intercoolır

Ynt: intercoolır

öncelikle hayırlı olsun aynısını bende aldım ama bu intercool hakkında bilgim yok nasıl bir uygulama olur ne işe katkı sağlar onuda bilmem umarım eğer yaptırırsanız banada bilgi verirsiniz şimdiden kolay gelsin

işte en son haber şahsuvaroğlu agrolüx 70 leri 75 lik olarak çıkaracak 70 likten tek farkı intercool lu olması eğer beklerseniz orijinal fabrikadan servise direk getirir orada taktırırsınız saygılar

İntercooler havayı soğutup turboya soğuk hava ulaştırıp verimli yanma sağlar.Yakıt turbosuz zaten yanmıyor yani yakıtın %30 civarı atılıyor (%100 yanma olmaz)
Fakat turbo atılan yakıtı tekrar kazandırıp yakıyor.Ama yine tam yanma sağlanamıyor.intercooler olmadan turbonun mantığı yok inanın.
Yazın çekişte işte güçte farkı göreceksiniz zaten. Turbolu traktörü olan arkadaşların cooler takmasını tavsiye ederim.Ziraa çok çok bişey beklemeyin turbonuzdan zaten minik turbo atıyorlar.
Hatta ben traktörüme yağ coolerı bile takmayı düşünürüm :) küçük görünsede çok verimli performans alacagınız ve dünyanın kabul edip kullandığı detaylar bunlar.

turbonun çalışma prensibine bakarsak eğer eğsoz manifoldunun egsoz ile birleştiği yerde motordan çıkan yanmış yakıtın çıkış hızı turbonun içindeki tribünü çevirir bu tribün dakikada 120.000 ile 150.000 devir döner bu dönen tribün motorun emme manifoltuna bağlanmış boru ile sıkıştırılmış havayı silindirlerin içerisine gönderir böylece yanma odasındaki hava miktarı artar artan sıkıştırılmış hava silindirlerin içerisinde motorun sıkıştırması ile dahada sıkışır yanma sonucu ortaya güçlü bi patlama oluşur ve motorumuz güç üretir. intercooler ise turbonun havayı emmesi ve emilen havayı bi radyotörden geçerken ısısının düşmesini sağlar(sebebi ise serin yani soğuk hava içersindeki oksijen moleküllerinin daha yoğun olmasıdır) haliyle motorun içesirisine gönderilen serin ve sıkıştırılan hava yanmanın daha kaliteli olmasını sağlar ayrıca motorun soğutulmasınıda yardımcı olur.Öğle sıcağında traktörlerin genelinin çekişi düşük olur sebebi budur.İntercooler faydalı bişey ama turbo güç üretiminde çok etkilidir.Küçük olması Mühendislik hesaplamaları sonucu o motora en uygun boyutlu turbo konur.Küçük bi motora takılan büyük bi turbo çokda etkili olmaz.Veya tersi hepsi ince hesaplamalar gerektirir.

Boost26 link=topic=37937.msg402967#msg402967 date=1305794866' Alıntı:
İntercooler havayı soğutup turboya soğuk hava ulaştırıp verimli yanma sağlar.Yakıt turbosuz zaten yanmıyor yani yakıtın %30 civarı atılıyor (%100 yanma olmaz)
Fakat turbo atılan yakıtı tekrar kazandırıp yakıyor.Ama yine tam yanma sağlanamıyor.intercooler olmadan turbonun mantığı yok inanın.
Yazın çekişte işte güçte farkı göreceksiniz zaten. Turbolu traktörü olan arkadaşların cooler takmasını tavsiye ederim.Ziraa çok çok bişey beklemeyin turbonuzdan zaten minik turbo atıyorlar.
Hatta ben traktörüme yağ coolerı bile takmayı düşünürüm :) küçük görünsede çok verimli performans alacagınız ve dünyanın kabul edip kullandığı detaylar bunlar.

yanlış biliyorsunuz turbo atılan yakıtı tekrar kazndırıp yakma işine yaramıyor, turbo motorun basınçla ve daha kısa sürede maximum hava ile beslenmesini sağlıyor

Uzun ömürlü ve verimli bir motor için 3 şey şart.

turbo
intercooler
motor yağı soğutma

işin sırrı ise traktörüne doğru turbo ve intercooler takıp en uygun sübap ve pompa avans ayarını verebilmek.

İSHAK ÇAVUŞ AYDIN link=topic=37937.msg466553#msg466553 date=1320956649' Alıntı:
Biz 285 liğe TURBO+İNTERKOL taktırdık.Turbo 2000 tl İnterkol 500 tl ye mal oldu.Traktörunde turbosu olmayan arkadaşlara şiddetle tavsiye ederim.Daha öncede bir konuda bahsetmiştim bizim 285 lik fendt 309 luk gibi oldu.Herkese iyi günler.
arkadaş sen nediy0rsun ...inşallah su k0ymaz traktörün....bende turb0 attırdıydım zamanında 285 4*4 e...s0nu iyi 0lmadı ..elden çıkardım..şu 0labilir belki....turb0 0lupta interc00l 0lmayanlar interc00ler takabilir...

TT 55 link=topic=37937.msg466543#msg466543 date=1320955936' Alıntı:
Uzun ömürlü ve verimli bir motor için 3 şey şart.

turbo
intercooler
motor yağı soğutma

işin sırrı ise traktörüne doğru turbo ve intercooler takıp en uygun sübap ve pompa avans ayarını verebilmek.
Motor yağı soğutma derken şanzuman yağını veya hidrolik yağını soğutan düzenekleri biliyorum, aslında karter yağının soğutulması daha mantıklı değilmi?

Şanzıman ve hidrolik yağı daha ziyade yaz aylarında fazla ısınıyor.iş makinalarında bunu soğutacak sistemler var.karter yağı turbo motorlarda biraz ince turbonun yağlanması için.turbo ünitesinden geçerken fazlaca ısınıyor.soğutulması şart

bazı makinelerden yağ çıkışı alınamıyor turboya ve turbo soğutulamıyor işte o sonradan takılma turbolar çok sıkıntılı, bzı pistonlar turbo basıncına dayanamıyor , turbo taktıktan sonra pompa ayrı yapmak gerekiyor eğer ince bir ayar verilemezse yakıt ve güçten kayıplar yaşanıyor lda zaten takılmıyor :/ çok iyi araştırıp her parçanın en uygunundan takmak lazım o durumda 5.2 litre motorlu 285ler yada eski fordlar çok güçlü olabilir :D şanzumanın taşıyabileceği kadar güç yüklemek lazım sonra orda sıkıntı olmasın :D