sizce gübre fiyatları artarmı, düşermi...

arkadaşlar bizler daha gübre alımlarına başlamadık bizim sezonumuz mart.nisan ayında açılır bazıları tunustaki karışıklık için gübre fiyatlarının artacağını söylüyor, bazılarıda seçim nedeni ile düşer belki diyor sizce düşermi yükselirmi bilgilerinizi paylaşırsanız memnun olurum.şimdiden teşekkür ederim.

Ynt: sizce gübre fiyatları artarmı, düşermi...

tunus un bize etkisi e olacak.tunus tan gübre ithal ediyormuyuz.

ben tunus u kriter olarak görmüyorum.benim kriterlerim başka.gübre fiyatı petrol ve hammadde fiyatları le ilgili.dünya küresel krizden çıktıkça petrol ve hammadde fiyatları yükseliyor.2008 de dünyda kriz yokken petrol 150 dolar.bütün madenler ve bütün ham maddeler pahalıydı.dap gübresi 110 tl idi.dünya krizden yavaş yavaş çıkıyor.petrol 100 dolara dayandı.gübrenin de pahalanması içten bile değil.ben gübremi vadeli aldım.ekim 15 vadeli torba başı 8 lira faiz ödeyecem.pankobirlik öyle bir faiz alıyor ki.merkez bankası yıllık %6,25 faiz oranı açıkladı.pancarkoop 9 ayda %21 faiz alıyor.çiftçiye çok destek oluyorlar.gurur duyuyorum.hükümetin gübre fiyatını düşürmesi için kdv den feregat etmesi lazım.

%33 lük nitrat 34,75 tl 15-15-15+ZN 43,75 tl. bunlar peşin fiyatıdır.

ARTMASINI İSTEMİYORUM AMA ARTAR ARKADAŞIM ÇÜNKÜ BAZI GÜBRELERİN ARTIŞINI KIYASLARSAN %30 &%40 ARAS
INDA OYNAR
TABAN GÜBRESİ SEZON BAŞINDA 29 TL CİVARINDA İDİ ŞİMDİ 38 TL BU YAPILAN ZAMLAR AZOT ZAMMI. İİ ÇALIŞMALAR

yükselecegi kadar yükseldi nedeni seçimden önce düşürecükler bak düşürdük deyecekler . yani bence zamlanmaz hatta düşer işallah .
çeşitli gübrelerden daha 250-300 torba alacagım

borsalarda buğday fiyatlarını görmek çin link

Aşağıdaki linke tıklayın...

http://www.polatliborsa.org.tr/tr/TRHububatBulteni.htm

TMO nun günlük fiyat bilgilendirme tablosuda aşağıdaki linke tıklayınca karşınıza çıkar...

http://www.tmo.gov.tr/Upload/Document/piyasabulteni/piyasagunluk.pdf
[size=10pt]
Bu arada çiftcinin mahsulü para etmezken sanayici boş durmadı gübreye zammı yerleştirdi
[/size]

Malum önümüz artık tohum ekimşne hazırlık, haliyle gübre ihtiyacı artacak, tamda ihtiyaç zamanına yaklaşırken gübreye zammı ihmal etmediler ve şu anda DAP tonu 1600 TL

İnanılmaz ama gerçek bu, geçen yıl bu zamanda DAP gübresi 950 TL idi ve Ekim ayında 1050 tl olmuştu..

Bir yılda artış oranı %50 yi buldu ve şimdi 1600 TL oldu...

Bu gelişme üzerine Türkiye Ziraat Odaları Başkanı Şemsi Bayraktar konuştu

Türk çiftçisinin yüksek maliyetlerle üretim yaptığını, yüksek maliyet denilince akla ilk gelenin girdi maliyetleri olduğunu ancak yapısal sorunun çok daha önemli olduğunu bildirdi.

Türk çiftçisinin dünyanın en pahalı mazotunu kullandığını vurgulayan Bayraktar, şunları kaydetti:

'Mazotta, bizim de gayretlerimizle destekler arttı ve yüzde 13-14 mertebesine geldi. Gübre destekleri de bir miktar arttı. Gübrede ve mazotta daha fazla destek istiyoruz. Sanayicimiz eksik olmasın, ne zaman çiftçi tarlaya girse zam yapıyor. Benim çiftçim ne zaman talep yaratırsa, bir bakıyorsunuz gübre fiyatları fahiş... Çiftçinin öz kaynağı yok ki, zamanında bu gübreyi alsın da bir yere stoklasın. Böyle bir şansı yok. Onun için buradan sanayicimize de sesleniyorum; biraz insaflı olsunlar. Bu şekilde zam yapmak suretiyle çiftçimizin gübre kullanması mümkün değil, gübre tüketimin Türkiye'de artması da mümkün değil. Gübre tüketim miktarlarına bakıldığında hep 5 milyon ton civarında seyreder. Bulgaristan ve Romanya'nın 3'te 1'i kadar gübre kullanıyoruz. Bir tarım ülkesine bu yakışmaz. Bunları göz ardı etmeyeceğiz.'

Hayır buradaki dangalaklık şudur

Koskoca Türkiye, sen tarım ülkesisin sözüm ona..

Romanya ve Bulgaristanın tam üç katı büyüklükteyiz

Fakat gübre kullanımında Bulgaristanın 3 te biri kadar, Romanyanında üçte biri kadar gübre kullanımı var deniyor..

Yani Bulgaristan 15 milyon ton,

Romanya 15 milyon ton

Öyle ise Bu iki ülke 30 milyon ton gübre kullanıyor

Türkiye 5 milyon ton gübre kullanıyormuş

eee o zaman bu ülkelerin ikisini toplasan yüzölçümü Türkiyenin 3 te biri kadar olduğuna göre

Bunlar kadar gübre kullansak bizim 90 milyon ton gübre kullanmamız lazım ama nerede o günler...

Hesap ortada...gübre kullanımı bizde çok düşük, buda üretimde verimliliğ düşürüyor ve en nihayetinde buğdayda bile ithalat yapan ülke konumundayız artık...

ne diyelim gübreci kazanmaya devam etsinmi diyelim....

Vay be, forumda bile olaya tepki koymuyor vatandaş...

Yazıklar olsun birde tarım ülkesiyiz diye geçiniyoruz...

demekki tarımıda sallaparti yapmaktan vazgeçmeyeceğiz...

Hiç kimseye dokunmadımı şimdi Romanya ve Bulgaristanın 3 te 1 i kadar gübre tüketmek...

Gübre kullanmadığınız zaman verim alamazsınız, bunun en güzel örneği bu yıl yaşanmıştır, gübre kullananlar dekara 500-600-700 kg dan aşağıya almazken, kullanmayanlar 200-300 kg aldık diye hayıflanıyorlar, tabi gübreyi alıp atma alışkanlığımız olmadıki diyemiyorlar, hatta haberleri bile yok, gübre atmadan ne buğdayda ne ayçiçeğinde ne pancarda ne bağda ne bahçeden verim almak imkansızdır... o zaman her yıl uğraş ek hasadını yap ama bereket bekle, biz tarım ülkesi falan değilmişiz buradan belli..

Haa, şu traktörü aldım bunu ettim falamn fıstık muhabbaeti gırla gidiyor, iş asıl mesele üretime gelince tın tın..

ha tahtaya vurmuşun ha kafalara hiç farketmiyor

sanayicide haklı bu konuda, nasıl olsa minmum miktarlarda gübre kullanıyor bizimkiler, madem az satıcaz neden kazancımızı yapmadan satalım, az satarsak çok kar marjı koyarız yinede kazancımızı yaparız düşüncesindeler, bunuda biliyoruz...

kusura bakmayın ama bu böyle...

cok dogru soyluyosun arkadasim.bizim urettigimiz hic birsey para yapmasin ama vakti yaklasti icin gubreye gunluk zam..15 gun once 1450tl simdi soruyosun 1620tl ne degisti hic bisey ne oldu yine stokcu kazandi.kaybeden hep biz ciftciler. cçr-*-s

Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan kriz bizi teğet bile geçmez demişti... noo*-*-

Teğet geçmiş hali gübreye %50 fiyat artışı şeklinde yansıyorsa, uyy-*s

Bide teğet geçmeyip kriz bizi vursaydı noolurduk düşünemiyorum.... cöö-*s kız-*sw