TRAKTÖRDE HURDA TEŞVİĞİ

12.11.2010
16,297
22,541
48
Erzurum

2010 haziran ayından sonra gerek internette gerekse borsada ve kamuoyunda hurda traktör teşviği söylentileri başladı ve konu en sonunda taslak haline getirilmeye çalışılıyor dr.ediz ulusoy ' un hazırladığı taslakta 25-35 yaşları arasında ve daha yaşlı traktörlerin ekonomiye verdiği zararlar artı doğaya saldığı zararlı gazlar gibi bir çok nedenden oluşan rapor bayağı ciddiye alınmaya başlandı başta erkunt traktör gibi birçok firmada bu konuya projelerle destek veriyor zannedersem 2011 içinde bu tasarı meclise getirilecek ve 7000 ila 9000 tl arasında yeni alınacak traktörde indirim sağlanmış olacak bunlar internetten topladığım bilgilerdir umarım hayırlısı olur

Ynt: TRAKTÖRDE HURDA TEŞVİĞİ

şimdi bize traktörün parasını mı verecek yeni motor aldığımızda indirim mi olacak yada illa sıfır motor mu alacaz ikinci el 35 25 yaşından küçük ikinci el alsak olurmu?

Bizde hurda indirim duasına çıkmıştık çok şükür bizide düşünenler varmış elimizdeki traktörlerin hepsi hurda zaten sıfır traktörde çok ucuz beleş verecekler. o Ediz ULUSOY kimin için çalışıyor çiftçi için değilmi

Traktör sanayicisi, Tarım ve Köyişleri, Sanayi ve Ticaret ile Maliye Bakanlığı olmak üzere üç bakanlığa bir rapor sunarak verimlilik kaybı yaratan 35 yaş üstü traktörlerin yenilenmesini istedi. Türk Tarım Alet ve Makinacıları Birliği (TARMAKBİR) Genel Koordinatörü Prof. Dr. Ediz Ulusoy traktör başına 7 bin TL hurda teşviki verilmesi gerektiğini belirterek Türkiye ' nin 35 yaş üzerindeki traktör parkı nedeniyle yıllık 6 milyar TL ekonomik kaybı olduğunu vurguladı. Ulusoy, 'Çiftçinin sırtındaki bu yük kaldırılmalı' diyerek eski teknolojiyle üretilen traktörlerin ithal edilmesinin de önlenmesi için bir düzenleme yapılmasını istedi.
TRAKTÖRÜESKİ OLUP TA O TRAKTÖR ALMAK İSTEMEYENLER BAŞKA ALICILAR ÜZERİNDEN VEYA BAYİLER ÜZERİNDEN PARALARINA KAVUŞABİLECEK AYNI ZAMANDA BU BÜYÜK POTANSİYEL İÇİN TÜM MARKALAR BÜYÜK BİR REKABETE GİRECEK EMİNİMKİ ÇİFTÇİ KARLI CIKACAK BİLAKİS BİR FİYAT ARTIŞININ OLACAGINI SANMIYORUM ÇÜNKÜ REKABET İÇİN DAHADA ÇOK KAMPANYA YAPMAYA ÇALIŞACAKLAR SONUÇTA RAKAM BÜYÜK EN AZ 200 BİN ADET BUNLAR SÜRÜMDEN KAZANMA YOLUNA GİDERLER EMİNİM

)massey super 90 yorumlarına aynen katılıyorum traktör üreticilerinin yüzünü güldürecek bi çalışma nh genel müdürümarco votta zeynep erkunt aç kurt gibi bekliyor bu olayı inşallah ben yanılırım çiftçi için hayırlısı olur

Çiftçinin traktörünü 7000 tl ye alacaksın ama zaten asıl değeri bu, adam işini 7000 tl ile görüyor madem teşvik edeceksin 7000 tl lik traktöre yeni veya 2. el alırken 15000 tl indirim yap da çiftçi ödüllendirildiğini anlasın. Çiftçinin yüzü gülsün.

masseysuper90 link=topic=38010.msg323685#msg323685 date=1294773421' Alıntı:
Kandırmaca kendi mallarını 10-15 bin TL artıracaklar... amaç o... o kadar biliyorsa sıfır motorda ve mazotta ÖTV yi kaldırtsın boş booş konuşmasın
Dogru söe ne denir?
üç gösterip beş alan bi ülkede milleti kandırmaca işte..

valla ben acıkcası suankı eskı model olan massey ferguson 188 lerim var yeni traktormu onları karsı asla degişmem yakıt yonunden bunlara rakıp cıkmaz yeni traktorlerı bedava bile verseler 188 liklerimi vermem

35 yaş üzeri 200 000 traktör varmış.buda ağa babaların iştahını kabartıyor.borçsuz insan kalmasın kampanyası olacak galiba.çok eski motoru olan birisinin sıfır motor çektiğini hiç görmedim zaten.25 yıllık motoru olan satar 10 yıllık motor alıyor.10 yıllık motora binen ancak sıfır alabiliyor.5-6 milyarlık motoru satıp 40-50 milyarlık motor alacak babayiğit pek yok.

içine koyacak mazot bulamayacağız bu gidişle

TT 55 link=topic=38010.msg323992#msg323992 date=1294934612' Alıntı:
35 yaş üzeri 200 000 traktör varmış.buda ağa babaların iştahını kabartıyor.borçsuz insan kalmasın kampanyası olacak galiba.çok eski motoru olan birisinin sıfır motor çektiğini hiç görmedim zaten.25 yıllık motoru olan satar 10 yıllık motor alıyor.10 yıllık motora binen ancak sıfır alabiliyor.5-6 milyarlık motoru satıp 40-50 milyarlık motor alacak babayiğit pek yok.

içine koyacak mazot bulamayacağız bu gidişle
çok harbi konuşmuşun kardeş..ben 38 senelik senelik ve 18 senelik traktöre biniyorum gayet memnunum..sanki beleş verecekler yaw ben mazot alamıyom aha gel bak depo boş nerdeyse..önce mazotu düşürsünler de traktörü kalsın...bizim köde adamın birinde 1000 dönüm tarla var 165 ve 135 mfye biniyo 135 i sattı 285 aldı...

bencede biraz saçma birçok 35 yas üstü traktörün piyasa degeri zaten 7000 den fazla kimse traktörünü 7000 tl ye sayıpta vermez bu hesabı yapanlar neden bunları dikkate almıyor acaba insallla zorunlu kılmazlar ..

ekonomiye ne gibi zararı olurkii herkez sıfır traktör alırsa sanaydki dükkanlar neye yarıcak tabi daha bir sürü zararı olur :D
piyasada o kadar çok 35 yaş üstü varki
hem çoğu yeni traktör çok yakıo bazı efsane traktörleri olanlar bunlara karşı çıkacaktr...
leyland gibi traktörler için uygun ama mesela 640 yada 5000 lik ford o fiyata alamaz satamazsın..

Otomotivde hurda teşviği oldu ne oldu;

Belli yaşın altındaki arabaları otomotiv bayileri topladılar piyasadan.Bunlar zaten 1000-1500lira ediyorlardı.Teşvik 4000filandi sanırım.Araba almaya gittiğinizde bayi elimde hurda araba var onun sayesinde 2500lira daha indirim yapabilirim diyordu.Fiyatlara zam filan gelmediydi.

Traktörde sorun şu ki 30 yaşında traktörler bile çok saçma sapan paralara satılıyorlar.0 t480 27000lira iken 80 model 480 ' in 16000lira olması bana çok saçma geliyor.Bu yapıda 30 senelik traktör üretimini artırıyor.Uzun lafın kısası fiyatlarda belli bir indirim olur ama otomotivdeki gibi pazar şahlanmaz.