisan ayına nispetle yaklaşık yüzde 20 civarında prekande fiyatlarında azalma bir düşüş meydana geldi.' dedi.

Bazı firmaların ucuz aldıkları eti pahalı sattıklarını aktaran Bakan Eker, 'Bu da bizi üzüyor. Hem de tüketicinin aleyhine oluyor. Hem bizde bunu üzüntüyle karşılıyoruz. Biz tedbirlerimizi bu şekilde Türkiye ' de tüketicilerimizin makul bir fiyattan et tedarik edebilecekleri bir piyasa düzeni dengeleninceye kadar, oturuncaya kadar aldığımız tedbirlere devam edeceğiz.' diye konuştu