soğan tohumu yardım...

24.11.2009
11,105
765
Ankara

10 sene önce ektik çöpe attık ve .. yine bugün temelliden ' ' fito ' ' isimli soğan tohumu aldık eken arkadaşlar varmı hiç duydunuzmu bu tohumu..tohum ispanyol dedi diğerlerinden 2ton fazla verir ve daha çok bekler dedi birde kilosunu 230liraya verdi tohumları aldık parayı daha vermedik fiyat biraz pahalı gibi geldi bize bilgisi olan arkadaşlar bilgilendirebilirmi?..

Ynt: soğan tohumu yardım...

TT 55 link=topic=38280.msg326874#msg326874 date=1295540694' Alıntı:
hiç duymadığım bir marka.bayağı da pahaşıymış.kaç dekar ekmeyi düşünüyorsun.
18 dönüm yerimz var oraya ekecektik 7lkilo almıştık şimdi netten baktımda fiyatlar 170-180 lira arası değişiyo bu iş olmaz gibime geliyorr slk-*-s

TT 55 link=topic=38280.msg326885#msg326885 date=1295541729' Alıntı:
biraz az almışsın tohumu.dekara 280 gr düşüyor.biz bir kilo atarız.
hahh şimdi konyayla konuştuk adam bizde240lira çok hesaplı almışsın dedi rahatladık valla :D piyasanın en iyisimiş dakara 500gr kesinlikle geçme dedi adamın elinde 4 ton tohum varmış..
bizde zaten yettiği kadar ekecez kalanına karpuz ekecektik 14 dakara yeter işte kalanınada karpuzz ekeriz.. netteki fiyatlar geçenseneninmiş..

ben internetten bu yıl soğan tohumu olmadığını görür görmez almaya gittim.kilosunu 75 liraya 10 kilo aldım.metan-bereket. satıcıda 50 kilo vardı.satıcı hepsini götür sezonda bu tohum 250 lira dedi.almadım.şu anda aynı tohum 150 tl.ayak üstü biraz kar edecektik olmadı.

TT 55 link=topic=38280.msg326912#msg326912 date=1295542976' Alıntı:
ben internetten bu yıl soğan tohumu olmadığını görür görmez almaya gittim.kilosunu 75 liraya 10 kilo aldım.metan-bereket. satıcıda 50 kilo vardı.satıcı hepsini götür sezonda bu tohum 250 lira dedi.almadım.şu anda aynı tohum 150 tl.ayak üstü biraz kar edecektik olmadı.
iyimişti aslında para buişlerde yapabilsen..

arkadaşlar sogan tohum sıkıntı var sanki piyasada pan 88 arayoz bulunmuyor . arkadaşın dedigi gibi 10 sene falan oldu bi ektik hep çöpe attık şimdi tekrar ekecegim . pan 88 tohumu arıyorum bide ekim alanları bu yıl çok olacakmı acaba hani fiyatı ona göre belli oluyor bizim burda pek eken yoktu biraz para edince buyıl baya eken olacak polatlı falan nasıl acaba ekim çokmu bende 10 dekar ekecegim

bu yıl tohum yokmuş.zaten pahalı olması da baya caydırıcı.Tohum şirketinde çalışan bizim köylü bir ziraat müh. uyardı bizi.özellikle bu yıl.bulguru bile boyayıp soğan tohumu diye satarlar.açıktan tohum almayın dedi.para edeceğine ümitliyiz.ekici olda bilici olma demişler.

Ben ektim fitoyu kabuğu kalın olur rengi diğer soğanlardan biraz daha koyu dur .Sağlam.kışlık soğandır tonajıda iyidir yalnız hastalıklara karşı dayanıklı değildir özellikle mürekkep (morkök) hastalığına dayanamaz dolayısıyla tonaj bir tona kadar düşer. bulunduğun bölgede mürekkep hastalığı yoksa rahatlıkla ekebilirsin

delipoyraz link=topic=38280.msg326956#msg326956 date=1295546619' Alıntı:
Ben ektim fitoyu kabuğu kalın olur rengi diğer soğanlardan biraz daha koyu dur .Sağlam.kışlık soğandır tonajıda iyidir yalnız hastalıklara karşı dayanıklı değildir özellikle mürekkep (morkök) hastalığına dayanamaz dolayısıyla tonaj bir tona kadar düşer. bulunduğun bölgede mürekkep hastalığı yoksa rahatlıkla ekebilirsin
valla tarlalara ilk defa ekecez olurmu olmazma bilemem çevresindede yok soğan..

Soğan tohumuyla alakalı Metan ve Agro-tan firmalarını tavsiye ederim. Sahiplerini çok iyi tanırım ve çok iyi insanlardır. Öyle üç beş kuruşa da tenezzül edecek insanlar değillerdir. Soğan işinden çok anlamam ama bu tohum firmalarının sahiplerinden duyduğum kadarıyla bu yıl tohum verimlerinde ciddi sıkıntıları var ve bu yüzden bekledikleri miktarda tohumu piyasaya süremediler.