Banvit kırmızı et üretimini durdurdu

Türkiye ' nin en büyük kırmızı et üreticilerinden Banvit, kırmızı et üretimini durdurduğunu açıkladı.

Banvit ' in Kamuyu Aydınlatma Platformu ' na (KAP) gönderdiği açıklamada, şirketin yaklaşık 21 bin baş besi hayvanı ile Türkiye ' nin “önde gelen” kırmızı et üreticisi olduğu belirtildi.

Türkiye ' de yeterince besi hayvanı olmaması, üretimdeki yüksek maliyet ve diğer sebeplerden dolayı kırmızı et fiyatlarının yükseldiği ve ithalatın serbest bırakıldığı anımsatılan açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Mevcut kırmızı et ithalat rejimi yürürlükte iken yerli üretilen etin ithal etle rekabet etmesinin imkanı olmadığından kırmızı et üretimimizi durdurma kararı almış bulunuyoruz. İleride kırmızı et ithalatı yerli üreticinin de üretim yapmasına elverdiği takdirde tekrar üretime başlayabiliriz.”

8-10 AYDA BİTER

Banvit Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Görener, Habertürk TV ' ye yaptığı açıklamada, üreticinin maliyet anlamında büyük sorunları olduğunu belirterek, 'elimizdeki hayvanları 8-10 ayda bitirip piyasadan çekilebiliriz' dedi.

GAZETELERE TAM SAYFA İLAN VERMİŞTİ

Banvit, ithal et nedeniyle yaşanan sıkıntılara Kasım ayında gazetelere verdiği tam sayfa ilanla tepki göstyermişti. Banvit, “Ülkemizde besiciliğin bitmemesi için bir uyarımız var” diyerek et ithalatında yaşanan sorunları ilanlara taşımıştı.

Türkiye’deki maliyet yapısına göre bir ‘gümrük eşik değeri’ belirlenmesini öneren Banvit, üretim yapanların cezalandırılmaması için kesilmiş et ithal edilmemesi gerektiğini savunmuş, Banvit Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Görener de, “Bu ilanı Banvit adına değil, Türkiye’nin besicileri için yazdım. Türkiye kesilmiş et ithal ederse, besicinin maliyet farkları yüzünden küçük besiciyi cezalandırmış oluruz” demişti

Ynt: Banvit kırmızı et üretimini durdurdu

Hacı helal sana, Banvit bile dayanamamış bu alavere dalavere politikaya sen hala ayaktasın..
Hayvan beslemek ile kümeste tavuk beslemenin farkını görmüşlerdir..

banvit önümüzdeki 8 ayda besilik 21000 dana almayacağına göre besilik dana fiyatlarına etkisi olur bence.doğru yoldayız dolarlarımız oldukça dışardan hazır alır yeriz niye zahmete girip hayvancılık yapalım.hay aklınla bir yaşasın bunu düşünenler.

nh link=topic=37929.msg322980#msg322980 date=1294674602' Alıntı:
bence banvit yanlış zamanda girdi kırmızı ete ve pahalı pahalı aldı sonra satamadı çıkar tabi burası turkiye ayak uyduramaszan batarsın :)
ve en iyisini yapmış :)
Arkadaşım bu işin zamanı zamanlaması yok. Laf olsun yorum olsun diye yorum yapmayalım. Bir ülkenin ayakta durması için üretime ihtiyacı vardır. Bu her ne üretimi olursa olsun. İster mal üretirsin, ister hizmet üretirsin, ister sermaye gücü kullanarak sermaye üretirsin. Buradaki sıkıntı bu memlekette üretim yapanın enayi, ithalat yapanın ya da alan satanın akıllı olması durumudur. Bu işin sonunun nereye gideceği ise malum. Kazanmadan harcamanın sonu ne olur sence??? Banvit manvit hiç muhabbetim olmaz ama adam üretim yapıyor sonuçta. Bence üretime yönelik maliyetleri düşürecek tedbirleri alıp üretimi arttırıp, ithalatı azaltmak en doğrusudur.

nh link=topic=37929.msg322980#msg322980 date=1294674602' Alıntı:
bence banvit yanlış zamanda girdi kırmızı ete ve pahalı pahalı aldı sonra satamadı çıkar tabi burası turkiye ayak uyduramaszan batarsın :)
ve en iyisini yapmış :)
banada öyle geliyo tavuk yemlemeye benzemez bu işler :D

diomedes link=topic=37929.msg322986#msg322986 date=1294675220' Alıntı:
Arkadaşım bu işin zamanı zamanlaması yok. Laf olsun yorum olsun diye yorum yapmayalım. Bir ülkenin ayakta durması için üretime ihtiyacı vardır. Bu her ne üretimi olursa olsun. İster mal üretirsin, ister hizmet üretirsin, ister sermaye gücü kullanarak sermaye üretirsin. Buradaki sıkıntı bu memlekette üretim yapanın enayi, ithalat yapanın ya da alan satanın akıllı olması durumudur. Bu işin sonunun nereye gideceği ise malum. Kazanmadan harcamanın sonu ne olur sence??? Banvit manvit hiç muhabbetim olmaz ama adam üretim yapıyor sonuçta. Bence üretime yönelik maliyetleri düşürecek tedbirleri alıp üretimi arttırıp, ithalatı azaltmak en doğrusudur.
ben onu bunu bilmem..
bu adamlar eti aldıkları zaman bi tanıdıgımda wardı onlara toplayı veren o zmn ki fiyatlar: 6 bin lira ortalama yada 2.5 ufak buagı aldılar..
sonra tam bilgim yok yunanistandan getirdiler yada getirmek istrediler.. ama şu war
şu anda cevremde et 14 lira keism yapıorlar yada
onlar aldı 18e şimdi piyasaya 14 e et vermek zor bi durum sonuçta bleki zarar yazmaasada bekledikleri gibi gelmeyen bi kırmızı et seruverini çıktı adamların ;)
ve sonucunda durdurdular..

seni banvit ilgilendirmiyorsa madem onların habirinin altına başka yorum yapma.. ne beni ne banviti ilgilenedirir ileride hayvancılığın ne olucagı onuda TARIM BAKANI DUŞUNSUN ;)

nh link=topic=37929.msg323011#msg323011 date=1294677810' Alıntı:
ben onu bunu bilmem..
bu adamlar eti aldıkları zaman bi tanıdıgımda wardı onlara toplayı veren o zmn ki fiyatlar: 6 bin lira ortalama yada 2.5 ufak buagı aldılar..
sonra tam bilgim yok yunanistandan getirdiler yada getirmek istrediler.. ama şu war
onlar aldı 18e şimdi piyasaya 14 e et vermek zor bi durum sonuçta bleki zarar yazmaasada bekledikleri gibi gelmeyen bi kırmızı et seruverini çıktı adamların ;)

seni banvit ilgilendirmiyorsa madem onların habirinin altına başka yorum yapma.. ne beni ne banviti ilgilenedirir ileride hayvancılığın ne olucagı onuda TARIM BAKANI DUŞUNSUN ;)
Neden sadece tarım bakanı düşünüyor ki?Sen hayvancılık yapmıyor olabilirsin ama bu sitede bir sürü hayvancılık yapan var.Bu iş günden güne içinden çıkılmaz bir hal alıyor.İnsanların işi bu hobi için ya da keyif için yapmıyor.Çoluğuna çocuğuna bakıyor.Bana dokunmayan yılan bin yaşasın düşüncesiyle ancak bu kadar olur.Lafa gelince türk çiftçisinin sendikası yok,birlikte hareket edemiyor.İcraata gelince beni alakadar etmez yapan düşünsün.
Burada kimse banvitin ne yaptığını önemsemiyor zaten,asıl mesele kararının sektöre yansıması.21000 hayvan diyor,az bir yatırım değil bu.Heralde bu adamlar da bunca senedir bu piyasada onlar da az çok anlıyorlardır bu işten :).Asıl mesele bu açıkların ithalatla kapanması.Yerli üretici azaldıkça ithalat alıp başını gidecek.Bana göre bu işin ithalatla çözülme şansı yok ancak birilerinin aklı başına gelinceye kadar umarım yerli üretici heba olmaz...

nh link=topic=37929.msg323011#msg323011 date=1294677810' Alıntı:
ben onu bunu bilmem..

Güzel kardeşim şu yukarıdaki cümlelerden hiçbirşey anlamadı

işte sorun bu.. bu ülkede hep buyukler kazanıyor ufakları sayan yokkki.. ;)
önceden her köşede bakkal wardı şimdi süper marketin warsa ayaktasın ;)
önceden bizim köyde herkessin en az koyunu keçisi 10 tane wardı ama şuan da 3 kişide war
önceden 2 tane tarla satılıktı son 1 haftada kredisi bilmem neyi olanlardan dolayı köyde dunya şey sattılar..
bunu işte o bakan diye seçtikleri adamlar dusunmemiş bundan böyle..
o adamlar düşünseydi 2004 de 50 lira olan keçinin tanesi şimdi 900 lira olmazdı daha dun komşu sattı..
ee bunu piyasa yaza düşerse nolcak alan mı suçlu satanmı :)
banvit belki işi bili yada bilmiyor adamlar işi yapacaklardı yada besicilik yapanların hepsi bkurban bayramı ii geçer diip hayvan baktı gittiler elin memeleketinden hayvan getirdi ..ee neymiş fiyatları düşürcekmiş.. sen zamannında korusaydın çiftçiyi yukselmezdi zati :) zati yukseldende medya anasını satayım...
şimdi söylediklerimi istediğiniz gibi algılayın bu ülkede akayatından gıdasından herşeyinden milleti vergi yuklersen bu millet kazanamazsa bu fiyatlar hep yuksek olur ama elbet gün gelir devran döner ;)

Hayvancılığın tam dibe vurduğu sıralarda Banvit b.baş hayvan sektörüne adım attı ve Ege bölgesi ağırlıklı oldukça yüksek miktarlarda hayvan topladı.. Bir bakıma elini taşın altına koydu, tabi ki burda yapılan iş belli tahmin ve hedefler çerçevesinde yapıldı.. Hayvancılığın yükselmesiyle hayli hatırı sayılır paralar kazanmışlardır.. Şimdi çekiliyor ki yine bir bildikleri ve bizim duyamayıpta onların tahmin ettikleri bişeyler vardır..
Ha; bizim durumumuzu etkiler mi.? henüz erken, piyasaya etkisi zaman alır gibi geliyor bana..
Sonuçta koca şirket yem üretir, beyaz et üretir, yumurta üretir çarkı döner.. Küçük besici ve hayvancıların akıbeti bu durumlarda pek hayır olmaz.. Yani elindeki 95 model otomobili satıpta borsa işine atılanlar gibi olur.. Nacızane fikirlerim, sakın yanlış anlamayın..