+ Konuya Cevap Yaz
16 sonuçtan 1 ile 16 arası gösteriliyor
 1. #1

  Üyelik Tarihi
  06 Aralık 2007
  Şehir
  Ankara
  Yaş
  25
  Mesajlar
  13,626
  Adı geçen
  2 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Koç Grubu da sektörden çekildi  Besicilikte Yaprak Dökümü yaşanıyor. Türkiye ' nin en büyük besi işletmesi Banvit ' ten sonra Koç Grubu ' nun Harranova Besi İşletmesi de mevcut hayvanlarını sattıktan sonra sektörden çekilmeye karar verdi.

  Dünya Gazetesi ' nden Ali Ekber YILDIRIM ' ın haberine göre, yıllık 13 bin 250 büyükbaş kapasiteli Harranova işletmesinde halen 8 bin baş hayvan beside. Bu hayvanlar besi süresini tamamlayıp kesildikten sonra yerine yeni hayvan alınmayacak. 'Besicilik bitti' diyen Harranova AŞ Besi İşletmesi Yönetim Kurulu Murahhas Üyesi Güçlü Toker, konuya ilişkin olarak DÜNYA ' ya şu bilgileri verdi: 'Banvit gibi biz de çiftliğimize yeni besi hayvanı almıyoruz, alamıyoruz.

  Çünkü, bugünkü ithalat politikasıyla besi hayvanı almak demek yüzde 30-50 zarar etmek demek. Piyasada ithal karkas etin kilosu 10-12 liradan satılırken bizim besicilik yapmamız olanaksız. İthal edilen besi hayvanının canlı olarak kilosu 7.5-8 liradan alınsa bile besi sonrası 10-11 liraya mal edilemiyor. En az 13-14 liraya geliyor. İthal karkas etin kilosu 10- 12 liradan satıldığına göre besicilikten para kazanmak mümkün mü? İster yerli besi hayvanı alın, isterse ithal alın, maliyetiniz karkas etin üstünde kalıyor. Bir de risk alarak bu hayvanları besliyorsunuz. Besi yapanlar piyasa koşullarına göre yüzde 30 ile yüzde 50 oranında zarar ediyor. Hiç kimse zararına bu işi yapmaz. Bu nedenle uygulanan ithalat politikası ile besicilik bitti.'
  ' ' BESİCİLİKTEN PARA KAZANMAK MÜMKÜN DEĞİL ' '

  Besiciliğin yapılamaz hale geldiği bir dönemde sıfır faizli kredi vermenin de anlamı olmadığını vurgulayan Toker, önlem alınmazsa krediyle yatırım yapanların büyük zarara uğrayacağını söyledi. Hayvancılığa verilen sıfır faizli kredinin 3 milyar liraya ulaştığını hatırlatan Güçlü Toker, 'Bu şartlarda kredi vererekyatırım yaptırmak ne kadar mantıklı? Yatırım maliyetini bir yana bırakalım. Yeni yatırım yapanlar para verip hayvan alacak.

  Aldığı hayvanı besleyecek ve piyasada satacak. Bundan zarar ederse geri ödemesini nasıl yapacak? Yeni hayvan nasıl alacak? Hesap ortada. Piyasada 10 liradan et satılırken besicilik yaparak para kazanmak mümkün değil. Kredi alanları uyarmak gerekir. Bu işten para kazanmanız mümkün değil. Bizim gibi büyük işletmeler sürdüremezken küçük işletmelerin besicilik yapması mümkün değil' diye konuştu.

  Sütçüler de olumsuz etkilenecek Besicilikte yaşanan sıkıntıların süt, tavuk ve yem sektörünü de doğrudan etkileyeceğini anlatan Güçlü Toker, 'Süt hayvancılığı yapanların gelirinin ortalama yüzde 15 ' i buzağı satışından geliyor. Besiciler bu işi bırakırsa buzağı fiyatı düşer ve sütçülerin gelirinde ciddi azalma olur. Yem tüketimi azalacağı için yem sektörü etkilenir. Tavukçuluk sektörü de olumsuz etkilenir. Yerli üretimi bir yana bırakarak 10 liradan ithal et satarsanız tavuk etinin de fiyatı düşer ve sektör olumsuz etkilenir' görüşünü dile getirdi.

  Yakın zamanda Türkiye ' nin ISO 22000 Gıda Güvenliği Yönetim Sistem Belgesi ' ni alan ilk çiftlik olan Efeler Çiftliği ' nin yöneticisi Söktaş Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Hilmi Kayhan, besi işletmelerinin havlu atması ile buzağı satış fiyatının düşeceğini belirterek DÜNYA ' ya şu bilgileri verdi:

  'Dünyada gıda ve yem fiyatlarında bir artış trendi var. Hammadde fiyatı artarken bir yandan da içerdeki koruma devam ediyor. Bu nedenle hammaddeyi iki misli fiyata alıyoruz. Yonca bulamıyoruz, soya üretimi yetersiz. Soya, mısır, arpa gibi temel hammaddeleri pahalıya alırken çiğ süt fiyatında bir artış yok. Buzağı satışından da kayıplarımız olursa, ki bu şartlarda öyle olacağı görünüyor, süt sektörü de bu gelişmelerden olumsuz etkilenecektir. Ben 2011 ' i bu anlamda hiç iyi görmüyorum. Zor günler bizi bekliyor.'
  ' ' HAYVAN KESEN YER BULUNMUYOR ' '

  İzmir Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Üyesi ve Etçiler AŞ Yönetim Kurulu Başkan YardımcısıBülent Arman, piyasadaki gelişmeleri önceden görerek 1.5 seneden beri besi hayvanı almadıklarını belirtti. Arman, 'Bugünkü şartlarda işletmesine besi hayvanı alanlara madalya takmak lazım. Herkes ithal et kullanıyor. Bugün hayvan kesen yer bulunamıyor. Şubatta besi hayvanları kesime gelecek ama kimse almak ve kesmek istemiyor. Böyle bir durum hiç yaşanmamıştı.

  Elinde az da olsa besi hayvanı olanlar zararına da olsa kesecek. Çünkü kesime gelmiş bir hayvanı elde tutmak zarar. Yerine yenisi konulamayacak. Asıl tehlike budur. Bu nedenle biz İzmir Ticaret Borsası olarak önerdik. Ette gümrük vergisi artırılarak yerli üretimin sürdürülebilir kılınması gerekiyor. Yerli et ile ithal et arasında 4-5 lira fark olursa besicilik yapılamaz' diye konuştu.

  Hayvancılık sektörü, uygulanan ithalat politikasının besiciliği yapılamaz hale getirdiğini, besicilik yerine karkas et ithalatının daha cazip olduğunu, bu nedenle üreticinin rekabet edebilmesi ve besiciliğin yaşaması için karkas et ithalatında yüzde 30 olan gümrük vergisinin en az yüzde 60 seviyesine çıkarılmasını talep ediyor.
  15 BİN BAŞ BESİ İTHALİ

  Besi işletmeleri bir bir kapanırken, Et ve Balık Kurumu (EBK) 10 bin baş besi hayvanı ithal etti. İthal edilen hayvanlar daha önce kayıt yaptıran yatırımcılara en az 50 baş almak şartı ile satılıyor.

  Daha önce de 5 bin baş besi hayvanı ithal eden EBK ' nın besi hayvanı ithalatı 15 bin başa ulaştı. Gelişmeleri DÜNYA ' ya değerlendiren EBK Genel Müdürü Bekir Ulubaş, 5 bin baş besi hayvanının Mersin ' e ve 5 bin baş hayvanın da Derince Limanı ' na getirdiklerini belirterek ithal besi hayvanlarını üreticilere kilosu 8 liradan satışına başladıklarını söyledi. Et işleyerek satış yapanlar için besiciliğin cazip olmaktan çıktığını kabul eden Bekir Ulubaş, 'Et işleyerek satanlar için elbette ithal et almak daha karlı. Fakat besicilik yapılamaz değil. Biz ithal ettiğimiz 250 kiloluk danayı canlı olarak kilosunu 8 liradan satıyoruz. Bu, iki yıl önceki fiyatla aynı. Özel sektör besi danasını 8-8.5 liradan veriyor. Bugün 10 aylık besi sığırını 8 liradan alan birisi için eğer karkas eti 14 liraya satabiliyorsa bu sürdürülebilir bir fiyattır. Çünkü, 8 liraya aldığı besi sığırını 11 liraya mal edebilir.

  Karkas ağırlığı ortalama 350 kiloya taşırsa bu işten para kazanır. EBK ' da ortalama karkas ağırlık 287 kilodur. Ama biz 150 kilo ağırlığında dişi hayvanda alıyoruz, 350 kilo erkek dana da alıyoruz. Bu nedenle ortalama düşüyor. Besici, ortalama karkas ağırlıkta 350-400 kiloya ulaşır. Biz 350 kilo kabul edersek, kilosunu 11 liraya mal ettiği hayvanı kilosu 13 liradan satsa 700 lira kazanır, 14 liradan satsa 1 milyar kazanır. Hayvan başına ortalama 800 lira kazansa 20 hayvanı olan bir besici 16 bin lira kazanır. İkinci besiyi yapsa bir yılda 32 bin lira eder. Bugün bir mühendis ayda 2 bin lira alır yılda 24 bin lira eder. Besicilik daha karlı. Yalnız tekrarlıyorum, besi materyalini 7.5-8 liradan alması lazım. Daha yüksek alırsa yapamaz.'
  280 GÜN BESİ SÜRESİ

  Harranova, Türkiye ' de 10 bin başın üzerinde kurulan ilk büyük işletme. Koç Holding AŞ ve Ata İnşaat Sanayi ve Ticaret AŞ IPC kuruluşu tarafından 1998 yılında projelendirilen Harranova işletmesi, Türkiye ' nin en büyük hayvancılık işletmesi olarak Şanlıurfa ' da 2000 yılında faaliyete geçti. Daha sonra Sancak Grubu ' nun da ortak olması ile işletme Koç-Ata-Sancak olarak faaliyetini sürdürdü. 2006 yılında Ata ve Sancak grupları hisselerin tamamını Koç Topluluğu ' na devrettikten sonra şirket unvanı 'Harranova Besi ve Tarım Ürünleri AŞ' olarak değiştirildi.

  Harranova AŞ Besi İşletmesi ' nin 13 bin 250 büyükbaş hayvan kapasiteli. İşletmede besiye alınan hayvan ırkları ağırlıklı olarak Holstein, Montofon, Simmental ve bu ırkların melezleridir. Ortalama 280 gün besi süresi uygulanıyor. Besi süresi tamamlanan hayvanlar, işletme bünyesinde bulunan kesimhanede kesiliyor. Harranova AŞ Besi İşletmesi içinde yer alan Et Üretim Tesisi, 4 bin metrekare kapalı alanda faaliyet gösteriyor. Tesis saatte 40 adet büyükbaş kesim kapasitesine sahip. Harranova çiftliğinde halen beside 8 bin büyükbaş hayvan var.

 2. #2
  Ağır Abi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  28 Aralık 2007
  Şehir
  Isparta
  Yaş
  29
  Mesajlar
  22,633
  Adı geçen
  6 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Koç Grubu da sektörden çekildi  Ortam bana kaldı köşe olacağım bu gidişle güçç*-* şaka bi tarafa benimde top atmam yakındır bankadan gelip evde ne var ne yok haciz koyarlarsa şaşırmayın uzun bi süre siteye girmez isem bilinki pc gitmiştir

 3. #3

  Üyelik Tarihi
  06 Aralık 2007
  Şehir
  Ankara
  Yaş
  25
  Mesajlar
  13,626
  Adı geçen
  2 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Koç Grubu da sektörden çekildi  Alıntı Ağır abi link=topic=38032.msg323920#msg323920 date=1294927542 Nickli Üyeden Alıntı
  Ortam bana kaldı köşe olacağım bu gidişle güçç*-* şaka bi tarafa benimde top atmam yakındır bankadan gelip evde ne var ne yok haciz koyarlarsa şaşırmayın uzun bi süre siteye girmez isem bilinki pc gitmiştir
  alakoç grubu da çekiliyor diye haber yollayalım hemen şaka bir yana bu işin sonu kötü ama inşallah iki sene önce sütçülerin düştüğü duruma düşmez besiciler de

 4. #4

  Üyelik Tarihi
  18 Mayıs 2009
  Şehir
  Denizli
  Yaş
  39
  Mesajlar
  6,623
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Koç Grubu da sektörden çekildi  Devler bu işe girince binlerce çiftçinin rızıkından eksilmişti.herkes işine gitsin.biz otomobil,tv üretiyormuyuz.

 5. #5

  Üyelik Tarihi
  13 Haziran 2009
  Şehir
  Kütahya
  Yaş
  45
  Mesajlar
  18,737
  Adı geçen
  61 Mesaj
  Etiketlenme
  2 Konu

  Ynt: Koç Grubu da sektörden çekildi  Dikkatle okudum, açıklamalardan en vahim olanı EBK yöneticisinin açıklamaları.. 280 gün besi süresi ilginç diye düşünüyorum..
  Sayın Alakoç Farms yöneticisi Hasan Bey; 280 günü aşalı aylar olmuş, nerdeyse yıl olacak.. Düşünülmesi gerekli..
  Bu arada Yetek Farms bu duruma işletmesinde 6 erkek besi hayvanıyla yakalandı, kısmen paçayı yırtacak..

 6. #6

  Üyelik Tarihi
  06 Temmuz 2008
  Şehir
  Çanakkale
  Yaş
  26
  Mesajlar
  9,045
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Koç Grubu da sektörden çekildi  haberlerde ve telefonlarımza gelen msjlarda anladıkki büyük şirketler bişeylerde kaçıyor sanırm..
  ve karambol bi durum içinde olan çiftçi napsın bilinmez ama bende bi ay önce 5 tane erkek buzagı vermiştik birazda ha satsak ii olcak.. 5 tane düve var gebe isteyene veririm yani ilersi belli değil

 7. #7

  Üyelik Tarihi
  18 Mayıs 2009
  Şehir
  Denizli
  Yaş
  39
  Mesajlar
  6,623
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Koç Grubu da sektörden çekildi  devler niye kaçıyor.280 gün hayvan beslemektense başka bir devletten et ithal ettin mi para daha çabuk kazanılıyor.kar garanti.sen olsan hangisini yapardın.

 8. #8

  Üyelik Tarihi
  06 Temmuz 2008
  Şehir
  Çanakkale
  Yaş
  26
  Mesajlar
  9,045
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Koç Grubu da sektörden çekildi  Alıntı TT 55 link=topic=38032.msg324053#msg324053 date=1294939511 Nickli Üyeden Alıntı
  devler niye kaçıyor.280 gün hayvan beslemektense başka bir devletten et ithal ettin mi para daha çabuk kazanılıyor.kar garanti.sen olsan hangisini yapardın.
  HAklısın abi adamlara çok para lazım

 9. #9
  Ağır Abi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  28 Aralık 2007
  Şehir
  Isparta
  Yaş
  29
  Mesajlar
  22,633
  Adı geçen
  6 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Koç Grubu da sektörden çekildi  Alıntı nailyetek link=topic=38032.msg324009#msg324009 date=1294936017 Nickli Üyeden Alıntı
  Dikkatle okudum, açıklamalardan en vahim olanı EBK yöneticisinin açıklamaları.. 280 gün besi süresi ilginç diye düşünüyorum..
  Sayın Alakoç Farms yöneticisi Hasan Bey; 280 günü aşalı aylar olmuş, nerdeyse yıl olacak.. Düşünülmesi gerekli..
  Bu arada Yetek Farms bu duruma işletmesinde 6 erkek besi hayvanıyla yakalandı, kısmen paçayı yırtacak..
  bizim işletmeye giren hayvan en az bi 365 günden önce çıkmaz ha bu elimizdekiler geleli kaç yıl oldu bilmiyorum defterin köşesinde bi not var geliş tarihleri 15 ekim 2009 yazıyor sen hesapla artık ..

 10. #10

  Üyelik Tarihi
  16 Nisan 2010
  Şehir
  0629
  Yaş
  53
  Mesajlar
  692
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Koç Grubu da sektörden çekildi  Haberi okuyunca, Ülkemizdeki et fiyatlarının bu kadar fahiş bir şekilde artması...
  Acaba büyük işletmerin, Büyük hesaplı işlerinin sonucu mu idi ?
  Bu devler baktılar ki, et fiyatları düşecek... para kazanmamak değilde; çok çok tatlı para kazanmak azcık acıyacak .
  O zaman bizde çekilelim ve daha tatlı paralar kazanacak alanlara mı kaçalım dediler?
  Ha dostlar...
  Ne dersiniz azda bu açıdan baksak mı olaylara ?

 11. #11
  Mehmet Cömert - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  11 Şubat 2008
  Şehir
  Kütahya
  Yaş
  33
  Mesajlar
  5,047
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Koç Grubu da sektörden çekildi  paylaşım için teşekkürler çağrı evet adamlar haklı dışarıdan getirip daha çok kar edecekler olan yine çiftçiye olacak kredi alanların işi zor gibi

 12. #12

  Üyelik Tarihi
  05 Aralık 2010
  Yaş
  33
  Mesajlar
  1,994
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Koç Grubu da sektörden çekildi  koç gibi büyük ler yapamassa biz hiç yapamayız

 13. #13

  Üyelik Tarihi
  06 Aralık 2007
  Şehir
  Ankara
  Yaş
  25
  Mesajlar
  13,626
  Adı geçen
  2 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Koç Grubu da sektörden çekildi  10 tane dana var ilgilenen olursa

 14. #14

  Üyelik Tarihi
  25 Aralık 2008
  Şehir
  Konya
  Yaş
  45
  Mesajlar
  2,484
  Adı geçen
  1 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Koç Grubu da sektörden çekildi  ne cekılmesı adam ıkı sene once ısraıllılere sattı cıftlıgı

 15. #15

  Üyelik Tarihi
  16 Mayıs 2009
  Mesajlar
  234
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Koç Grubu da sektörden çekildi  [QUOTE=Çağrı link=topic=38032.msg324212#msg324212 date=1294954941]
  10 tane dana var ilgilenen olursa
  [ canlı agırlık kaçar kg canlı agırlıkkaç tl istersin hoştaynmı mantofonmu yetek farms dakiler gibi simentalmi, yeni işletme yapana kadar bakabilme şansın varmı

 16. #16

  Üyelik Tarihi
  06 Aralık 2007
  Şehir
  Ankara
  Yaş
  25
  Mesajlar
  13,626
  Adı geçen
  2 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Koç Grubu da sektörden çekildi  [QUOTE=mstafa link=topic=38032.msg324259#msg324259 date=1294995685]
  Alıntı Çağrı link=topic=38032.msg324212#msg324212 date=1294954941 Nickli Üyeden Alıntı
  10 tane dana var ilgilenen olursa
  [ canlı agırlık kaçar kg canlı agırlıkkaç tl istersin hoştaynmı mantofonmu yetek farms dakiler gibi simentalmi, yeni işletme yapana kadar bakabilme şansın varmı
  tabi konuşuruz tam olarak belli değil satılıp satılmayacağı ama satılacak olursa ben size ağırlıklarıyla beraber listesini yollarım satma düşüncemiz çok yeni olduğu için ağırlıklarına bakmadım 1simental-holstein kırması 1 yerli 5 tane de holstein var simetal ve holsteinlar aşılamadır saf ırk ahırımız müsait duruma göre konuşuruz

+ Konuya Cevap Yaz

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

 1. 600 bin çiftçi üretimden çekildi!
  Konu Sahibi UÖZKAN.77 Forum Tarım ve Hayvancılık Haberleri
  Cevap: 13
  Son Mesaj : 26.Temmuz.2015, 10:09
 2. Kayseri'de iki yılda 1.100 besici sektörden çekildi
  Konu Sahibi Ağır Abi Forum Süt Hayvanclığı
  Cevap: 6
  Son Mesaj : 27.Ocak.2010, 12:37
 3. Kayseri'de iki yılda 1.100 besici sektörden çekildi
  Konu Sahibi altansat Forum Süt Hayvanclığı
  Cevap: 2
  Son Mesaj : 22.Ocak.2010, 12:57
 4. NH ve Clayson biçerdöverler bu yaz çekildi....
  Konu Sahibi coyote26 Forum Fotoğraflar (Çekimler)
  Cevap: 20
  Son Mesaj : 24.Mayıs.2009, 09:14
 5. Melekler'in Fotoğrafımı Çekildi?
  Konu Sahibi mocıtu Forum İlginç
  Cevap: 8
  Son Mesaj : 12.Şubat.2009, 17:16

Arama Motoru Etiketleri

traktör, tarım, çiftçilik, tarım makineleri, tarım aletleri SEO Blog

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Var
 •  
Yukarı Çık
Hakkımızda
TrakKulüp, Türkiye'nin en büyük çiftçi paylaşım sitesidir. Sitemizde traktörler, biçerdöverler, tarım makineleri, tarım aletleri, çiftçilik, tarım ve hayvancılık ile ilgili 1.000.000'dan fazla mesaj bulunmaktadır.

62.000 üyemiz gibi sizi de aramızda görmek isteriz.
Bizi Takip Edin
trakkulup@trakkulup.net
DMCA.com Protection Status