Buğdayda kardeşleme ilacı

Merhaba arkadaşlar. Bizim bu seneki buğdaylar bir hayli seyrek bitti. kasımda olsak tekrar ekim yapardık ama ocak sonunda olduğumuzdan böyle bir şansımızda yok. Piyasada buğday kardeşleme ilaçları satılıyormuş. Acaba hangisini nasıl kullanmalıyız? Bilgisi olan arkadaşlardan rica ediyorum lütfen yardım edin...

Ynt: Buğdayda kardeşleme ilacı

Ilac degilde organik gübreler var. Ise yararmi bilmem ama CANDEM in bi kac ürünü var. Ama ona ekimden önce baslaniyor. TOhumu ilaclarken nemdem diye bir ürünle karistiyorsun. Bu kaplama sayesinde cimlenme cok iyi oluyor daha sonraki ürünüde ot ilaciyla atinca kardesleme oluyormus. TT55 nikli arkadasimiz kullaniyor sanirim. O daha detayli yazar....

bu ilaçlar organik gübre gibi değil holderle atılıyor kardeşleme yapıyor verim çok çok artıyor geçen sene biz kullandık ve ziyadesiyle memnun kaldık daha zamanı var bu ilaç ot ilacı ile bir kullanıyo ama inceliği bol su ile atacaksın su az olmayacak bol bol atılacak bu ilacı ankaradan aldık irtibatlaşırsak buluruz saygılar....

Arkadaşlar ben samsundayım. Bu ilaçlardan bizim burada bulunurmu diye araştıracağım. İnşallah vardır. Zira dışarıdan getirmek pahalı olur. Bizim evin yanında 3 sene önce çakıl vardı orada nereden düştüyse buğday çimlenip büyümüş tam 5 kardeş oldu başak halinde aldım süs niyetine garaja asmıştım. Kardeşlenme çok olması artı bir kar demek işletme açısından.

poyraz2030 link=topic=38285.msg327005#msg327005 date=1295551692' Alıntı:
Arkadaşlar ben samsundayım. Bu ilaçlardan bizim burada bulunurmu diye araştıracağım. İnşallah vardır. Zira dışarıdan getirmek pahalı olur. Bizim evin yanında 3 sene önce çakıl vardı orada nereden düştüyse buğday çimlenip büyümüş tam 5 kardeş oldu başak halinde aldım süs niyetine garaja asmıştım. Kardeşlenme çok olması artı bir kar demek işletme açısından.

Tarla şartlarında kardeşlenmeyi kısıtlayan faktör bitkilerin birbirine olan rekabetidir. Sizin örneğinizde olduğu gibi, bitkiler tek başlarına büyürlerse (rekabet olmadığı için) çok kardeşlenirler. Bunu çok açık olarak mısır tarlalarında gözlemleyebilirsiniz. Tarla girişindeki mısırlarda genelde 2-3 koçan olur (rekabet yok), normal sıralarda ise her bitkide 1 koçan (rekabet var) olur.

Hububatlarda seyrek olan tarlalarda kardeşlenme daha fazla olur. Aynı şekilde pancarda kökler daha büyük olur (2-3 kg ' lık pancarlar), mısırda her bitkide 2-3 koçan olur. Bu ' ' seyreklik / az bitki ' ' ekonomik-karlı olsaydı, buğday 20 kg değilde 10 kg ekilirdi. Pancarda 9000 bitki istenmezdi, 3000 bitki yeterdi. Mısırda 8000 değilde 2000 bitki iyi olurdu...

mustafagursacli link=topic=38285.msg327030#msg327030 date=1295555854' Alıntı:
biz çorumluyuz ilacı ankaradan aldık ostim sanayi sitesindeydi heralde ismini yanlış alma alacaksan araştıralım öyle al biz alacaz gene çok faydası var herkese tavsiye ederim
Dediğiniz ilacın veya gübrenin adını ve kullanış şeklini yazarsanız memnun oluruz.

TT 55 link=topic=38285.msg327378#msg327378 date=1295643032' Alıntı:
ilacın adını açıklıyorum.

這種藥物還沒有名字。

bunu yazıp ilaç bayinizden isteyin.

Hocam nasil yazariz biz bunu yaa. Ben t babami arayip arastirmasini söyleyecektim ama böyle biraz zor olacak. Latin alfabesiyle ismini bulamazmiyiz...

arkadaşlar golden cey mınx diye bir element gübre var pancar kooperatiflerinde var ben geçen sene kullandım gerçekten süper bir kiloluk paketlerde 20 dönüm yere atılıyor holderle atılıyor kardeşlemenin başladığında kullanılıyor tavsiye ederim.