ayçiçek tarımı ve ekilecek en iyi tohumlar

sevgili dostlar böyle buyuk bi paylaşım sitesi kuranlara teşekkurler. ayçiçek ekimi ile tanışalı 3 yıl oldu. topraklarımızın dinç olması ve ayçiçegini sevmesi sonucu çok üste ortalamaların üzerinde verimler aldık ama bilginin ve tercübenin sonu yok biz may agro sirena çeşitini ekiyoz busene agromar ın Pactol çeşidini denemek istiyorum önere bileceginiz ve tavsiye edeceginiz bilgilerinizi paylaşıorsanız çok sevinirim

Ynt: ayçiçek tarımı ve ekilecek en iyi tohumlar

iyi verim aldım diyorsun dekara kac kg aldın ve negibi işlem ler yabdın yağ oranın kac cıkdı aycicek yerine ne ekdin ekim öncesi tarlayı nasıl hazırladın biraz bigi ver

sncenta nın sanbro çeşidini deneyebilirsin. bizim topraklarımızda yıllardır ayçiçek ekildiğinden
bu çeşit verem otu yapıyor bizde o yüzden ekemitoruz, sizin topraklarınız seninde bahsettiğin gibi
daha dinç verem otu yokyur sizde bunu tavsiye ederim. bu çeşidin üzerine verim yapan bir çeşit ile
daha karşılaşamadık. birkaç yıldır advantanın Tunca çeşidini ekiyoruz, güzel verim alıyoruz.

normal bugday tarlasıydı ektigimiz yerler rada pancar ekilir bazende fig. ayçiçekle 2 yıl oldu tanısalı tarlalarımız dinç enyüksek440 kg. aldık dekadan ama nemli hasat edilmişti 12 dekar bi tarlaydı. normalde 400 kg aldık dekardan 100 dekar yerdi ortalaması. bugday hasatından sonra sürüm yaptım . konyada nisan ortasında 45 sıra arası 30 sıra üstü ektik .ıkış normaldi hatalıda dıyebiliriz ektigimiz günden 2 gün sonra çok şiddetli dolu yagdı . 12 kg dap altına 12 kg da üstte üre attık. ekimden sonra dolu kuruduktan sonra çıkış kolay olsun dıye 3 er saat 2 boruda yagmurlam yaptık. sonra diz boyuna ulasınca 3,5 4 saat arası 2inci suyu 2 boruya yagmurlama yaptık. tam tomurcuk oldugu zamanakar verdik hemen 15 20 gün sonra 2inci bi akardaha verdik topraklarımızı sevdi ayçiçegi . 600 kg kadr alan oldu yag oranı 44 ortalaması ekilen tohum sirena . işin açıgı tam bizizm trakyadaki arkadaşlar kadar tercübemız yok yardımlarınızı beklıyoruz tohum seçiminde. fikir alış verişi.

arkadaş lar biz burada sanbro dikiyorduk vaz geçtik .bizim kooperatife advanta die tohum geliyor genel de o dikilir ama orabanj otuna mukavemetsiz yağ oranı oldukça yüksek verimide iyi.dağa bayıra öneririn hele birde sulama imkanınız varsa dikin derim

doganbey1 link=topic=38399.msg349273#msg349273 date=1298892765' Alıntı:
sanbra dediğin çeşit verem otu çıkartır fakat kiloda ağır gelir. onun tohumunu bulabilir miyiz acaba?
syncenta nın satışlarında var sipariş ile getirebilirler, ama senin yerler verem otu yapmıyormu Doğancan?

Abi dedem bu tohumdan iyi verim almıştı. Lakin ilaç atılması gerek olduğundan dedem de tuncaya dönüş yaptı. geçen sene olivia ekmiştik oda vereme dayanıklı değil. 1 metre boy varken girmiştik motorla ilaç atmaya:D herhalde tuncanın 2 numarasını alacak

ben buyıl 10 torba Tunca aldım.geçen yıl önceki yıldan kalma sanbro nun yeni çeşidi califa vardı. kalmasındiye
ektim çeşki ekmezolaydım 2 torba tohum 60 dekar tarla dekara 40 kg katıp, verem otu mahfetti.
sanbro Adana da çok ekiliyor pamuk çiftçileri yaklaşık 10 yıldır ayçiçeğine dönüş yaptılar,tarlalarında
verem otuda olmayınca onlar sanbro ya devam ediyor ama bizim tarlalar affetmez.

bartu link=topic=38399.msg349334#msg349334 date=1298902158' Alıntı:
ben buyıl 10 torba Tunca aldım.geçen yıl önceki yıldan kalma sanbro nun yeni çeşidi califa vardı. kalmasındiye
ektim çeşki ekmezolaydım 2 torba tohum 60 dekar tarla dekara 40 kg katıp, verem otu mahfetti.
sanbro Adana da çok ekiliyor pamuk çiftçileri yaklaşık 10 yıldır ayçiçeğine dönüş yaptılar,tarlalarında
verem otuda olmayınca onlar sanbro ya devam ediyor ama bizim tarlalar affetmez.
aynen abi. vallaha hemen çıkıveriyor:D bir günde uzuyor meretler