Hayvancılık tehlikede ...

Ynt: Hayvancılık tehlikede ...

hayvancılık her kapıda her ahırda olacak ki sorun olmasın.mandıraymış işletmeymiş miş miş bunlar.köyde kalanları yaşayanların bacası tüten her vede inek olmalı.mal olmalı.krediyi herkes almalı bir inek alanda almalı on inekte alan almalı hayvancılık böyle çözülür.eskiye dönülmeli.ben bunu tarım bakanlıgına bir çok birimlerede yazdım.şimdi diyarbakıra hayvacılık org.san.böl kurulacakmış. hep doguya doguya ....

Köylü gardas senin dedigin gibi kac köy kaldiki. Bak örnek verim sana. 90 larin basina kadar bizim köyde 2 tane kücük bas sürüsü vardi. Her biri 2000 er baslik ve yine 2 tane kuzu icin sürü vardi. Sayi yine o kadar. Manda inek karisik büyük bas sürüsü 700 kadardi. Koyun son 15 yildir yok. Büyük bas ise sadece 100 tane kadar var. Su kredi falan derken 15 tane geldi fazladan, ama onlar gelmeden zaten bi o kadar eksilmisti. Oysaki köylü icin ne kadar karli bir is hayvancilik. Tamam belki büyük isletmeler kadar kazanamaz ama 10 inegi olan su sartlarda yilda 20000 lira kazanir. HAyvanciligin en büyük gideri yemdir ve biz 7 ay buna para vermeyiz, sadece hayvan basi 100 lira kadar cobana veririz. Kalan 5 ayida sen hesapla iste. Hayvan basi belki 600 700. Tabi bu sartlarda inekden günlük 30 litre süt almak mümkün degil ama 10 inekle hergün yine 150 kilo süt satarsin ve elinde bir danan olur. Ama köylü rahat artik. En azindan bizim köylü. Herkes emekli, ve tarlayi destek icin ekiyorlar. Hani devlet verdigi üc kurusuda kessin herkes moturunu satar. Ben almanyada gökdelenlerin camini siliyorum ve ayda 1400 euro kazaniyorum. Aylik en az 200 saat calisiyorum, buda haftada 6 gün 8 er saat demek. Ama hesaba bakiyorum bunun yarisini calissam köyde daha fazla kazanabilirim. Ben kulaklarimi tikayip gidecem 2012 de ama herkes almanyayi birakip geldi bok temizliyo diycek eminimki. Ama emin olun o almanin kokusu bazen inek bokundan daha kötü gelebiliyor.....

hayvan her kapıda her ahırda olacak.arkadaş.sende halısın ama şuan köydeki herkes alacak korkuyor batarım diye şartlar agır.asgari ücretle şehirde ömürleri gidiyor sürünüyorlar yılsonunda %5 zam alacagız diye işveren patrona şefe neyse yalvar dur.gecen yok gündüzün yok aman şehir olsunda bo...tan olsun.bo.. var şehirde.emmi yok dayı akraba eş yok dost yok.köyde hayat var bunu anlamalı köylü... yangelip yatan degil çalışan köylü...

bence sartlarda agir degil köylü icin. 10 inege verecegi yilda 500 sap 300 yonca bunun disinda isterse fig eker yaninda yine en fazla 6 7 ton arpa. maliyeti belli zaten. 500 sapin maliyeti 550 ytl, yoncayi kendi ekse en fazla 900 1000 ytl arpa desen bizim köyde 20 dönümden cikar en kötü o kadari onun maliyetide 1000 lira. birde yine 1500 kadar cobana verecek 7 ay icin. sirf sütünden cikarir yani, ama hergün sabah 6 da kalk onlarin altini temizle, iste bu köylüye zor geliyor. köylü aglamasin bence, calissin sadece. aza kanaat edecek bi kere. beklenti yüksek olunca tabiki calismiyor.....

101b1smarch link=topic=37880.msg984197#msg984197 date=1426847772' Alıntı:
Arkadaşlar şimdiki genç nesile baksanıza özenen var mı bu hayvancılığa?Köyde çalışan kalmıyor herkes tekstillerde çalışıyor. Kendimiz üretmezsek devlet dışarıdan almaya gider

Kendi çevreme baktığımda son 15 senede civar 10- 15 köyün hepsinde gençler sskl ı asgari ücreti görünce Almanyada iş bulmuş gibi seviniyor hemende gidiyor. gençler hep şehire gitti çok azı buralarda. bunu birazda tv deki özendirici diziler programlar yaptı bence.

101b1smarch link=topic=37880.msg984197#msg984197 date=1426847772' Alıntı:
Arkadaşlar şimdiki genç nesile baksanıza özenen var mı bu hayvancılığa?Köyde çalışan kalmıyor herkes tekstillerde çalışıyor. Kendimiz üretmezsek devlet dışarıdan almaya gider
yapmıyor ama yapanlarda sabıredenlerde 5-6 sene sonra daha büyük işletmeler kuruyor daha çok büyüyor diğerleri ömrünün sonuna kadar asgari ücretle zor zor didinip duruyor akıl erdiremiyor zordan kaçıyor sonrada dışarda eylem yapmasını biliyorlar :D

Türkiye ' de hangi iş sektörü olursa olsun, mutlaka şu anki süreçte zarar görecektir. Türkiye şu anda yatırımda risk sıralamasında üstlerde. Türkiye ' nin en önemli piyasası İstanbul ' da Laleli ' dir. Şu anda bavul ticareti olarak bildiğiniz Laleli ' deki tekstil-giyim sektörü bitme noktasına geldi, Rusya ' da Ruble tıpkı Türkiye ' de TL ' nin Dolar ' ın karşısında eridiği gibi eridi, %50 oranında değer kaybedince Ruble, Türkiye ' de Dolar ile satılan malların satışı durdu.

Laleli durdu, Türkiye durdu. Diğer yandan Türkiye şu anda Araplar ' ın eline bakıyor, Araplar ' da da savaş rüzgarları var, kimsenin geldiği yok, geçen seneye göre yarı yarıya Arap turist azaldı. İçeri giren döviz azaldıkça Dolar daha da arttı.

Tam mazot fiyatları düştü derken, doların yükselmesi ile tekrar tırmandı, yurtdışından getirilen her ürünün (ilaçlar, sperma vs.) fiyatı arttı. Bu yüzden de düvelerin fiyatları arttı, ancak et fiyatlarında çok fazla artış olmadı, artsa tüketiciye, artmasa üreticiye zarar. Yapacak bir şey yok...