damlama sistemleri mi? yagmurlama mı? daha iyi

Ynt: damlama sistemleri mi? yagmurlama mı? daha iyi

neyi sulayacaksınız bilmiyorum ama mısır ayçiçeğinde falan damlama verimi çok arttırır ve kolaylık sağlar ama pancarda uygulamaktan uzak durun fareler boruları yiyiyor :)

bn kullanıyorum çok iyi meyvede ve hububatta verim mükemmel su elektirik tüketimi çok cüzi bi miktar damlamada yagmurlama ise hem elektirik yönünden hem su ve gübre işçilik bakımından çok fazla oluyor ....

meyve ağaçlarını hele birde ağaç büyükse damlama yetersiz geliyor.adam damlama ile ağacın altında yarım metrekare yer suluyor.geri kalan yerler toz toprak.ağacın vitamin ve mineralleri alması için toprağın tavlı olması gerek.onun için her ağacın gölgesi kadar yeri(tam tepeden güneş vuruyormuş gibi) sulaman gerek bunu içinde damlama değil küçük fıskiye olacak.

Tucano340&Arion520 link=topic=38126.msg325251#msg325251 date=1295198709' Alıntı:
neyi sulayacaksınız bilmiyorum ama mısır ayçiçeğinde falan damlama verimi çok arttırır ve kolaylık sağlar ama pancarda uygulamaktan uzak durun fareler boruları yiyiyor :)

ayçiçeğinde her sıraya mı damlama serdiniz yoksa 2 sırada bir sıra arasına mı ?

Tucano340&Arion520 link=topic=38126.msg325251#msg325251 date=1295198709' Alıntı:
ben ne demek istediginize tam anlam veremedim? :S damlama sistemine fareler zarar veriyorsa misir ve aycicegi tarlasinda fare olmuyor mu demek istiyon?biz pancarda kullaniyoz hem damlama hem yagmurlama hem de israil sistemiyle sulama yapiyoz bunun icinden en karlisi ve verime etkisi olan damlama..bence yagmurlama yasaklanmali yoksa bu gidisle yer altinda su kalmayacak icemeye bile bulamayacaz :( sonrasinda damlama bile yapilamayacak ve hic bi urunu ekip bicemiycez uyrra*-*- sonra keske önceden yagmurlama sistemiyle bol bol harcamasaydim diyecez pismanlik duyarak kendi kendimize ah keske damlama serseydimde tek fareler yeseydi dye cook diyecez gibime geliyor.. karış-*-s ozaman da son psimanlik fayda vermiycek..

arkadaşa bu konuda katılıyorum vatanımız bol yağış alan su yönünden zengin biir yerde kalmıyoruz bu konuda devletin su ve su kullanılması konuda en kısa zaman da birşeyler yapmalı.çok ürün almalıyız nüfus artıyor az su kullanmalıyız buda damlamayla başarabiliriz bence damlamaya geçen büyüklerim çok akıllılar benim gibi hala fiskiyeyle kullanan arkadaşlarda geriden gidiyouz salmayla sulayanlara zaten diyecem yok...
damlama sisdemleri biraz uygun olsa en kısa zaman da damlama geçerim hem elektrikden hem işcilikten kar ederiz.....

en yakin zamanda gecmenizi tavsiye ederim cunku zaten bir senede kendini amorte eder hem verimi artiriyor hem de isci tutmaniza gerek kalmiyor hem de fazla vakit ayirmanizada gerek kalmiyor..biz isciye senede en az 8 ,10 bin lira verirken damlamadan sonra isci tutmamiza gerek bile kalmadi bi ara diger islerle ugrasmamiz gerektigi icin bi komsu tarladaki isciye cuzi bi miktar vererek isimizi görmustuk..herkese tavsiyem damlamadir hem cebimizi hem rahatimizi hemde gelecegimizi dusunuyorsak damlama damlama damlama diyorum uyrra*-*-

ONE link=topic=38126.msg326138#msg326138 date=1295381375' Alıntı:
damlama sistemine hibe desdeklemesi varmıdır biliyormusunuz bils-*-
0 faiz 5 yıl ödemeden başka destek yok tüm sulama sistemleri için yada yarısını ödüyor ama desteklenmeden yararlanman için bi dünya evrak proje hazırlanması gerekiyor :(