Samsun Toprak Su Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü ' nün yürüttüğü çalışma sonucunda, şeker pancarı atığı olan şlamın, organik gübre olarak kullanılması sağlandı.

Çeşitli organik maddelerin yeniden değerlendirilmesine yönelik çalışma yürüten Samsun Toprak Su Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü, çökertme havuzlarında atık olarak bekletilen şekerpancarı işlendikten sonra ortaya şlam olarak tabir edilen materyallerin toprakta organik gübre olarak kullanılmasına yönelik yürütülen çalışmada olumlu sonuçlar elde etti. Az şeker, çamur, kireç gibi besin maddeleri bulunan materyaller asitli topraklara uygulandığında toprağı besleyerek dengeyi sağladığı tespit edildi.

Karadeniz ' in kireçsiz topraklarında özellikle fındık ve çay üretimi sırasında kullanılan şlamın, kireçsiz toprakta dengeleyici özelliği nedeniyle verim ve kaliteyi artırdığı görüldü.

Samsun Toprak Su Araştırma Enstitüsü Müdürü Dr. Osman Özdemir, şeker pancarının işlenirken kireç kullanıldığını, temizledikten sonra kireç taşıyla ağartıldığını, bu işleme sırasında kireçle birlikte çamur, kireç, bazı besin maddeleri, bir miktar ham şeker taşıyan atık oluştuğunu söyledi.

Atıkların havuzda toplandığını suda süzüldüğünü ve atık kısmının katı kireç diye bir materyal ortaya çıktığını ifade eden Özdemir, şöyle konuştu: 'Karadeniz tarım toprakları özellikle fındık ve çay bahçeleri kireçsiz yani asidik toprak özelliğindedir. Bu nedenden dolayı verim ve kalite düşüktür. Gittikçede sorun artmaktadır. Bu sorunlu toprakların kireçlenmesi ile sorun ortadan kaldırılmaktadır. Yaptığımız araştırmada şeker fabrikalarındaki atıkların piyasada satılan toz kirecin yerine doğal dengeleyici

olarak kullanılması yönünde araştırma yaptık. Yaptığımız araştırmada çay ve fındık topraklarında verim kalitenin artığını gördük. Çalışma fabrika atıklarının değerlendirilmesi açısından da önemli bir gelişme oldu' dedi. Özdemir, 3 yılda bir dekara 300 kilogram şlamın Şubat ve Mart aylarında serpilmesi gerektiğini de sözlerine ekledi.