bütün lastiklere su koysak çekişte fark olurmu

benim traktörün lastikler ince olduğu için çabuk patinaj yapıyor ağırlıklar yetersiz geliyor ağırlık almak yerine su koysak olurmu yorumlarınız için şimdiden teşekkürler

Ynt: bütün lastiklere su koysak çekişte fark olurmu

1 lastik 400 lt kadar su alır. 365 gün böyle kullanacak isen su koymadan önce kışın donmaması için
her lastiğe 3 şişe ispirto koyman gerekli.
ben 398 e harmanda doldurup ekim öncesi boşaltıyorum, 13 yıldır hiç bir sorunla karşılaşmadım,
çekişide % 35 arttırıyor.

Tabii ki patinajı azaltır çok büyük oranda ama asfalt yolda 3-4 viteste giderken yaklaşık 1000 kg ağırlık çekiş azaltır. çok uzun bir rampaya vurduğunuzda yükte var bu 1000 kg sorun olmazmı. Tarlada da 1000 kg ağırlık çekişi azaltmazmı

lastiği kirikoya alıp sübop u üste gelecek şekilde çevirip havayı boşalttıktan sonra tazlikli su hortumunun
ucuna sert bir plastik parça (sulama fiskiyelerinin ince taraflı ucu gibi) takıp sübopla bu parça arasında
boşluk bırakarak lastiğe su doldukça lastiğin içindeki havanın dışarı çıkmasını sağlamamız gerekli.
enson su seviyesi subop hizzasına geldiğinde su hortumunu direk suboba bağlayarak lastiğin tamamen suyla
sertleşene kadar doldurmalıyız.
lastiklere su doldurma işleminde lastiğin içerisinde nekedar az hava kalır ise okadar iyi olur.
Bestepeli58 link=topic=37877.msg322374#msg322374 date=1294568659' Alıntı:
Tabii ki patinajı azaltır çok büyük oranda ama asfalt yolda 3-4 viteste giderken yaklaşık 1000 kg ağırlık çekiş azaltır. çok uzun bir rampaya vurduğunuzda yükte var bu 1000 kg sorun olmazmı. Tarlada da 1000 kg ağırlık çekişi azaltmazmı
hiç bir sorun olmaz ben 13 yıldır dolduruyorum. sadece ekim zamanı sorun olur oda çok ağır olduğundan ekim yapar iken çiğniyor, ozamana kadar sürüm kobra gibi ağır işlerde bittiğinden ekim ayında suyu boşaltıyorum.traktöre hiç bir zararı yok 1997 398 ze daha debriyaj balatası orjinal,
aksine çok faydasını görüyorum.

sana şöyle anlatayım:
100 hp 4.5 ton traktörmü 45 derecelik asfalt rampayı 4. viteste daha çabuk çıkar yada 100 hp 3 ton traktörmü ??

bartu link=topic=37877.msg322384#msg322384 date=1294569457' Alıntı:
lastiği kirikoya alıp sübop u üste gelecek şekilde çevirip havayı boşalttıktan sonra tazlikli su hortumunun
ucuna sert bir plastik parça (sulama fiskiyelerinin ince taraflı ucu gibi) takıp sübopla bu parça arasında
boşluk bırakarak lastiğe su doldukça lastiğin içindeki havanın dışarı çıkmasını sağlamamız gerekli.
enson su seviyesi subop hizzasına geldiğinde su hortumunu direk suboba bağlayarak lastiğin tamamen suyla
sertleşene kadar doldurmalıyız.
lastiklere su doldurma işleminde lastiğin içerisinde nekedar az hava kalır ise okadar iyi olur.hiç bir sorun olmaz ben 13 yıldır dolduruyorum. sadece ekim zamanı sorun olur oda çok ağır olduğundan ekim yapar iken çiğniyor, ozamana kadar sürüm kobra gibi ağır işlerde bittiğinden ekim ayında suyu boşaltıyorum.traktöre hiç bir zararı yok 1997 398 ze daha debriyaj balatası orjinal,
aksine çok faydasını görüyorum.

Bestepeli58 link=topic=37877.msg322387#msg322387 date=1294569685' Alıntı:
sana şöyle anlatayım:
100 hp 4.5 ton traktörmü 45 derecelik asfalt rampayı 4. viteste daha çabuk çıkar yada 100 hp 3 ton traktörmü ??
arkasında 6 tonluk sofralı römork varsa 4.5 tonluk traktör çıkar.
arkasında 6 tonluk tır tipi römork var ise 3.5 tonluk traktör çıkar.

tır tipi römorklar tır dorsesi gibi arkada iki dingil olup traktör çekisinede belirli bir oranda yük basar,
bu sayede 10 ton gibi yükü taşıyan bu tip römorklar traktörede belli oranda yük verdiği için
10 ton yüke rahmen traktöre patinaj, frenleme esnasındada traktörü kaydırmayarak
güvenli bir sürüş sağlar.
4x4 ün mü sadece ön lastiklerine su basmakyan bahsediyorsun?

şimdi benim bildiğimde çekişi arttıyor ama lastiklerde su var iken patinaj ettiği zaman arkayı dağıtır dediler patinaj ettirmedikden sonra en kral 4*4 gelsin lastiklerinde su olan en ufak motoru çekemez

vale link=topic=37877.msg322574#msg322574 date=1294589588' Alıntı:
herkese yorumların dan dolayı ayrı ayrı teşekkürler suyu yarıya kadar doldursak olmazmı acaba
valla benim komşuda 135 ingiliz var 4 ileri lerden lastiklerin 4ünede su doldurdu ben bunu 10 sene önce niye akıl edemedim diyo adam benim 4 lü 8 inç le çift sürdü yaa acayib oldu diyo

olmaz kardeşim bildiğim kadarıyla olmaz yani tekerlerin suyu yarım oldumu kalkışlarda sorun yaşarsın ve de durmalarda çünkü su dolu olan bölge aşağıya gelirse hava olan yerde yukarıda olursa kalkarken biraz zorlanırsın yazın bizim buraya gelen samancı ve biçerciler hep doldururlar çünkü arazi biraz kumsalda