Çerezlik ayçiçeği tarımında sertifikalı tohum kullanan varmı ??

Ben çerezlik ayçiçeği tarımı yapıyorum tohumluk olarakta 7mm elekte güzel elenmiş beyaz renkli tohumluk kullanıyorum.Çerezlik ayçiçeğinde sertifikalı tohum kullanan varmı verimde fark oluyomu acaba??? :S

Ynt: Çerezlik ayçiçeği tarımında sertifikalı tohum kullanan varmı ??

verim artışında etkenlerden birisi olarak sertifikalı tohum öneriliyor olup olmadığını bende bilmiyorum ama varsada verimde fark olur düşüncesindeyim..

Kardeş tohum konusunda şöyle, mesela biz kırşehirdeyiz bize yakın olarak karakeçilide tadım var onlar hem alıp paketliyorlar hemde ellerinde olan çekirdeğin kalitelisini eleyip temizleyip tohumluk olarak satıyorlar sizin orda size yakın olan marka nın tesisi varsa ordan temin edebilirsin, burda bazen bursadan getirtiyolar tohum , aslında işin mantığıda şöleymiş çekirdek tohumunu her sene değiştirirsen bölge olarak daha verimin artığı söyleniyor mesela siz denizlideyseniz 200-300 km uzaklıktaki bir ilden de temin etseniz verimin artacağı söyleniyor bizde ekiyoruz geçen sene keskinden aldık onlarda bursa dan getirtmişlerdi.

alım yapan yer çok marka olarak en tanınmışı tadım . Diğer tüccarlar bazen işin hilesine kaçıyo ordan burdan getirdik tohumu diyolar halbuki tohum kendi malımız oluyo yani tohum değiştirmenin anlamı kalmıyo.ama tadım da öyle bişeyin olcağını zannetmiiyorum tavsiye için teşekkürler.

tadım tohumluk getiriyormu bilmiyordum getiriyorsada bizden aldıklarını bize geri stıyordur ben inegölün köylerinden kendim getirdim geçen sene tohumda kimseye güvenmem

vale link=topic=38360.msg328316#msg328316 date=1295815885' Alıntı:
tadım tohumluk getiriyormu bilmiyordum getiriyorsada bizden aldıklarını bize geri stıyordur ben inegölün köylerinden kendim getirdim geçen sene tohumda kimseye güvenmem
en güzelini yapmışsın tohumlukta çok üçkağıt oluyo güvenilir yerden almak lazım,tadımıda öğrencez bakalım en yakın zamanda

SLM ARKADAŞLAR ÇEREZLİK ÇİÇEĞİN HİBRİTİ VAR AMA TAVSİYE ETMİYOLAR ÇÜNKÜ TOĞUMLAR İSRAİLDEN GELİYOR VE GENETİĞİYLE OYNANMIŞ BU YIL EKİYOSUN BİDAHAKİ YIL O TOHUM EKİLEMİYO EN İYİSİ ARKADAŞLARIN DEDİĞİ GİBİ DSEĞİŞİK YÖRELERDEN TOHUMLUĞU ALMAK ODA ANAÇ TOHUM YERİNE GEÇİYOR. PEKİ ÇEREZLİK ÇİÇEKTE HASATI NASIL YAPIYOSUNUZ HASAT YAPIŞ ŞEKİLLERİ VE MAKİNALARI TANITIRMISINIZ BİRAZ.

hasatı yaparken önce kelleleri kesip arasına traktör gircek şekilde tarlaya sıra halinde yığın yapıyoruz sonra ayçiçek patozuyla tarlaya girip harmanını yapıyoruz fotoğraftakiler gibi yapıyoruz

ay1s.jpg

ay2c.jpg

'fotoğraflar alıntıdır'

biz genelde bursa inegölden köylüden alırız kıraç tercih ederiz suluya ekeriz peymanın bugday suloları gibi ambarları var ,tadım da alır

sedaat_42@hotmail.com link=topic=38360.msg328704#msg328704 date=1295876008' Alıntı:
internette sertifikalı tohum olarak birkaç yerde gördüm safa tarım konya firması keni kanıtladıgını düşünüyorum. ben olsam bi irtibata geçerdim hibrit tohumu var .
http://www.safatarim.com/tr/urunler/tohum/aycicegi.asp bi incele derim arkadaşım

eyvallah teşekkür ettim anlş-*s