Ev Yapımı Elden Debriyaj Sistemi - Fendt 307 LSA

Arkadaşlar bu fotoğrafı internette gezinirken gördüm. Normal mekanik şanzımanlı bir traktör için elden debriyaj sistemi yapmışlar. Vites kolunun üzerinde bulunan bir düğmeye basıldığında yağ basıncı ile debriyaj pedalı aşağı çekilerek debriyaj devreye sokuluyor. Çok basit ve kullanışlı bir sistem gibi gözüküyor. Benim çok ilgimi çekti. Sizlerle paylaşmak istedim. Sizce nasıl faydalı olur mu? Acaba yapılabilme imkanı var mı? Yurt dışında bunu TRIMA adında ön yükleyici üreten bir firma yapıyormuş.

http://www2.trima.nu

442533-307-lsa-fendt.jpg

Ynt: Ev Yapımı Elden Debriyaj Sistemi - Fendt 307 LSA

Paylaşım için sağol...
Gaz pedalı BMW style yada Mercedes 403 s oap*-s
Arkadaşın dediği gibi hassasiyeti ve sorun çıkarma durumundaki problemi kısa zamanda az maliyetle çözmek gerekli işin içinde elektronik var.
Multitronic yada Tiptronic vitesin amca oğlusu olmuş bu yöntem zuha-*-s
Bence bu yapılan sistem sol ayak bacak engelli bireyler için yapılmış rahatlıktan çok. ok-*-s

bence tiptornic ile alakası bile yok . basit bir hidrolik düzenek . bence yaratıcı . kaliteli bir imalat ve montajla iş yapar gibi . kendisine eğlence arayanlar deneyebilir ....

OkayKANGAL link=topic=38131.msg405658#msg405658 date=1306154194' Alıntı:
bence tiptornic ile alakası bile yok . basit bir hidrolik düzenek . bence yaratıcı . kaliteli bir imalat ve montajla iş yapar gibi . kendisine eğlence arayanlar deneyebilir ....

Okay tiptronic ile birebir alakası olduğunu belirtmedim.. ' ' Yandan yemişi ' ' diyecektim jargon kullanmak istemedim amcaoğlusu dedim :)
Basit olduğu konusu ise ben aynı kanıda değilim hassasiyet ve elektirik söz konusu konulan düğmenin kaç saniye içersinden tepki verdiği kaç newton ile debriyaj pedalına etki ettiği v.s v.s. bunları unutmayalım. Yorumu mu zıt görüş olarak algılama derim.
Kaliteli parça ,yağ,pompa,montaj ile evet iş yapar.Eğlence için bu kadar maliyet göze alınır mı bilemiyorum ;) 150-200 TL lik bir iş değil çünkü...
Engelli aracı yaptıran var mı burda? ...Ben yaptırdım (Honda Civic 2009 FD kasa makyajsız ) ozaman görüyosunuz basit bi düzenek o işte ve sizden 450TL aparat ücreti alınıyor sadece profil demir ve küçük rulmanlardan oluşan bi sistem tek düze içinde ne hidrolik ne elektrik sistemi kullanılıyor :8
Taktir sizin...