yaz aylarında harereti kıpırdamaz dediginiz traktörler hangileri

Ynt: yaz aylarında harereti kıpırdamaz dediginiz traktörler hangileri

1006 link=topic=38330.msg332949#msg332949 date=1296413509' Alıntı:
yeni bişey öğrendim ta 1950 li yıllardaki deutz trakktörleri -40 ye kadar çalışıyor..+60 dereceye kadarda sıcağa dayanıyor +60 derece bunu başka motor yapamaz...
deutz motor üretimi konusunda baya işi çözmüş ... Mustafa ford ne kadar dayanabilir hararete onu da bi araştır jd volvo motorlu olanı bilmemize gerek yok zaten volvo gık bile demez hararet konuşunda..

halil_alpy_37 link=topic=38330.msg332999#msg332999 date=1296416326' Alıntı:
deutz motor üretimi konusunda baya işi çözmüş ... Mustafa ford ne kadar dayanabilir hararete onu da bi araştır jd volvo motorlu olanı bilmemize gerek yok zaten volvo gık bile demez hararet konuşunda..
bi bakarım olmassa bulamam ama bakarım..

1006 link=topic=38330.msg333529#msg333529 date=1296496365' Alıntı:
bi bakarım olmassa bulamam ama bakarım..
fordun hararet yaptığıni duymadm ben kendi traktörümün suyu vs tam olunca harareti oynamazdi jd 2030 hararet yapardı o yapmazdı yazın rotorlama işini forda yaptırırdk yeterki suyu olsun ... Mustafa sağolsn kardeş ..

koylu19..654S bizdede var ama hararret yaptığını hiç görmedim senin traktrde bi sıkıntı vardır...kışın çalışmazdı bi onuda çözdük tek marşla kara dumanları atıyorr zuha-*-s

denk vıteste hıçbırısı yapmıyor gun boyu tam gazda bı yeni jonderle valtralar hararet yapmıyor komsumda 81 bg jonder var 2 ay hıç durmadan slaj yapıyor 2005 mı 6 mı ne bı gıram oynamıyo hararetı yazın 50 derecede guneşte acayıp bişi bılmem kac saatte bı gıram yag yok hıç bı yerınde daha yeşıl boyası bıle solmadı daha :S

iveco motorlu fiatların hararet yaptığını duymadım balya makinasında bile 46 56 66 serisiydi normalde de oynamaz ne jd ne mf ne nh onun yanına yanaşamaz hararet konusunda yeni,lerini bilemem

bende 265s vardı hararet hiç hatırlamıyorum 3095 d aldık bu yıl suyu da tamdı gecen ay 13 lü tırmık çekerken hararet yükseliyordu canım sıkıldı ıkı ılerı ıkı gerı daha yaptım motordan gacır gucur ses gelmeye basladı yıne bırakmadım motoru tırmıga devam ettım bır gun boyunca baktım hararet ıyıce yukselmeye baslıyordu gene devam ettım yazın ortasında dedım yagmur yagıyor herhalde soyle kafayı motora dogru bı uzattım devır dayım patlamak uzere yavaş yavaş etrafa su atmaya basladı ondan sonra sanayıye gıdene kadar akla karayı sectım son gaz gidiyordum gazı kesınce hararet fırlıyordu son gaz da problem yoktu en sonunda anladıkkı koseye bı 200 kagıt sıkısmıs:)

evet nh hararet konusunda çok güzel benim nh tn 75i öğle sıcağında ağır işlerde çok kullandım sanki hararet göstergesi bozuk belli bi yerden yukarı çıkmıyo ondan önce mf 255ep vardı öğle sıcağında meşe gölgesinde dinlendiriyodum...

bende 640 kullanıcısıyım yazın sıcaklarda rampa yukarı yollarda yüklü iken çok sıkıştırdım motoru ama normal sınırları hiç geçmedi hararet. 1 ay önce otlu kabak tarlasına ikindi sıcağında kazaya çektim o zaman biraz yükseldi onda da otlar radyatörü tıkamış, temizleyince biraz çalışır vaziyette bekleyince normale döndü.komşu köyden birisi 640la adanada samana gider o da memnun hiç hararet yapmaz diyor.

bu yaz 480 s8 le 5 tona yakın buğdayı satmak için giderken radyatöre su koymayı unutmuşuz hararet göstergesi de bozuktu. yolda aklımıza geldi neyse ilerdeki köyde doldururuz dedik ve dik bir yokuşun ardından...
bilanço ağır. radyatör kazanı patlamış ve hortumlar hasar görmüş ama motora zarar gelmediği için şanslıyız.

deutzların sogukta çalışmasını nedeni hava sogutmadır.hava sogutmanın nedesi ise

2. dünya savaşında almanlar rusların topraklarına girerken alman tankları ve askeri araçları su sogutmalıymış.rusyaya girdikleri gece hava -38 derceyi vuruyor ve alman tankları blok çatlatmaya başlıyo.ama ruslar hava sogutmalı paletlilerle almanların anasını aglatıyor :D almanlar geri çekilip hava sogutmalı araçlarla yeniden rusyaya giriyorlar ve bihaylide toprak işgal ediyorlar.

bizde 1996 model sıfır aldığımız 70-56 vardı valla uzun bi tarla sürerken motor iyice ısınınca acayip bi çekişi valla bnm bildiğim bu seriler ısındığında deli gibi :8 bilm-*s

bazı traktorler sıcagı yiyince acılır örnek steyr ford john deere ama hararet takılır kalır 80 de steyr 100 derece de normal yani diğer motorlara göre orantısız