Turbo ve intercooler torku artırıyor mu?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Ynt: Turbo ve intercooler torku artırıyor mu?

benim traktör 80-66 normaldi bi turbo bide intercoll taktırdık oldu bir canavar turbo ve intercoll toplam 23 bg güç verdi bunu kuyruk milinden denedik ölçüldü öncesi sonrası süper bi sonuç aldım öntekerlere su doldurmak zorunda kadım kacırmasın diye arka tekerleride dübleks taktım genişdiş performans mükemmel 1,500tl turbo 1,100intercoll komple maloldu kardesim....

[size=12pt]Turbo Nasıl Çalışır ?[/size]

Eksoz manifolduna takılan Turbochargerlar , motordan gelen eksoz gazı sayesinde Turbinelerini döndürürler.Yani buraya kadar motor kendi gücünü kullanmaktadır.Salyangoza bir mil sayesinde bağlı olan türbinler, dönmeye başladığı andan itibaren silindire giden havayı gitmesi doğrultusunda zorlamaya başlar.

Silindirlerden gelen eksoz gazı Türbin pervanesin bıçaklarına çarparak türbinin dönmesini sağlar.Turbine ne kadar fazla gaz gelirse o kadar hızlı döner.

Milin diğer ucundaki pervane ise kompresor pervanesidir.Bu pervane eksoz gazının silindirlere iletilmesi yolunda basınç uygulamaktadırlar.
Kompresor Pervane Bıçakları

Bu pervaneler dakikada 150.000 kere dönmektedirler.Bilgisayarınızdaki hardiskin bile dosyalarınızı okumak için dakikada 7200 kere dönebildiğini düşünürsek bu dönüş hızı inanılmazdır.Burda turbonun yağsız kalması demek anında yanması anlamına gelmektedir.O yüzden pervenaleri tutan milin çok dikkatli şekilde konumlandırılması gerekir çünkü yanlış bir setup milin kendi oluşturucağı momentumdan kırılmasına yol açacaktır.Bu pervanelerin dönmesi için sıvı yataklar kullanılmaktadır.Bu sayede hem milin soğuması sağlanıyor hemde sürtünme katsayısı düşürülüyor.

[size=12pt]Intercooler;[/size]

Kompresyona uğrayan hava, ısınır.Isınan hava ise genişler bu yüzden turbodan gelen basınç artışı havanın motora gitmeden önceki ısınmasının sonucudur.İyi bir güç artışı için silindirler daha fazla hava moleküllerine ihtiyaç duyarlar, sadece basınç motorun gücüne artırmaya yetmez.

Bu radyatöre benzeyen siyah kutu turbochargerdan gelen basınçlı havanın içinden geçmesine sağlar, ince kanallardan geçen basınçlı gaz süzülür ve soğutulur.Bu sayede motora daha fazla hava molekülü girmesi sağlanır.Eğer turbocharger basıncı 0,7 bar ise intercoolerda 0,7 barlık sıkıştırlılmış havayı süzecek kapasitede olmalıdır.

Bilgi net ' den alıntıdır.

mecidiyeli link=topic=38340.msg327543#msg327543 date=1295705039' Alıntı:
benim traktör 80-66 normaldi bi turbo bide intercoll taktırdık oldu bir canavar turbo ve intercoll toplam 23 bg güç verdi bunu kuyruk milinden denedik ölçüldü öncesi sonrası süper bi sonuç aldım öntekerlere su doldurmak zorunda kadım kacırmasın diye arka tekerleride dübleks taktım genişdiş performans mükemmel 1,500tl turbo 1,100intercoll komple maloldu kardesim....
uzun vade tahammül edemiyeceğini düşünüy0rum...aynısını mf 285 s ye yaptım,traktör 2 senede iflas etti....artık şansamı y0ksa m0t0rmu tahammül edemedi karar veremedim,büyük 0lasılıkla m0t0r dayanamadı

aslında motorlara sonradan turbo atılmasını anlamlı bulmuyorum fazla üretilen güce dayanamayan motor aksamı elbetteki birgün pes diyecektir bir imalatın son halini almış orjinali zaten üzerinde oynanılmasına pek müsade etmez ama bu şahsi kanaatim

bendede 3.060 massey ferguson var. motor turboluydu zaten ona göre bir intercooler taktık motor gaza dokundurmuyo çekişi mükemmel arttı diyebilirimki bir vites farketti yakıt a gelince fazla bi değişiklik yok ama yaptığı işi daha kısa sürede bitiyorsun ondan dolayıda yakıt tasarrufu sağlanmış oluyor .intercooler taktırmayı herkese tavsiye ederim. ama orjınal turbolulara.

mecidiyeli link=topic=38340.msg327543#msg327543 date=1295705039' Alıntı:
allah gecinden versin ;D ama ,yakında sanayinin y0luu tutarsın biyerden patlak verir...yanlış anlama beni gerçekten traktöre ç0k yüklenmişin

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...